پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی دانشگاه های کشور سراسری، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی

معرفی دانشگاه خواجه نصیر

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی از دانشگاه‌های طراز اول کشور به شمار می‌آید که در استان تهران واقع شده است. این دانشگاه در سال 1307 با دانشکده مخابرات و رشته مخابرات، فعالیت خود را آغاز کرد. سپس در سال 1359 با یکپارچه کردن چندین مرکز با نام مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی فعالیت خود را ادامه داد.

پس از آن در سال 1367 به نام دانشمند مشهور ایرانی، به دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی تغییر نام داد و تا به امروز نیز به عنوان یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های کشور فعالیت می‌کند. دانشگاه خواجه نصیر دارای 11 دانشکده است که تمام ورودی‌های آن از داوطلبان رشته های ریاضی و فیزیک انجام می‌شود. در ادامه به توصیف جوانب متفاوتی از این دانشگاه برتر می‌پردازیم.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

دانشگاه خواجه نصیر جزو برترین دانشگاه‌های کشور است و تمام استادان این دانشگاه از مرتبه علمی بالایی برخوردار هستند. اما این دانشگاه مانند دیگر محیط‌ها، علاوه بر مزایایی که دارد، یک سری نکات منفی نیز داراست. در این مبحث بیشتر به ذکر نکات مثبت و منفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی می‌پردازیم. پس از آن رشته های ارائه شده در دانشکده های تخصصی دانشگاه خواجه نصیر را به شما علاقه مندان ارائه میکنیم.

رشته ها و دانشکده های تخصصی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی اولین دانشگاه صنعتی ایران شناخته شده است و براساس رتبه‌بندی که اخیرا انجام شده، جزو 6 دانشگاه مطرح در کشور به شمار می‌آید. پس بنابراین می‌توان دریافت که این دانشگاه در سطح علمی بالایی قرار دارد.

بیشتر بخوانیم: معرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

امکانات دانشگاه خواجه نصیر الدین

از مهم‌ترین امکاناتی که در این دانشگاه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تکمیل و تخصصی آن در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها است. بدین معنا که در این دانشگاه انجام کارهای عملی از اهمیت بیشتری نسبت به مباحث تئوری و نظری برخوردار است. از این‌رو دانشجویان در حین تحصیل، در انجام کارهای عملی مهارت زیادی کسب می‌کنند و پس از فراغت از تحصیل می‌توانند به سهولت جذب بازار کار شوند و از مهارت‌های خود بهره ببرند.

در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی علاوه بر تمام امکاناتی که ذکر شد، مرکزی به نام مرکز رشد و نوآوری طراحی و راه اندازی شده است. شرکت‌های دانش بنیان در موسسه رشد و نوآوری دانشگاه خواجه نصیر حضور و فعالیت دارند و هدایت آن‌ها توسط اساتید با تجربه، تیم‌های کارآفرینی و منتورها انجام می‌شود.

مرکز رشد و نوآوری از دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند نیز دعوت به همکاری می‌کند تا بتوانند علاوه بر خواندن مطالب تئوری در کتاب‌ها و شرکت در کلاس‌ها، آن‌ها را به صورت عملی به اجرا دربیاورند و کسب تجربه کنند.

از دیگر امکانات این دانشگاه این است که تلاش می‌کنند دانشجویان را با دنیای صنعت آشنا کنند. بدین معنا که اساتید فعال در دانشکده‌ها، با شرکت‌های صنعتی معتبر نیز کار می‌کنند و سعی می‌کنند دانشجویان را در انجام پروژه‌ها دخیل کنند. این پروژه‌ها به دانشجویان در کسب تجربه و آشنایی با محیط کار صنعتی، بسیار کمک می‌کند.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

معایب دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

اگر از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی سوال کنید که نکات منفی این دانشگاه صنعتی را بیان کنند، قطعا اولین موردی که به آن اشاره می‌کنند، این است که خوابگاه‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه در یک موقعیت مکانی قرار ندارند و هر دانشکده در منطقه‌ای متفاوت واقع شده است.

وجود پراکندگی در مکان دانشکده‌ها موجب می‌شود که تعامل دانشجویان با دانشکده‌های دیگر به حداقل برسد و شاهد وجود پویایی لازم در محیط دانشگاه نباشیم. زمانی که در دانشگاه مراسم‌های متفاوتی برگزار می‌شود، بهتر است تمام دانشجویان از رشته‌های مختلف در یک محل تجمع کنند و با هم تعامل داشته باشند. اما در این دانشگاه این امکان وجود ندارد.

علاوه بر این، به دلیل اینکه در تمام دانشکده‌های این دانشگاه آزمایشگاه‌های مجهز وجود ندارد، دانشجویان رشته های مختلف ناچار هستند برای استفاده از آزمایشگاه به دانشکده های دیگر دانشگاه صنعتی خواجه نصیر رفت و آمد کنند. گاها پیش می‌آید که در یک روز دانشجویان به دو یا سه دانشکده، برای برگزاری کلاس‌های عملی در آزمایشگاه، رفت و آمد می‌کنند.

وجود این شرایط برای همه دانشجویان آزاردهنده است و می‌تواند زمان و انرژی زیادی از آن‌ها صرف کند. همچنین رفت و آمد بین دانشکده‌ها، علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه اضافی رفت و آمد را نیز به دانشجویان تحمیل می‌کند. پس لازم است مدیران ارشد دانشگاه برای رفع این مشکل چاره‌ای بیندیشند.

خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران

استفاده از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر الدین برای دانشجویان همه رشته های دانشگاه برای داوطلبان شهرستانی بجز دانشجویان تهران و البرز امکان پذیر است. درباره مکان خوابگاه های دخترانه یا پسرانه دانشگاه خواجه نصیر اطلاعات زیادی در اختیار نیست اما شرایط ثبت نام در خوابگاه را میتوانید در سایت تخصصی اداره امور خوابگاه های دانشگاه مطالعه فرمایید.

از نکات منفی که درباره خوابگاه های دانشگاه خواجه نصیر وجود دارد ، برای رفت و برگشت دانشجویان از خوابگاه ها به دانشگاه است. به علت فاصله مکانی خوابگاه ها با دانشگاه، سرویس رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده است. زمان حرکت سرویس صبح‌ها ساعت 7 و زمان بازگشت آن به خوابگاه ساعت 5 عصر در نظر گرفته شده است.

اما برای دانشجویانی که بین این ساعات کلاس دارند، هیچ سرویسی جهت حمل و نقل در دسترس نیست و باید دانشجویان با هزینه شخصی خود، بین دانشگاه و خوابگاه رفت و آمد کنند.

موقعیت مکانی دانشگاه خواجه نصیر و دانشکده‌ های آن

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی از دانشگاه‌هایی است که دانشکده‌ها و خوابگاه‌های آن به صورت متمرکز طراحی نشده‌ است. به این صورت که دانشکده‌ها در مناطق تهران به صورت پراکنده هستند. دفتر مرکزی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در خیابان میرداماد واقع شده است و دانشکده‌های آن در مکان‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم قرار دارند.

لوکیشن دانشگاه خواجه نصیر تهران

  • دانشکده‌های فیزیک و شیمی در خیابان شریعتی واقع شده است.
  • دانشکده‌‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق در سیدخندان قرار گرفته‌اند.
  • دانشکده‌مهندسی صنایع، مهندسی مواد و مهندسی مکانیک در خیابان ملاصدرا قرار دارند.
  • دانشکده‌های مهندسی نقشه برداری و مهندسی عمران در خیابان ولی عصر واقع شده است.
  • دانشکده‌ریاضی و مهندسی هوا فضا نیز در تهرانپارس قرار دارند.

تلفن تماس و آدرس دقیق دانشگاه خواجه نصیر: آدرس : تهران – میرداماد غربی – پلاک ۴۷۰ – موقعیت روی نقشه
کد پستی : ۱۹۶۹۷۶۴۴۹۹ – صندوق پستی: ۴۴۱۶-۱۵۸۷۵ – تلفن: ۳-۸۸۸۸۲۹۹۱  – شماره داخلی: ۸۴۰۶۴

دسترسی از طریق مترو و اتوبوس

برای دسترسی به هر کدام از دانشکده های خواجه نصیر باید فرایندی متفاوت را تجربه کنید. به طور مثال برای دسترسی به دانشکده عمران باید به چهارراه ولیعصر، تقاطع میر داماد بروید.

برای رسیدن به اینجا راه های متفاوتی دارید. اولین مسیرها استفاده از مترو خواهد بود. در صورتی که در ایستگاه ولیعصر پیاده شدید، باید حتما بی آر تی سوار شوید. البته با پیاده شدن از مترو در ایستگاه میرداماد این مشکلات را نخواهید داشت و با 5 دقیقه پیاده روی به درب دانشگاه خواهید رسید.

از طریق تاکسی نیز می توانید برای خط کرج ونک اقدام کنید. سپس می توانید با استفاده از بی آر تی به تقاطع میرداماد بروید.

دانشکده برق و کامپیوتر در نزدیکی پل سید خندان قرار دارد که می توانید با استفاده از ایستگاه مترو سید خندان در کمترین زمان ممکن به آن دسترسی پیدا کنید. البته اگر از تاکسی استفاده می کنید، مستقیما از صادقیه نیز می توانید تاکسی سوار شوید و به این منطقه خود را برسانید.

دانشکده مکانیک و صنایع نیز در میدان ونک قرار دارد. بهترین راه ها برای رسیدن به آن استفاده از پایانه تاکسیرانی ونک است که از همه نقاط تهران و حتی کرج قادر هستید به صورت مستقیم به ونک انتقال پیدا کنید. همچنین با استفاده از مترو پیاده شدن در ایستگاه ونک در عرض چند دقیقه به دانشگاه خواهید رسید.

سازمان مرکزی دانشگاه خواجه نصیر طوسی

رشته های مطرح در دانشگاه خواجه نصیر

همانطور که ذکر کردیم پذیرش دانشجویان در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی از رشته‌ ریاضی و فیزیک دبیرستان انجام می‌شود. به عبارتی دیگر پذیرفته شدن در این دانشگاه مطرح و طراز اول، از اهداف و آرزوهای داوطلبان رشته ریاضی به شمار می‌آید.

در اینجا قصد داریم توصیه کنیم اگر شما نیز در اهداف خود، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل برگزیده‌اید، می‌توانید با مراجعه به تیم مشاوه تخصصی کنکور آکو، جهت پذیرفته شدن در این دانشگاه اقدام کنید.

رشته های فعال در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی شامل رشته‌های مهندسی، صنعتی و همچنین علوم پایه می‌باشند. اما برخی از رشته های این دانشگاه از قدمت بیشتری برخوردارند و همچنین دارای اساتید شناخته شده‌تری نیز هستند. داوطلبان برای انتخاب رشته‌های مطرح، می‌توانند با توجه به رتبه خود یکی از رشته‌های زیر را انتخاب کنند.

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

رشته های دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر تهران

دانشکده برق در دانشگاه خواجه نصیر از با سابقه‌ترین و مشهورترین دانشکده‌ها به شمار می‌آید که دارای رشته های با گرایش های مختلفی نیز است. اساتیدی که در دانشکده مهندسی برق این دانشگاه تدریس می‌کنند، جزو سرشناس‌ترین اساتید کشور محسوب می‌شوند.

اغلب داوطلبان تمایل دارند که در رشته مهندسی برق و یا یکی از گرایش‌های آن در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. گرایش های رشته مهندسی برق در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی شامل قدرت، کنترل، الکترونیک، مخابرات میدان و مخابرات سیستم هستند.

لوکیشن دانشکده مهندسی برق خواجه نصیر الدین

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر

از دیگر رشته های مشهوری که داوطلبان مایل هستند در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی پذیرفته شوند، مهندسی مکانیک است. دانشکده مهندسی مکانیک دارای اساتید باتجربه و شناخته شده‌ای است که تحصیل در آنجا را برای دانشجویان جذاب می‌کند.

افرادی که تصمیم دارند در این رشته به تحصیل بپردازند، لازم است از گرایش‌های متفاوت این رشته نیز مطلع شوند. گرایش های رشته مهندسی مکانیک شامل دینامیک جامدات، ساخت و تولید، تبدیل انرژی، پیشرانش، مکانیک پرواز و کنترل ماهواره است.

لوکیشن دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر در نقشه

مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

امروزه به دلیل لزوم استفاده از کامپیوتر در تمام کارها، داوطلبان تمایل دارند که در این رشته به تحصیل بپردازند. یکی از مراکز دانشگاهی که در رشته مهندسی کامپیوتر شناخته شده است و همچنین از اساتید مجرب و مشهوری برخوردار است، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی است. گرایش های این رشته نیز شامل سخت افزار و نرم افزار می‌شود.

لوکیشن دانشکده مهندسی کامپیوتر در نقشه

رشته های مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

یکی از رشته‌هایی که امروزه بسیار کاربردی و مهم به شمار می‌رود، مهندسی عمران است . گرایش های رشته عمران در دانشگاه خواجه نصیر بسیار مورد استقبال داوطلبان کنکور قرار می‌گیرد. گرایش‌های این رشته شامل سازه، مهندسی خاک و پی، مهندسی زلزله، مهندسی آب، راه و ترابری و محیط زیست است.

لوکیشن دانشکده مهندسی عمران  دانشگاه خواجه نصیر در نقشه

سایر رشته‌ های دانشگاه خواجه نصیر

علاوه بر مواردی که در بالا به عنوان رشته‌های مطرح ذکر کردیم، می‌توان به سایر رشته های دانشگاه صنعتی خواجه نصیر نیز اشاره کرد. رشته‌های علوم پایه ازجمله شیمی، ریاضی و فیزیک، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی و… نیز از دیگر موارد به شمار می‌آیند.

لوکیشن دانشکده شیمی و فیزیک و مراکز آموزش عمومی 

لوکیشن دانشکده ریاضی و مهندسی هوافضا

دانشکده‌های مهندسی مکانیک و صنایع  دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

از نقاط قوت این دانشگاه که بسیار مورد توجه است، می‌توان اعضای هیئت علمی مجرب و شناخته شده را به شمار آورد. وجود این اساتید با رتبه بالای علمی، می‌تواند به رشد و شکوفایی دانشگاه کمک کند و همچنین دانشجویان را نیز در این مسیر با خود هم‌گام سازد.‎

همانطور که شاهد هستیم بسیاری از افراد شناخته شده و مفید در این دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند. ازجمله تعدادی از دانشمندان هسته‌ای، تعدادی از نمایندگان مجلس، دولتمردان و… در این دانشگاه به تحصیل و کسب تجربه مشغول بودند.

مشاوره برای قبولی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تهران

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در اهداف خود، ورود به دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی را مدنظر قرار داده‌اید، لازم است برای انتخاب رشته و ارتقای رتبه خود، با افراد کاربلد مشورت کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم از تیم مشاوره آکو کمک بگیرید تا بتوانید به هدف مهم خود دست پیدا کنید.

وجود مشاور تحصیلی کاربلد و دلسوز می‌تواند داوطلبان کنکور سراسری را در رسیدن به اهداف‌شان یاری کند. به ویژه که در طی سال‌های اخیر تب کنکور و رقابت برای رسیدن به رشته‌های سرآمد در دانشگاه‌های برتر، بیش از پیش مورد توجه داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها قرار گرفته است.

لازم به ذکر است اغلب افرادی که رتبه ‌های بالا در کنکور کسب کردند و به این دانشگاه راه یافتند، از مشاوران خبره در حین تحصیل و یا قبل از کنکور کمک گرفته‌اند. مشاوران به داوطلبان کمک می‌کنند تا استعدادهای بالقوه‌شان، شناسایی شود و آن‌ها را در مسیر درستی هدایت کنند.

قبل از آزمون کنکور، مهارت مدیریت اضطراب و مدیریت زمان در حین آزمون را به داوطلبان آموزش می‌دهند. همچنین در حین انتخاب رشته، نیز آن‌ها را یاری می‌کنند تا بتوانند در دانشگاه‌های مطرح مانند دانشگاه خواجه نصیر پذیرفته شوند.

بیشتر بخوانید: مقالات جذاب درباره کنکور و کنکوری ها

دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

میانگین درصدهای کنکور برای قبولی در خواجه نصیر

برای اینکه داوطلبی بتواند در دانشگاه معتبری مانند خواجه نصیر ادامه تحصیل دهد، لازم است که رتبه بالایی در رشته ریاضی و فیزیک کسب کند تا بتواند به انتخاب رشته در این دانشگاه مطرح بپردازد. در این مبحث 3 داوطلب را برای نمونه انتخاب کردیم که توانسته‌اند با کسب رتبه خوب، به دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران راه بیابند.

با دقت در جدولی که به آن اشاره کردیم متوجه خواهید شد که به طور میانگین، داشتن چه درصدهایی از دروس اختصاصی و دروس عمومی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در این دانشگاه پذیرفته شوید.

داوطلبی که 60% از سوالات دروس اختصاصی و 80% از سوالات دروس عمومی را به طور صحیح پاسخ داده است، رتبه 1000-0 را کسب کرده و در این دانشگاه پذیرفته شده است.

همچنین داوطلب دیگر را مشاهده می‌کنید که با پاسخ دادن به 45% از سوالات دروس اختصاصی و 70% از دروس عمومی، توانسته رتبه 2000-1000 را کسب کند و در دانشگاه مطرح خواجه نصیرالدین طوسی پذیرفته شود و به تحصیل ادامه دهد.

در مورد داوطلب آخر نیز باید بگوییم که با پاسخ دادن به 30% از سوالات دروس اختصاصی و 60% از سوالات دروس عمومی، رتبه 3000-2000 را کسب کرده است و در نهایت در این دانشگاه پذیرفته شده است.

رتبه هادروس اختصاصیدروس عمومی
0-1000%60%80
1000-2000%45%70
2000-3000%30%60

مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو درباره دانشگاه خواجه نصیر میگوید

همواره برای داوطلبان کنکور، راه یافتن به دانشگاه‌های طراز اول کشور از جمله دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تهران، از اهداف و آرزوهای بزرگ محسوب می‌شد. اما باید یادآور شویم که این آرزو دور از دسترس نیست. آن‌ها می‌توانند با تمرکز بر دروس خود و همچنین مشورت با مشاوران خبره، این آرزوی خود را ممکن سازند و موفق شوند.

مشاوران ماهر و دلسوز راهکارهایی برای موفقیت در کنکور را به شما ارائه می‌کنند و روش‌های صحیح مطالعه کردن و پاسخگویی به سوالات را نیز به شما آموزش می‌دهند تا بتوانید با کسب رتبه بالا در کنکور، در دانشگاه‌های معتبر پذیرفته شوید.

شما به منظور اینکه بتوانید در کنکور سراسری رتبه خوبی کسب کنید و به دانشگاه‌های مطرح راه پیدا کنید، لازم است با تیم مشاوران آکو مشورت کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا توانایی‌های خود را بشناسید و همچنین انگیزه و اعتماد‌به‌نفس شما تقویت شود. در نتیجه به هدف نهایی خود که تحصیل در رشته های برتر دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تهران است، دست بیابید.

هر نقطه ای که هستی برای ما فرقی نداره ما تورو به هدفت میرسونیم. اولین قدم برای رسیدن به آرزوهای شما تماس با تیم آکو است.

اردو مطالعاتی عید نوروز کنکور

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا