پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

تحصیل در خارج

مهاجرت تحصیلی به ترکیه کم هزینه ترین مهاجرت این روز ها

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

مهاجرت تحصیلی به ترکیه در چند سال اخیر دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده است و علت این استقبال شدید از شرایط تحصیل در ترکیه این است که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت است و شما پس از تحصیل می توانید داخل ایران مشغول به کار شوید. سیستم آموزش عالی کشور ترکیه بر پایه ی سیستم اروپایی بلونیا است به همین دلیل مدرک تحصیلی آن مورد تایید کشور های اروپایی نیز است.

ترکیه همچنین برای دانشجویان خود برنامه تبادل دانشجو از طریق اراسموس ، پلاس ، مولانا و فارابی را نیز دارد که با تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوانید فرصت بورسیه شدن و دریافت مدرک افتخاری را نیز ارید. نکته مثبت اینکه شما می توانید به زبان انگلیسی و یا ترکی تحصیل کنید که برای دانشجویان امتیاز بزرگی است.

مخصوصا در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری شاهد بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی و مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستیم. و علت این استقبال از ادامه تحصیلات تکمیلی در ترکیه این است که تحصیل در دانشگاه های ترکیه شما را از حضور اساتید بین المللی کشور های اروپایی و آمریکایی برخوردار میکند و همکاری دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های مطرح دنیا مثل دانشگاه هاروارد یا کمبریج میتواند فرصت های شغلی و پیشرفت های تحصیلی زیادی را برای شما فراهم کند. (شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلستان و بهترین دانشگاه های دنیا)

درباره مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه های ترکیه را در ادامه مقاله مشاوره مهاجرت تحصیلی آکو مطالعه نمایید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه
مهاجرت تحصیلی به ترکیه کم هزینه ترین مهاجرت این روز ها 10

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به ترکیه

قابل توجه ترین ویژگی مهاجرت تحصیلی به ترکیه این است که با تحصیل در دانشگاه های ترکیه شما از امکانات دانشگاه های اروپایی برخورد می شوید و در عین حال به علت قیمت پایین لیر ترکیه لازم نیست شهریه زیادی  همانند دانشگاه های اروپایی پرداخت کنید.

به متقاضیان تحصیل در ترکیه نیز بورسیه های تحصیلی نیز تعلق می گیرد البته هر دانشگاه بورسیه های مختص به خودش را دارد اما در صورتی که دانشجو واجد شرایط گرفتن بورس باشد از پرداخت هزینه های خوابگاه ، بیمه سلامت و شهریه ی دانشگاه معاف خواهد شد.

مثلا همانطور که درباره هزینه مهاجرت به انگلستان از طریق داشجویی ذکر شده است هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه های به نام این کشور از حدود 1میلیارد و 600 میلیون تا 2 میلیارد و 900 میلیون متفاوت خواهد بود این درحالی است که  هزینه یک سال تحصیل در ترکیه با بالاترین امکانات حتی به یک میلیارد هم نمیرسد!

و از جمله ویژگی های مثبت دیگری که دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی کشور ترکیه را انتخاب می کنند این است که نیاز به ویزا ندارد و درگیری و هزینه های معمول که برای تمدید ویزا سیتیزنشیپ در کشور های اروپایی ایجاد میشود وجود ندارد. به علاوه ترکه نزدیک به ایران است و این شرایط رفت و آمد دانشجویان و خانواده آن ها را راحت تر کرده است.

هزینه های زندگی در ترکیه به ویژه در زمینه خورد و خوراک بسیار مقرون به صرفه است و با توجه به اینکه این  کشور در همسایگی ما قرار دارد فرهنگ و اداب و  رسوم های مشترک بین دو کشور دیده می شود که و دانشجویان کمتر احساس غربت می کنند و سریع تر می توانند خودشان را با محیط وفق دهند.

شرایط تحصیل در ترکیه برای دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی

یکی از مهمترین نکاتی که قبل از مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید درباره آن تقیق کرد شرایط اشتغال به کار در این کشور است. در بسیاری از کشور های مهاجر پذیر، تعداد ساعات مجاز برای کار کردن دانشجویان به اختصاص مقطع و رشته تصیلی متفاوت استو در ترکیه نیز این شرایط برای دانشجویان وجود دارد.

دانشجویان در مقطع فوق دیپلم و لیسانس نمی توانند کار کنند و در مقاطع فوق لیسانس و دکتری می توانند ۲۴ ساعت در هفته کار کنند که خب طبیعتا درآمد خیلی زیادی نخواهد داشت و دانشجو باید روی جیب خودش برای تامین هزینه های دانشگاه حساب کند.

شرایط تحصیل در ترکیه

البته توجه داشته باشید که ساعات مجاز کارکردن به صورت قانونی و براساس شرایط مجاز ترکیه به این صورت است و بسیاری از دانشجویان مقطع فوق دیپلم و لیسانس به صورت فری لنس و البته با حقوق پایین تر مشغول به فعالیت میشوند.

نکته منفی اینکه درصورت فعالیت غیرقانونی اولا بیمه و خدمات شهروندی و حقوق قانونی یک کارمند به شما تعلق نمیگیرد و ثانیا صاحبین مشاغل میتوانند از پرداخت حق الزحمه شما خودداری کرده و شما اجازه اعتراض ندارید.

پس با این شرایط تن ندادن به بیگاری و دردسر های احتمالی آن منطقی تر است و اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستید پیش از اقدام درباره نحوه تامین هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه و البته هزینه زندگی روزمره خودتان فکر کنید.

 یکی از شرایط تحصیل در ترکیه برای دانشجویان داشتن یکی از مدارک معتبر آزمون های زبان شناسی و علمی Yos یا SAT، ALES، اراسموس و اراسموس پلاس است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه و یا حتی بورسیه و اپلای می توانند در دو نوع آزمون YOS و یا SAT شرکت کنند که هر دانشگاه این آزمون ها را به صورت جداگانه برگزار می کند.

آزمون YOS برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

این آزمون جهت ورود به دانشگاه های دولتی و یا اخذ بورسیه از  دانشگاه های خصوصی از دانشجویان علاقه مند گرفته می شود. دروس مورد آزمون در آزمون YOS شامل ریاضی و هوش و هندسه است.

از میان دانشگاه های ترکیه حدود 60 دانشگاه این آزمون را برگزار می کنند و دیگر دانشگاه های این کشور با توجه به نتیجه آزمون این ۶۰ دانشگاه دانشجو پذیرش می کنند.

آزمون YOS شامل 40 سوال هوش ، 35 سوال ریاضی ، 5 سوال هندسه و در مجموع 80 سوال است و عموما به زبان ترکی برگزار میشود. هرچند در برخی از دانشگاه های ترکیه آزمون یوس را میتوانید به زبا انگلیسی هم شرکت کنید.

آزمون yos برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

مدت زمان اعتبار این ازمون بسته به دانشگاه مربوطه یک یا دو سال می باشد و هزینه هربار ثبت نام آزمون از ۳۰۰ لیر تا ۵۰۰ لیر متغیر است. (یعنی حدود 750 هزار تومان تا 1.5 میلیون که واقعا نسبت به آزمون های مشابه انگلیسی که در داخل کشور برگزار میشود به صرفه تر است.)

آزمون یوس ویژه افرادی است که می خواهند به زبان ترکی تحصیل کنند 

آزمون SAT چیست؟

این آزمون به معنی آزمون استعداد تحصیلی است که در همه دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی گرفته می شود و دارای دو نوع آزمون است.آزمون SAT General و یا SAT subject

دانشجو پیش از شرکت در آزمون باید شرایط دانشگاه مد نظر را بررسی کرده  تا ببیند کدام یک از این آزمون ها برای قبولی در آن دانشگاه ضروری است. داوطلب می تواند در هر دو آزمون یا یکی از این دو آزمون با توجه به شرایط مشخص شده برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه شرکت کند.

این آزمون هم همانند آزمون YOS به اختصاص هر دانشگاه و در زمان اعلام شده برگزار میشود و ویژه افرادی است که میخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. سوالات آزمون SAT مثل آزمون آیلتس در چهار بخش است.

 • خواندن 
 • نوشتن و زبان 
 • ریاضی 
 • مقاله( اختیاری ) 

تمامی بخش های مشخص شده در این آزمون حدودا شامل ۱۴۰ سوال است و بیش از ۷ بار در سال و معمولا در ماه های مارس ، می ، ژوئن ، آگوست ، اکتبر ، نوامبر و دسامبر برگزار می شود. این آزمون از طرف دانشگاه های انگلیسی زبان و معمولا کشور های اروپایی و آمریکادر ترکیه برگزار میشد و همانطور که گفته شد با هدف سنجش میزان استعداد دانشجویان جهت تبادل دانشجو میباشد.

هزینه ثبت نام در آزمون:۴۹$

مدت زمان اعتبار مدرک این آزمون : ۲ سال 

آزمون SAT از شرایط تحصیل در ترکیه

البته آزمون های آراسموس و آراسموس پلاس آزمون اصلی برای دانشجویان برتر و استعداد های درخشانی است که به بورسیه شدن در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی تمایل دارند.

ممکن است تاریخ آزمون های ایالات متحده و سایر کشور ها با تاریخ بین الملل تفاوت داشته باشد که در شرایط اختصاصی تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوانید آن را ببینید.

آزمون ALES ترکیه چیست؟

این ازمون برای افرادی که میخواهند وارد مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتر شوند ضروری است و خیلی سوالات تخصصی باتوجه به رشته مورد نظر دارد. البته برای آزمون استخدام اساتید و مدرسین ، معاونان پژوهشی ، کارشناسان و برنامه ریزان آموزشی در موسسات نیز برگزار می شود.

آزمون های اراسموس و اراسموس پلاس برای بورسیه شدن بعد از مهاجرت تحصیلی به ترکیه

آزمون های آراسموس و آراسموس پلاس یک تبادل دانشجویی مخصوص دانشجویان برتر که در سال دوم و یا سوم بین یک ترم الی ۱ سال می توانند در کشور های اتحادیه ی اروپا تحصیل کنند و هر ترم ۶۰۰لیر به این دانشجویان کمک هزینه داده می شود.

دانشجویان می توانند یک ترم یا یکسال در دانشگاه هایی ک عضو اراسموس پلاس هستند تحصیل کنند و پس از پایان تحصیل خود به کشور مبدا (یعنی ترکیه) برگردند. این برنامه ها با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان با کشور های مختلف و تبادل بین الملل است که البته در این  برنامه به دانشجویان کمک هزینه های بیشتری تعلق می گیرد.

آزمون زبان ارسموس و ارسموس پلاس برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

سایر آزمون های علمی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

آزمون گلوبال دانشجو مدرکی دریافت می کند که اعتبار جهانی دارد و آزمون نسبتا سختی است و معمولا دانشجویان ایرانی سراغ این آزمون نمیروند چون اگر بنا بر این همه درس خواندن بود خب برای کنکور اینهمه درس میخواندند!

دیپلم ابی از شرایط تحصیل در ترکیه: در صورتی که دانشجو دیپلم ابی داشته باشد می تواند در صورت تمایل در کشور های اتحادیه اروپا ادامه تحصیل دهد 

شهریه تحصیل رشته پزشکی در ترکیه

شهریه تحصیل رشته پزشکی در ترکیه وابسته به دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود اما به طور کلی تحصیلی زبان ترکی ارزان تر از تحصیل به زبان انگلیسی است. درباره شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه بیشتر بخوانید.

هزینه تحصیل در ترکیه به دلار یا لیر است؟
مهاجرت تحصیلی به ترکیه کم هزینه ترین مهاجرت این روز ها 11

مثلا شهریه رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی و به زبان انگلیسی با  بورسیه از ۱۵۰۰۰ دلار تا ۳۸۰۰۰ دلار است و با بورسیه شهریه رشته پزشکی به زبان ترکی با بورسیه بین ۱۱۰۰۰دلار تا ۱۸۰۰۰ دلار است.

از رشته های پرطرفدار دیگر برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه دندان پزشکی و داروسازی است. شهریه رشته دندان پزشکی در دانشگاه های خصوصی با بورسیه و به زبان انگلیسی بین ۱۳۰۰۰$ تا۳۲۰۰۰$ است و شهریه رشته دندان پزشکی در دانشگاه های خصوصی با بورسیه به زبان ترکی بین ۱۰۰۰۰$ تا۲۴۰۰۰$ است.

شهریه رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی با بورسیه و به زبان انگلیسی بین ۷۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ و هزینه تحصیل در ترکیه برای رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی با بورسیه و به زبان ترکی از ۶۰۰۰$ تا ۱۰۰۰۰$ متفاوت است.

در این میان طبیعتا رشته های پرستاری ، فیزیوتراپی و توان بخشی ، تغذیه و رژیم درمانی و رشد کودک کم طرفدار تر و کم هزینه تر هستند اما باتوجه به سد بزرگ کنکور در کشور ما، ورود به این رشته ها بدون کنکور هم برای بسیاری از داوطلبان غنیمت است. شهریه رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های ترکیه بدون بورسیه ۸/۱۰۰ $ و با بورسیه ۲/۹۷۰$ است.

اما برای مهاجرت تحصیلی به ترکیهه بجز هزینه های دانشگاه، هزینه مسکن و پوشاک و خورد و خوراک و حتی هزینه تفری نیز مطرح است. در ادامه درباره این شرایط تحصیل در ترکیه توضیات بیشتری خواهیم داد.

 هزینه مسکن در ترکیه

برای دانشجویانی که صرفا به هدف تحصیل به ترکیه مهاجرت میکنند و مهاجرت خانوادگی مد نظرشان نیست، چند مسیر برای تامی مسکن پیش رویشان است. مسکن دانشجویی در ترکیه را می توان به ۴ دسته تقسیم کرد. 

 • خوابگاه دانشجویی دولتی
 • خوابگاه دانشجویی وقفی 
 • مسکن جوانان 
 • خوابگاه های خصوصی 
هزینه تحصیل در ترکیه با احتساب شرایط مسکن و خوابگاه های دانشجویی
مهاجرت تحصیلی به ترکیه کم هزینه ترین مهاجرت این روز ها 12

هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی متوسط و مقرون به صرفه است و مزایایی همچون تامین وعده های غذایی، دسترسی به اینترنت، خدمات تمیز کردن و خشک شویی رایگان، ارائه خدمات پشتیبانی روان شناختی و اجتماعی به دانشجویان و امکان میزبانی از مهمان ۱۰ روز در هر ترم دارد که برای یک خوابگاه عمومی بسیار مناسب است.

خوابگاه دانشجویی وقفی از جمله خوابگاه هایی است که نظم و قوانین سختگیرانه ای دارد و صرفا از طریق مصاحبه دانشجو میپذیرد. این آپارتمان های دانشجویی در شهر های استانبول ، انتالبا و  ازمیر وجود دارد و از مزایای آن میتوان وعده های غذایی و امنیت بالای حضور دانشجویان را نام برد. نسبت به خوابگاه های دانشجویی دولتی این خوابگاه مزایای کمتر و هزینه بیشتری دارد.

خوابگاه های خصوصی هزینه بیشتری نسبت به سایر خوابگاه های دانشجویی دارند و نکته مثبت اینجاست که حداقل برای هزینه ای که پرداخت میکنید خدمات کافی دریافت خواهید کرد. خوابگاه های دانشجویی خصوصی در ترکیه دارای صبحانه و ناهار و شام ( به شرط پرداخت هزینه در هنگام ثبت نام خوابگاه) هستند و علاوه بر آن شما در قبال پرداخت هزینه خدماتی مانند ارائه خدمات اینترنت، خدمات خشک شویی  و تمیز کردن اتاق ها، وجود مکان هایی مخصوص برای مطالعه و در دسترس بودن فضای خصوصی را دریافت میکنید.

هزینه ی خوابگاه ماهیانه می‌تواند بین 1000 لیر تا 35000 لیر متغیر باشد که بستگی به کیفیت خوابگاه و تعداد نفرات حاضر در اتاق دارد.

مسکن جوانان برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه: هزینه این مسکن ها در مقایسه با هزینه اجاره ی خانه ارزان تر است و بهتر از آن اینکه شما همخانه خواهید داشت و هزینه در میان اعضا تقسیم می شود. اما نکته منفی که نسبت به انتخاب خوابگاه های دانشجویی دارد این است که  پول آب و برق و گاز و اینترنت باید پرداخت شود و علاوه بر آن هزینه خورد و خوراک و زحمت خرید مواد غذایی و … نیز برعهده دانشجویان خواهد بود.

هزینه ها و شرایط مذکور برای دانشجویانی است که به فکر مهاجرت تصیلی به ترکیه هستند و با خانواده اقدام به تغییر محل زندگی نمیکنند. هزینه های یک خانواده برای زندگی در کشور ترکیه بی شک متفاوت است و شرایط مهاجرت نیز برای خانواده متفاوت خواهد بود.

حداقل هزینه مهاجرت به ترکیه با خانواده

با توجه به اینکه امسال کشور ترکیه دارای تورم ۸۵ درصدی بوده است قیمت ها به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده  قیمت هایی که در این مقاله برای هزینه زندگی ذکر شده، هزینه زندگی در شهر استانبول است و در شهر های دیگر ممکن کمتر و یا بیشتر باشد. اما به طور کلی هزینه های زندگی متناسب با سبک زندگی فرد می تواند متفاوت باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه به صورت خانوادگی

برای خانواده هایی که قصد مهاجرت به همراه فرزندانشان را دارند در این مقاله حداقل هزینه های زندگی ذکر شده است و درصورت نیاز به مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت تححصیلی و تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوانید از طریق پیج اینستاگرام مشاوره تحصیلی آکو با ما ارتباط برقرار کنید.

توجه داشته باشید که این روز ها تنها راه اقامت از راه تحصیل و خرید ملک است و اقامت توریستی دیگر وجود ندارد. حداقل هزینه خرید ملک ۷۵۰۰۰ دلار است و سایر هزینه ها در کشور ترکیه برای دو نفر: 

 • حداقل حقوق تعیین شده برای هر نفر ۸۵۰۰ لیر
 • اجاره ی خانه :۱۰۰۰۰لیر 
 • حمل و نقل : ۲۰۰۰ لیر 
 • مجموع قبض ها :۲۰۰۰ لیر 
 • خرید از سوپر مارکت :۷۰۰۰لیر 

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا