معرفی رشته

معرفی رشته مدیریت امور بانکی

رشته مدیریت امور بانکی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

بانک یکی از نهاد های اقتصادی و بسیار مهم کشور است که در زمینه ها مختلفی مانند توزیع و تنظیم پول در گردش، نگهداری فلزات گرانبها و ارزهای دولت و خدماتی نظیر ارائه وام به افراد جامعه و … فعالیت می کند.

رشته مدیریت امور بانکی

رشته مدیریت امور بانکی یکی از رشته های بسیار پر کاربرد در زمینه بانکی است. و به شغلی اطلاق می شود که بیشتر در روند مدیریت قانونی بانک فعالیت دارد. افرادی که در زمینه بانکداری فعالیت می کنند باید بسیار در کار خود دقت کنند زیرا مسئولیت های بسیار سنگینی بر دوش آن هاست. ما در ادامه این مقاله با توجه به اطلاعاتی که مشاوران ما در مرکز تخصصی آکو در اختیار ما گذاشته اند شما را با نحوه کار این رشته در بانک ها آشنا می کنیم.

وظایف مدیر امور بانک

همانطور که گفته شد دانش آموختگان این رشته پس از گذراندن آزمون و مصاحبه در سِمَت های مختلفی مشغول به کار می شوند، ما در اینجا دو مورد از مسئولیت هایی که افراد در امور بانکی برعهده می گیرند را همراه با وضایف آن ها برای شما توضیح می دهیم.

برای مثال اگر فرد به عنوان یک رئیس بانک مشغول به فعالیت شود برخی از وظایف او به شرح زیر می باشد:

 • نظارت بر بودجه
 • ارائه انگیزه، حل اختلافات در بین کارمندان خود
 • حل تمامی مسائل مربوط به رضایت مشتری و کارکنان
 • رعایت دقیق قوانین و مقررات
 • انجام پیش بینی و اهداف مالی
 •  آگاهی از بازارهای رقبا
 • ارائه آموزش و مهارت پروری در بین کارکنان
 • ارائه شیوه کارایی شعبه خود به شعبه مرکزی
 • مدیرین منابع انسانی در شعبه خود

دیگر سِمَتی که فرد می تواند بر عهده گیرد متصدی امور بانکی است حال  اگر فرد به عنوان متصدی امور بانکی مشغول به فعالیت شود برخی از وظایف او به شرح زیر می باشد:

 • افتتاح حساب برای مشتریان
 • وصول چک
 • برداشت و واریز پول مشتریان
 • پاسخگوی تمامی مشتریان

علاقه شرط بسیار مهمی برای انتخاب شغل می باشد، حال به دلیل این که امور بانکی در کل به مسائل حسابداری و حسابرسی مربوط است تمامی افرادی که در این حیطه مشغول به کار می شوند باید از پایه ریاضیات قوی بهره مند باشند، علاوه بر این بانک یک ارگان دولتی می باشد و بنابر این فرادی که در این زمینه مشغول به کار می شوند باید در زمینه های مختلف از صبر و توانایی خاصی بهره مند باشد، ساعت های متمادی پشت میز نشستن باعث خستگی فراوانی خواهد شد که فقط افردی از پس آن برمی آیند که اولا به رشته خود علاقه  دارند و بعد از صبر و حوصله فراوانی برخوردارند.

بازار کار رشته مدیریت امور بانکی

بازار کار مدیریت امور بانکی

نرخ بیکاری با توجه به میزان تجربه و تبحر افراد در این رشته کم است و افراد فارغ التحصیل در این رشته می توانند در آزمون های داخلی که بانک های مختلف در کشور برگزار می کنند شرکت کرده و در سمت های مختلف نظیر رئیس بانک حسابداری، متصدی امور بانکی یا تحویل دار و … مشغول به کار شوند.

درآمد رشته مدیریت امور بانکی در ایران

بانک یکی از مشاغلی است که کار در آن با مزایای نسبتا زیادی همراه است با این حال برای کسب درآمد در هر رشته ای می بایستی در آن رشته تجربه کافی را به دست آورد، رشته مدیریت امور بانکی نیز این چنین می باشد یعنی با توجه به میزان تحصیلات و تجربه ای که فرد دارد و مسئولیتی که فرد می پذیرد دستمزد متفاوتی دریافت خواهد کرد.

درآمد رشته امور بانکی در خارج از ایران

در خارج از ایران نیز مانند ایران قاعدتا هر چه فرد تجربه بیشتری در کار خود  داشته باشد به همان میزان از میزان حقوق بیشتری بهره مند می شود. حال درآمد افرادی که در این حیطه فعالیت می کنند در کشور های مختلف متفاوت است برای مثال در آلمان متوسط درآمد ماهیانه افرادی که در حیطه ی مدیریت بانک فعالیت می کنند حدود 4480 یورو است و در ایالات متحده نیز میانگین حقوق ماهیانه افراد حدود 5000 دلار و در کانادا 3000 دلار می باشد.

البته همانطور که گفته شد این حدود درآمد میانگین می باشد و افرادی با حداقل و حداکثر درآمد نیز هستند که با توجه به میزان تحصیلات، تجربه و سمتی که دارند این درآمد تعیین می شود.

باار کار رشته مدیریت امور بانکی

کسب درآمد نجومی در رشته مدیریت امور بانکی

با توجه به این که شمّ اقتصادی خوب در هر فردی می تواند باعث پیشرفت آن فرد در حیطه کاری خود شود در این رشته نیز وقتی فرد در رشته خود تجربه خیلی خوبی کسب کرده باشد، قوانین کشور را به خوبی بداند ، با یک سرمایه گذاری نسبتا خوب و با تاسیس یک بانک خصوصی می تواند سود خیلی خوبی را عاید خود کند.

دروس تخصصی رشته مدیریت امور بانکی

معرفی دروس امور بانکی

اصول حسابداری 1 و 2 اقتصاد خرد و کلان
آمار و کاربرد آن در مدیریت اصول بانکداری
مدیریت رفتار سازمانی پول و بانک
پژوهش عملیات 1 و 2 زبان تخصصی
حسابداری صنعتی 1 و 2 حقوق اساسی
ریاضیات و کاربردها 1 و 2 حقوق مدنی
روانشناسی عمومی سازمان های پولی بین المللی
نظریه های پول بانکداری داخلی 1 و2
روش های تحقیق و مأخذ شناسی حقوق تجارت
مدیریت مالی 1 و 2 حسابرسی داخلی بانک ها
جغرافیای اقتصادی ایران حسابداری مالیاتی
ارزيابی طرح های اقتصادی توسعه اقتصادی وبرنامه ريزی
ماليه عمومی وخط مشی مالی دولت ها حسابداری مالیاتی
فراگرد تنظيم وکنترل بودجه دولتی ارزیابی طرح های اقتصادی
مبانی و کاربرد کامپیوتر در مدیریت مدیریت رفتار سازمانی
مدیریت منابع انسانی نظریه های پول
بانک داری داخلی 1 و 2 ارزیابی طرح های اقتصادی
بانکداری خارجی 1و2 امور مالی بین المللی
حقوق اساسی، حقوق و مقررات مدنی

برترین دانشگاه های رشته مدیریت امور بانکی در ایران

در ایران دانشگاه های بسیاری هستند که در این رشته پذیرش دانشجو دارند اما در حال حاضر تنها  دانشگاه سراسری که در ایران رشته مدیریت امور بانکی را پذیرش می کند دانشگاه خوارزمی – تهران می باشد، ما بقی دانشگاه هایی که در این رشته دانشجو می پذیرند دانشگاه های غیرانتفاغی و آزاد می باشند و ما در ادامه چند دانشگاه برتر در این رشته برایتان می آوریم

موسسه غیرانتفاعی خاتم – تهران، موسسه غیرانتفاعی بصیر – آبیک، موسسه غیرانتفاعی آذرآبادگان – ارومیه، موسسه غیرانتفاعی تاکستان – تاکستان استان قزوین، موسسه غیرانتفاعی المهدی مهر – اصفهان (ویژه خواهران(، موسسه غیرانتفاعی تابران – مشهد، دانشگاه غیرانتفاعی چابهار، دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر – یزد (محل تحصیل واحد یزد) و ….

برای اطلاع از دیگر دانشگاه های ارائه دهنده این رشته می توانید به دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری و دانشگاه آزاد مراجعه کنید.

رشته مدیریت امور ابنکی در دانشگاه

نمونه کارنامه قبولی رشته مدیریت امور بانکی در دانشگاه خوارزمی

سهمیه قبولی: منطقه 2        رتبه در سهمیه: 1080        رتبه کشوری: 5680

درس درصد
ادبیات فارسی 49
عربی 23
معارف 58
زبان 49
ریاضی 63
اقتصاد 48
ادبیات تخصصی 46
عربی تخصصی 41
تاریخ و جغرافیا 0
علوم اجتماعی 31
فلسفه و منطق 38
روانشناسی 41

برترین دانشگاه ها رشته مدیریت امور بانکی در دنیا

برترین دانشگاه دنیا در رشته مدیریت امور بانکی دانشگاه هاروارد می باشد و بعد از آن برترین دانشگاه ها در حوزه مالی و حسابداری در دنیا به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه نیویورک
 • دانشگاه کالیفرنیا – برکلی
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه شیکاگو
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه تجارت لندن
 • دانشگاه ییل
 • دانشگاه کمبریج

انتخاب رشته کنکور سراسری در رشته مدیریت امور بانکی در دانشگاه با مرکز مشاوره تخصصی آکو

همانطور که در متن فوق گفته شد رشته مدیریت امور بانکی روحیه دقیق با تمرکزی بالا در حسابرسی را می طلبد، صبر و حوصله فراوان برای ارتباط با مشتریان و حفظ احترام به آن ها وظیفه ی تمام افراد مشغول به کار در این حرفه می باشد، با توجه به این که این رشته با تمام سختی ها  بسیار دلنشین است و بسیاری از داوطلبان در صدد تحصیل در این رشته می باشند پس قبولی در آن نیازمند یک انتخاب رشته دقیق و حرفه ای می باشد، مشاوران ما در مرکز مشاوره تخصصی آکو آماده راهنمایی دقیق به داوطلبان علاقه مند به این رشته می باشند.

اینستاگرام مرکز مشاوره آکو

بیشتر بخوانید:

معرفی رشته اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا