نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور من

تعهدات قبولی کنکور 1403 با سهمیه در دوره های مختلف چگونه است؟

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

همانطور که میدانید سهمیه های کنکور شامل سهمیه مناطق، ایثارگری و مناطق محروم از نظر بسیاری از داوطلبان ناعادلانه ترین اتفاقی است که میتواند در کنکور بیافتد. اما آیا میدانستید بسیاری از قبولی هایی که با سهمیه هستند، دارای تعهدات ویژه می باشند و داوطلبان بعد از اتمام دوره تحصیل در دانشگاه باید به تعهدات خود عمل کنند. اصطلاحاً به این نوع رشته ها رشته های تعهدی می گویند.

مثلا در تعهدات قبولی کنکور 1403 ذکر شده است ، داوطلبانی که در دانشگاه های فرهنگیان تحصیل میکنند،علاوه بر مصاحبه و تعهداتی که در این مرحله از آنها گرفته میشود، بعد از اتمام تحصیل تعهد خدمت در آموزش و پرورش و در منطقه اتخاذ شده توسط همین ارگان را دارند! یعنی ممکن است داوطلبی مثلا در شهر کرج مشغول به تحصیل باشد اما برای شروع خدمت به مناطق دور افتاده ای مثل ماهدشت کرج، کمالشهر کرج یا مشکین دشت فرستاده شوند!

درباره سایر تعهدات قبولی با سهمیه در کنکور امسال در ادامه توضیحات کاملی را بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 ارائه میدهیم. به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 در صورت تغییر شرایط تعهدات سهمیه های کنکور در همین مقاله میتوانید آخرین اطلاعات دریافتی را مشاهده کنید.

تعهدات قبولی با سهمیه در کنکور 1403 برای دوره های روزانه و غیر روزانه

اول از همه اینکه همه داوطلبانی که در دوره های روزانه (دانشگاه های سراسری با دوره آموزش رایگان) تعهد دارند که تا حداکثر یکسال بعد از فراغت از تحصیل در هر ارگان یا سازمان دولتی و در هر منطقه ای که در صورت نیاز دولت برای آنها تعیین میکند، خدمت نمایند و حتی اگر استخدام باشند و تعهدات دیگری داشته باشند، درصورت نیاز و اعلام خدمت برای دولت اجباری است.

تعهدات قبولی با سهمیه در کنکور (سهمیه مناطق و سهمیه جانبازان و شهدا هر دو تعهد خدمت دارند)

اما این شرایط برای برخورداران از سهمیه مناطق کنکور سخت گیرانه تر است. برای داوطلبانی که از سهمیه مناطق 2 و 3 استفاده کرده اند و در دوره های روزانه قبول شده اند، لازم است که حداقل دوبرابر مدت زمان تحصیلشان(به طور متوسط برای مقطع لیسانس 8 سال) برای دولت کار کنند. که البته توجه داشته باشید که این اجبار برای زمانی است که از طرف دولت برای فعالیت دانشجو وجوبی در نظر گرفته شود.

تعهد خدمت فارغ التحصیلان مرد دوره روزانه بعد از گذراندن خدمت سربازی آنها آغاز و محاسبه میشود.

البته جای نگرانی نیست! اگر داوطلب بخواهد استخدام ارگان های دولتی شود و در آزمون های استخدامی سازمان سنجش شرکت کند که بعد از گذشت مدت زمان تعهد خدمت آنها، مدرک لیسانس آنها آزاد شده و در اختیار داوطلب و ارگان محل استخدام قرار میگیرد.

اگر داوطلب در بخش های خصوصی کار کرده باشد، رد شدن سابقه بیمه به مدت مشخص شده (دوبرابر مدت زمان تحصیل رایگان) برابر با همان مدت خدمت اجباری در کشور در نظر گرفته میشود.

اما این شرایط برای همه داوطلبان است و تعهدات قبولی با سهمیه جانبازان و شهدا، مناطق محروم و درگیر بلایای طبیعی، بهیاران و تعهدات اتباع بعد از قبولی در دانشگاه و … با تعهدات قبولی سهمیه مناطق متفاوت است. در ادامه میتوانید درباره تعهدات قبولی کنکور با سهمیه بیشتر بخوانید.

تعهدات قبولی با سهمیه در کنکور 1403

داوطلبانی که با سهمیه منطقه 1 و یا سهمیه های ایثارگران، جانبازان، شهدا و … در کنکور قبول شده اند، تعهد آنها برای خدمت به دولت یک برابر مدت زمان تحصیل است. یعنی مثلا برای دوره لیسانس دانش آموخته باید به مدت 4 سال بعد از فراغت از تحصیل در هر ارگان یا سازمان تعیین شده از طرف دولت خدمت کند.

نکته خیلی مهم درباره قبولی با سهمیه در کنکور:

درصورتی که داوطلب بعد از اتمام دوره تحصیلش حداکثر به مدت یکسال به تعهدات مذکور عمل ننماید، دانشگاه محل تحصیل اجازه دارد تا دوبرابر هزینه میانگین تحصیل رایگان را دریافت کند و در صورت نیاز تا زمان انجام خدمت یا پرداخت هزینه از ارائه مدارک تحصیلی اجتناب نماید.

تعهدات سهمیه بهیاری

داوطلبانی که با سهمیه بهیاری وارد دانشگاه شده اند نیز تا دو برابر طول مدت تحصیل تعهد خدمت دارند و باید آن را در محل خدمت تعیین شده بگذرانند و اجازه انتقال نیز ندارند. داوطلبان بورسیه از طرف ارگان های عمومی یا خصوصی نیز میبایست بر اساس تعهداتی که پیش از ورود به دانشگاه برای آنها (از طرف ارگان یا سازمان مربوطه) در نظر گرفته شده است اقدام کنند.

تعهدات دانشگاه های خاص مانند ارتش، صداسیما و ..

داوطلبانی که در کد رشته محل های خاص باتوجه به رشته یا منطقه قبولی یا شرایط تحصیل(مثل دانشگاه های ارتش یا صدا و سیما) پذیرفته میشوند نیز باید حتما شرایط مندرج درباره تعهدات کنکور 1403 را بخوانند و مطابق آن عمل کنند. این رشته ها و شرایط خاص عبارتند از :

شهریه پردازها تعهدات قبولی کنکور ندارند

داوطلبانی که در هر یک از دوره های شبانه، غیرحضوری، غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد، پردیس ، پیام نور و … (به شرط نداشتن تعهد و توضیحات در هنگام انتخاب رشته) و به طور کلی با پرداخت هزینه دوران تحصیل خود را ندارند، تعهدی در خصوص خدمت در ازای آموزش رایگان نخواهند داشت.

آنچه درباره تعهدات دانشگاه های خاص و تعهدات قبولی کنکور در رشته مححل های مختلف و دوره های ویژه خواندید بر اساس اطلاعات موجود در انتخاب رشته سال 1401 است و ممکن است تغییر کرده باشد. در صورت تغییر قوانین تعهدات کنکور 1403 در همین مقاله میتوانید اطلاعات به روز شده و نهایی را برای انتخاب رشته کنکور 1403 بخوانید.

جمع بندی رشته های تعهدی

البته که برای همه دوره های روزانه گذراندن دوره خدمت بعد از فراغت از تحصیل در ارگان های خصوصی و با قانون وزارت کار و بیمه تامین اجتماعی میتواند راه اصلی باشد و معمولا کمتر دانشجویی وارد دستگاه های اجرایی دولتی برای گذراندن تعهد خدمت خود خواهند شد.

ضمنا توجه داشته باشید که طبق ضوابط اگر یکبار در دانشگاه دولتی درس خوانده باشید و تعهد خدمت خود را در ارگان های خصوصی با بیمه تامین اجتماعی یا در ارگان های دولتی نگذرانده باشید و حالا کنکور مجدد داشته باشید و در دانشگاه قبول شوید(فرقی نمیکند چه دانشگاهی آزاد یا سراسری و چه رشته ای) نمیتوانید دروس گذرانده شده در رشته مذکور را معادل سازی کنید مگر اینکه معادل طول مدت تحصیلتان تا دو برابر هزینه های تحصیل خود را بپردازید.

پس یا مجبورید پول بدهید یا اینکه اساسا بی خیال مدرک قبلی و معادل سازی دروس عمومی بشوید و دروس عمومی و اختصاصی را در دوره جدید پاس کنید.

اما به هرحال این اطلاعات مربوط به سال گذشته است و به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 از طرف سازمان سنجش و دریافت اطلاعات دقیق از این طریق، میتوانید تعهدات کنکور 1403 را نیز در همین مقاله مشاهده کنید.

برای دریافت سریع دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403 از طریق کانال تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو اقدام کنید.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن