نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور منمعرفی رشته

معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق اسلامی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
4.8/5 - (58 امتیاز)

رشته فقه در ایران قبل از تاسیس دانشگاه نیز وجود داشته است و یکی از اساسی ترین دانش های دینی و اسلامی می باشد و پایه های آن از زمان رسول اکرم (ص) بنا نهاده شده است و قبل از دانشگاه نیز در حوزه علمیه جزء مهم ترین دروس بوده و همچنان نیز یکی از دروس پر اهمیت حوزوی به شکار می آید، حال به دلیل اینکه مذهب اکثریت مردم ایران اسلام می باشد، رشته ای به نام فقه و حقوق اسلامی بوجود آمده است که مسائل حقوقی را از دید اسلام نگاه می کند. در ادامه مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو به معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی می پردازد.

معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق اسلامی و فقه و حقوق مبانی اسلامی شباهت های بسیاری با یکدیگر در دروس و نحوه کار دارند و در عین حال تفاوت هایی نیز دارند، در ابتدا ما تعریفی از رشته فقه و حقوق اسلامی ارائه می دهیم و سپس تفاوت این دو رشته را عنوان می کنیم: رشته فقه و حقوق اسلامی یکی از رشته های زیرگروه یک رشته علوم انسانی در کنکور سراسری می باشد. در این رشته مسائل حقوقی و قوانین تدریس می شود اما این دروس باید در کنار احکام اسلامی قرار گرفته و به این گونه معنا شود که:

احکام و قوانین از دیدگاه خداوند و احکام اسلامی چگونه می باشد، یعنی وظیفه انسان می باشد که احکام و قوانین را در کنار احکام اسلامی مورد بررسی قرار دهد. پس تمرکز اصلی دانشجویان این رشته بر کتاب مقدس قرآن است. و اما رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از گرایشات رشته الهیات و یکی از رشته های حوزوی می باشد و مبانی حقوقی در آن بسیار مختصر بیان می شود. در ادامه دروس رشته فقه و حقوق اسلامی را در جدول به طور کامل می آوریم:

بنابراین رشته فقه و حقوق اسلامی و فقه و مبانی حقوق اسلامی دو رشته مجزا می باشند.

دروس رشته فقه و حقوق اسلامی

تعداد کل واحدهای دوران کارشناسی رشته فقه و حقوق اسلامی 135 واحد که 11 واحد دروس عمومی، 38 واحد دروس پایه، 78 واحد دروس تخصصی الزامی و 8 واحد دروس تخصصی اختیاری را شامل می شود. طول دوران کارشناسی رشته فقه و حقوق اسلامی نیز مانند تمام رشته ها 8 ترم متوالی می باشد. در جدول زیر تعدادی از دروس رشته فقه و حقوق اسلامی آورده شده است.

نام درس

تعداد واحدنام درستعداد واحد
مقدمه علم حقوق2اصول فقه (2)4
مبانی اصول فقه3فقه (3)4
فقه (1)4حقوق مدنی (2)2
ادبیات عرب (1)4حقوق جزای عمومی (1)2
ادبیات عرب (2)4حقوق تجارت (1)2
اصول فقه (1)4حقوق بین المللی عمومی2
حقوق اساسی2اصول فقه (3)4
فقه (2)4فقه (4)4
حقوق جزای عمومی (1)2حقوق مدنی (3)2
حقوق مدنی (1)2کلام (1)2
فقه (5)4حقوق تجارت (2)2
حقوق بین الملل خصوصی2اصول فقه (4)4
زبان تخصصی (1)2حقوق مدنی (4)2
زبان تخصصی (2)2حقوق جزای اختصاصی (1)2
کلام (2)2فقه (6)4
قواعد فقه مدنی2حقوق مدنی (5)2
حقوق جزای اختصاصی (2)2قواعد فقه جزایی2
آئین دادرسی مدنی (2)2تاریخ فقه و فقها2
حقوق اداری2فقه (7)2
آئین دادرسی کیفری2فقه (8)2
حقوق مدنی (6)2فقه تطبیقی2
درایت الحدیث2

گرایش های کارشناسی ارشد رشته فقه و حقوق اسلامی

در جدول بالا دروس رشته فقه و حقوق اسلامی را آوردیم، در ادامه نیز از گرایش های ارشد این رشته می گوییم:

 • فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی
 • فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی
 • فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی
 • فقه سیاسی
 • مذاهب فقهی
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • فقه و حقوق جزا
 • فقه و حقوق خانواده
 • فقه و حقوق خصوصی

در متن فوق گرایش های رشته فقه و حقوق را آوردیم، رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی همانطور که یکی از گرایش های ارشد رشته فقه و حقوق اسلامی می باشد یک رشته مجزا از زیر شاخه های رشته الهیات می باشد. این دو رشته با این که با هم بسیار شبیه هستند، تفاوت هایی نیز دارند.

اگر علاقه مند به گرایش های متفاوت رشته فقه و حقوق هستید می توانید بیشتر بخوانید:

رشته فقه و حقوق شافعی

شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی

دانشگاه های رشته فقه و حقوق اسلامی

فقه و حقوق اسلامی در بسیاری از دانشگاه ها ارائه می شود، پذیرش این رشته در دانشگاه های سراسری با کسب نمره قابل قبول آزمون در کنکور سراسری  می باشد و در دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور صرفا سوابق تحصیلی قابل توجه است. علاقمندان ادامه تحصیل در این رشته هم می توانند در دانشگاه ها، هم در حوزه علمیه به ادامه تحصیل بپردازند. تعدادی از دانشگاه های رشته فقه و حقوق اسلامی را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه بین المللی اماک خمینی (ره)
 • دانشگاه خوارزمی (محل تحصیل کرج)
 • دانشگاه شاهد تهران
 • دانشگاه بزرگمهر قاینات
 • دانشگاه آیت الله حایری
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه گنبد
 • دانشگاه حضرت معصومه (س)
 • دانشگاه شهید شهید مطهری
 • دانشگاه شهید مدنی تبریز
 • دانشگاه شهر کرد (محل تحصیل دانشکده هنر و علوم انسانی فارسان)

رشته فقه و حقوق در دانشگاه شهید مطهری

قبولی در دانشگاه شهید مطهری 2 مرحله ای می باشد، افراد پس از قبولی در آزمون سراسری باید خود را برای مصاحبه این دانشگاه آماده کنند، شرایط قبولی در مصاحبه این دانشگاه به شرح زیر است:

 • داشتن حسن شهرت و علاقمندی به تحصیلات حوزوی
 • تدین به دین مقدس اسلام و مذهب جعفری و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • شخص صلاحیت خود را به صورت علمی و عمومی از طریق مصاحبه نشان دهد.
 • رتبه مورد نظر را در آزمون سراسری کسب کند.

رشته فقه و حقوق اسلامی از قوانین اسلام تبعیت می کند بنابراین افرادی که در این رشته تحصیل می کنند، اگر علاقمند باشند می توانند از طریق دانشگاه با گذراندن شرایطی، مفتخر به پوشیدن لباس روحانیت شوند.

نمونه کارنامه قبولی رشته فقه و حقوق اسلامی

رتبه کشوری: 4960     رتبه در سهمیه: 1410     سهمیه قبولی: منطقه یک      دانشگاه قبولی: دانشگاه تبریز (نوبت دوم)

درسدرصد
ادبیات فارسی31
عربی43
معارف48
زبان27
ریاضی0
اقتصاد8
ادبیات تخصصی19
عربی تخصصی0
تاریخ و جغرافیا23
علوم اجتماعی48
فلسفه و منطق53
روانشناسی26

شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران و جهان

رشته حقوق رشته ای است که علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است، حال این رشته در ایران با احکام اسلامی ترکیب شده و رشته فقه و حقوق اسلامی را بوجود آورده است، بازار کار فارغ التحصیلان این رشته در ایران از شرایط خوبی برخوردار است، این افراد می توانند در مراکز وکالت، مراکز مشاوره و راهنمایی، در حوزه های فرهنگی و حقوقی، به عنوان استاد دانشگاه و همچنین در دستگاه قضایی کشور به فعالیت بپردازند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند علاوه بر شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی می توانند در شغل های مرتبط با این رشته نیز مشغول به کار شوند.

رشته فقه اسلامی در کشورهای اسلامی نظیر ایران، عربستان و … تدریس می شود اما رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران تدریس می شود و اطلاعاتی در رابطه و با تدریس و بازار کار این رشته در کشورهای دیگر در دسترس نیست.

دروس رشته فقه و حقوق اسلامی

درآمد رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران و جهان

همانطور که گفته شد رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران از شرایط کاری مناسبی برخوردار می باشد و تنوع کاری در این رشته بسیار بالا است. و بنابر سِمَت و تجربه در این رشته افراد درآمدهایی متفاوت دارند. از درآمد این رشته در کشورهای اسلامی دیگر اطلاعاتی در دسترس نیست.

درآمد نجومی در رشته فقه و حقوق اسلامی

افرادی که در اینن رشته فارغ التحصیل شده باشند می توانند با گذراندن آزمون سر دفتری اقدام به زدن دفترخانه کنند، درآمد این دفترخانه ها می تواند با توجه به میزان کارایی و تلاش فردی و مهارت های لازمه بسیار بالا باشد. علاوه بر این گذراندن دوران کارآموزی در دفاتر وکالت می تواند آینده کاری افراد را تضمین کرده و باعث افزایش درآمد در سال های بعد شود.

انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو

رشته فقه و حقوق با توجه به شرایط خاصی که دارد افرادی را می طلبد که علاقمند به تحصیل در حوزه دینی و اسلامی باشند البته که این رشته سختی های خود را هم دارد، تحصیل در این رشته باید با توجه به شرایطی که ذکر شد صورت گیرد و همینطور شرایط کاری این رشته نیز در کشور از شرایط نسبتا خوبی برخوردار می باشد. بنابراین داوطلبان گرامی برای انتخاب رشته کنکور سراسری خود باید نهایت دقت را داشته باشند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته فقه و حقوق اسلامی و گرایش های این رشته در مقاطع بالاتر می توانید با مشاوران ما در مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو در ارتباط باشد.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته آکو

بیشتر بخوانید:

معرفی رشته حقوق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن