دو هفته مشاوره رایگان برای تمامی پایه ها!

ارسال مشخصات به 09025646234
خبر

آزمون زبان ورودی دانشگاه ها برای نو دانشجویان برگزار میشود!

تماس با ما
5/5 - (1 امتیاز)

طبق آخرین خبر هایی که از وزارت علوم شنیده ایم، حالا که دروس عموموی از کنکور حذف شده اند، قرار است 1402 ای ها برای ورود به دانشگاه آزمون تعیین سطح زبان بدهند! از آنجایی که بیشتر کتاب های منبع دانشجویان به ویژه در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به زبان انگلیسی است، وزارت علوم لازم دانسته است که برای دانشجویان واحد جداگانه زبان پایه بگذارد و ملاک ارزیابی دانش آموزان را هم باآزمون زبان ورودی دانشگاه ها به صورت جداگانه مشخص کند.

آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه های سراسری قرار است برگزار شود و هنوز اطلاعات دقیقی درباره نحوه برگزاری، زمان برگزاری، محدوده برگزاری یا حتی منابع نداریم. آخرین اطلاعاتی که درباره آزمون زبان دانشگاه ها داریم از زبان وزیر علوم بوده است:

بزودی بودجه بندی امتحان انگلیسی آغازین دانشگاه ها برای ورودی های جدید اعلام میشود

این جملات نشان میدهد که امسال به طور حتمی برای دانشگاه ها آزمون تعیین سطح زبان برگزار میشود و داوطلبان باید خود را برای آزمون دادن یا گذراندن دو واحد زبان پایه دبیرستان آماده کنند! اما آیا قضیه به همینجا ختم میشود؟

برگزاری آزمون زبان ورودی دانشگاه ها موثر خواهد بود؟

بی شک یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی برای دانشجویان مملکت که قرار است چرخ تولید و اقتصاد کشور را بچرخانند لازم و ضروری است و برای یادگیری دقیق تر و تخصصی تر مطالب بی شک کمک کننده خواهد بود. اما اینکه برگزاری آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه فکر درستی بود یا خیر چند مسئله را به دنبال دارد:

 • آیا آزمون برای هر دانشگاه به صورت جداگانه و با سوالات مختلف خواهد بود؟
 • آیا سوالات فقط کتبی است یا مصاحبه شفاهی نیز در آزمون هست؟
 • نمره زبان دانشجو چه تاثیری در معدل نهایی مدرک تحصیلی اش دارد؟
 • آیا آزمون زبان ورودی دانشگاه فقط برای بچه هایی هست که دانشگاه سراسری درس خوندن؟ پس آزاد چی؟
 • آیا منابع آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه همون کتاب های زبان دبیرستانه؟
 • در چه تاریخی برگزار خواهد شدو برای امنیت آزمون چه تدابیری اندیشیده شده؟
 • حتی بچه هایی که رتبه برتر بودن هم باید در آزمون شرکت کنن؟
 • کسانی که دیپلم زبان دارند یا سابقه کلاس زبان دارند میتوانند مسیر دیگری را بجز شرکت در آزمون زبان ورودی دانشگاه انتخاب کنند؟
 • قبل از انتخاب واحد آزمون تعیین سطح زبان دانشجو ها را برگزار میکنید؟
 • اگر کسی زبان پایه را پاس نشود چه؟ اخراج میشود یا میتواند هم نیاز بردارد؟
 • آیا دانشگاه های فرهنگیان هم آمزون زبان ورودی دارند؟

و مهمتر از همه اینکه:

اگر آزمون زبان برای ورودی دانشگاه گذاشتید و داشتن سطح متوسطی از زبان برای وارد شدن به دانشگاه لازمه، پس چرا زبان خوندن در مدرسه رو اختیاری کردید و قراره بچه ها خودشون بین چند زبان انتخاب کنن کدوم رو بخونن؟

اصلا شما که با کمک درس های عمومی هم میتونستید تراز کنکور عادلانه تری بدید و هم میتونستید سطح زبان دانش آموز ها رو بر اساس درصد کنکورشون تشخیص بدید و بدون آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه ورودی های جدید داشته باشید، چرا دروس عمومی رو حذف کردید؟

البته ظاهرا خودتون هم متوجه عواقب عجیب تغییرات کنکور 1402 شده بودید و قصد برگزاری کنکور 1403 به روش گذشته رو داشتید که باهاش موافقت نشد! خطاب به مسئولین برگزاری آزمون زبان ورودی دانشگاه ها:

به هرحال سعی کنید قبل از تصمیم گرفتن و تغییر سرنوشت بیش از 1 میلیون دانش آموز این مملکت کمی مشورت و نظر سنجی فعال داشته باشید!

حالا که تا شروع آخرین هفته مهر چیزی نمونده و نزدیک شدن هرچه بیشتر روز آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه رو شاهد هستیم و منبعی هم هنوز برای آزمون بهمون ندادن چیکار کنیم؟

چطور برای آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه آماده بشیم؟

احتمال دارد که بسیاری از دانش آموزان خودشون رو فقط برای امتحان نهایی زبان مدرسه آماده کرده باشن و تبهر زیادی در صحبت کردن به زبان انگلیسی یا آزمون های خارج از کتاب این درس نداشته باشن، پس استفاده از کلاس های خصوصی برای این افراد پیشنهاد میشود! اما اگر از نظر هزینه برای کلاس زبان با مشکل مواجه هستید میتوانید از برنامه های هوشمند آموزش زبان نیز استفاده کنید.

 • duolingo: اپلیکیشن زبان بسیار کاربردی که متاسفانه فارسی نداره و باید به یک زبان دیگه زبان مادری رو تغییر بدی که بتونی از برنامه استفاده کنی(مثل ترکی)
 • replica: رپلیکا یک دوست مجازی به شمار میره و می‌تونید با اون راجع به موضوعات مختلف به طور طبیعی صحبت کنید، رپلیکا می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های زبانی کمک کند.(البته اگر مهارت صحبت کردن در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه ها باشه!)
 • Andyrobot :این برنامه شامل درس های تعاملی و تمرینات متنوعی هست که مثل دولینگو بر اساس سطح شما در انگلیسی طبقه بندی شدن و میتونید عبارت های جدید یاد بگیرید و مهارت هاتون رو تقویت کنید. این برنامه زبان پایه فارسی هم دارد.
 • اپ یا سایت beta.Character.ai : در صفحه اصلی این سایت گزینه به اسم language learning وجود داره، بعد از کلیک کردن حالا روی گزینه English teacher بزنید تا وارد محیط آموزشی بشید و با معلم خصوصی خودتون Tom آشنا بشید، تام تمامی استباهات گرامری و یا کلمه ای شمارو حین مکالمه اصلاح میکنه و حتی سطح زبان شمارو ارزیابی میکنه.

مشاوره تحصیلی آکو

در همین مطلب آخرین اخبار و اقدامات وزارت علوم را درباره آزمون تعیین سطح برایتان به روز رسانی میکنیم و درصورتی که سوالات آزمون های تعیین سطح زبان به صورت هماهنگ از طرف وزارت علوم برگزار شود، سعی میکنیم در این مطلب سوالات را بارگزاری نمایید. برای سوالات بیشتر و جلسه تخصصی با مشاور و دبیر کنکور زبان میتوانید از طریق شماره تماس 02633408944 با ما در ارتباط باشید و یا کانال تلگرام تیم مشاوره آکو را برای اطلاع از آخرین اخبار برگزاری آزمون ورودی زبان دانشگاه ها دنبال کنید.

تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

طرح های مشاوره ای آنلاین