پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری

تفاوت رشته های امنیت در دانشگاه های شرایط خاص

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

چند رشته کمتر شناخته شده در انتخاب رشته کنکور انسانی وجود دارد که بیشتر در دانشگاه های دارای شرایط خاص ارائه میشود و اسم های دهن پرکنی هم دارند. رشته امنیت بین الملل یا رشته امنیت اطلاعات از این قبیل رشته ها هستند. اما رشته های امنیت به همینجا ختم نمیشوند و حداقل 4 رشته مشابه دیگر در بین این انتخاب های خاص وجود دارد.

در اینجا با شما داوطلبان کنکور انسانی همراه هستیم تا درصورت علاقه به انتخاب رشته امنیت دانشگاه های ایران، بتوانید با دید بازتری باتوجه به دروس و بازار کار این رشته ها اقدام نمایید. در اولین قدم باید گفت که رشته های امنیت کلا فقط در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی امام باقر ارائه میشود و نیروها به صورت اختصاصی برای وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و حتی حوزه های علمیه تربیت میشوند.

دانشگاه اطلاعات امام باقر فقط دانشجوی مرد میپذیرد و در هر سال کلا 210 نفر در همه رشته ها به صورت سالیانه پذیرش دارد. دانشجویان باید شرایط سنی زیر 23 سال داشته باشند و به شرط قبولی در مصاحبه دانشگاه میتوانند وارد رشته امنیت دانشگاه امام باقر شوند.

یکی از علت های کم بودن اطلاعات در باره رشته امنیت دانشگاه امام باقر، مخفی بودن شرایط شغلی این افراد است ولی به هرحال اگر به دنبال بررسی و مقایسه رشته های امنیت هستید، مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور آکو در این مقاله اطلاعات موجود را برای شما عزیزان جمع آوری کرده است.

تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو
تفاوت رشته های امنیت در دانشگاه های شرایط خاص 6

تفاوت رشته های امنیت در دانشگاه اطلاعات

کلا همه رشته های امنیت یک سری دروس مشترک دارند. یعنی مثلا رشته امنیت اطلاعات چند واحد از رشته امنیت نرم، حفاظت اطلاعات و پژوهشگری امنیت را نیز دارد. درست مثل واحد های رشته های زبان انگلیسی! یا تفاوت رشته های زیست شناسی !

اگر بخواهیم براساس مبحث دروس رشته های امنیت آنها را انتخاب کنیم خب مشخص است دیگر رشته امنیت بین الملل در زمینه حفاظت کشور از خطرات خارجی و اساس و برنامه های ویژه ایجاد امنیت بین کشور های مختلف فعالیت میکند. این درحالی است که رشته امنیت اطلاعات به امنیت فضای مجازی، دیتا های آنلاین و آفلاین محرمانه کشور میپردازد.

رشته امنیت نرم و رشته امنیت اطلاعات را میتوان بیشتر به هم نزدیک دانست. با این تفاوت که امنیت نرم فقط به فعالیت در زمینه سایبری نمیپردازد و به طور کلی بیشتر به هرگونه امنیت غیر گرم(غیرجنگی) میپردازد.

رشته پژوهشگری امنیت و علوم فنی امنیت را میتوان تا حدی رشته های مادر سایر رشته های امنیت دانست. پژوهشگری امنیت به بررسی راهکار های جدید در هر حوزه امنیتی میپردازد و رشته علوم فنی امنیت نیز مثل رشته های مهندسی بیشتر به طراحی و بررسی فرایند تولید و کارگاهی تجهیزات مورد نیاز برای افزایش امنیت در حوزه های امنیتی ملی و بین المللی میپردازد.

درواقع میتوان گفت که رشته امنیت اطلاعات ، رشته امنیت بین الملل و رشته امنیت نرم رشته های تئوری و علم استفاده از ابزار های امنیتی در دانشگاه هستند. رشته های پژوهشگری امنیت و علوم فنی امنیت بیشتر جنبه عملی و فعالیت فیزیکی و تحقیقاتی دارد.

رشته حفاظت اطلاعات و امنیت اطلاعات تقریبا هم پوشانی دارند یا حداقل تکمیل کننده هم هستند. باتوجه به دروس رشته های مذکور بزرگترین تفاوت رشته های امنیت اطلاعات و حفاظت اطلاعات این است که امنیت اطلاعات پیشگیری از لو رفتن اطلاعات به هر جهت انسانی یا سایبری است. یعنی باگ های امنیتی ابزار ها باید رفع شوند و رشته امنیت اطلاعات میتواند در زمینه های آنلاین مالی، اطلاعات ملی و حتی وضعیت پیام رسان های شخصی افراد جامعه فعالیت گسترده داشته باشد.

البته امنیت مالی یک کشور بیشتر به رشته امنیت اقتصادی مربوط میشود و افرادی که در رشته امنیت اقتصادی تحصیل کرده باشند میتوانند به عنوان بازرس های بانک مرکزی یا موزه طلا کشور یا حتی به عنوان متخصص امنیت اطلاعاتی-اقتصادی شهرداری یا مجلس فعالیت کنند.

اما حفاظت اطلاعات بیشتر در زمینه بیشتر به صورت عملی و پیگیری های فیزیکی است. شاید بتوان گرفت که رشته حفاظت اطلاعات در زمینه درمان لو رفتن اطلاعات فعالیت میکنند و میتوانند باتوجه به دروس رشته امنیت دانشگاه امام باقر به عنوان کارآگاه یا بازپرس در مراکز مذکور فعالیت کنند.

تمامی اطلاعاتی که درباره رشته های امنیت در دانشگاه به شما داده میشود بر اساس نظر مشاوران و اطلاعات موجود در دفترچه های کنکور و با بررسی دروس رشته های مذکور ارائه شده است و ممکن است در دانشگاه اطلاعات تهران باتوجه به صلاحدید مجموعه حیطه کاری یا زمینه فعالیت فرد تغییر کند.

رشته امنیت در دانشگاه شامل رشته های امنیت اطلاعات و امنیت و نرم و ...
تفاوت رشته های امنیت در دانشگاه های شرایط خاص 7

کمی درباره رشته امنیت اطلاعات بیشتر بدانیم

رشته امنیت اطلاعات در ایران به عنوان یکی از محرمانه ترین رشته ههای ارائه شده در دانشگاه ها شناخته میشود. برای قبولی در رشته امنیت دانشگاه اطلاعات رتبه خیلی بالایی مورد نیاز نیست چون تعداد متقاضیان بسیار کم است. اما مزیتی که رشته های امنیت دانشگاه اطلاعات تهران دارد، بهره مندی از بیمه، حقوق، فراهم کردن نیاز های خوراک و مسکن و پوشاک در دوران تحصیل از مزایای غیرقابل چشم پوشی رشته امنیت در دانشگاه امام باقر است.

برای تحصیل در رشته امنیت اطلاعات توانایی کار با کامپیوتر و استفاده از ابزار های رایانه ای و البته خلاقیت پیدا کردن راه جدید برای مشکل و انگیزه بالا میتواند در موفقیت فرد تاثیر گذار باشد.

رشته امنیت بین الملل را چقدر میشناسید؟

فارغ التحصیلان رشته امنیت بین الملل درواقع بیشتر با نهاد های مربوط به صلح جهانی مثل سازمان ملل متحد و سایر ارگان های مشابه در ارتباط است. این رشته همکاری زیادی در وزارت امور خارجه، سپاه و وزارت امنیت و اطلاعات کشور دارد و میتواند در زمینه پیشبینی و انجام فرایند های امنیتی در سطح جهانی فعالیت کند. دانستن زبان بین المللی (انگلیسی)، توانایی مصاحبه و مذاکرات در زمینه های مختلف و البته راه حل سنجی و تا حدی حس ششم جنایی میتواند در موفقیت رشته امنیت بین الملل تاثیر گذار باشد.

اگر در ایران بخواهید امنیت بین الملل یا هر رشته دیگری از رشته های امنیت دانشگاه امام باقر را بخوانید، به علت تعهد خدمت اجازه مهاجرت نخواهید داشت و باتوجه به شرایط امنیتی دانشگاه خروج از کشور حتی بعد از بازنشستگی و به عنوان یک فرد عادی بسیار سخت خواهد بود.

رشته امنیت نرم از رشته های شناخته شده تر دانشگاه اطلاعات

رشته امنیت نرم دروس مشابه زیادی با رشته های آی تی و مهندسی کامپیوتر دارد. پس برای تحصیل در این رشته باید به کار های نرم افزاری و کار با کامپیوتر علاقه داشته باشید. ضمنا در این رشته هم مثل سایر رشته های دانشگاه امام باقر شرکت در کلاس های فوق برنامه ویژه و یادگیری یکی از زبان های زنده دنیا اجباری است.

رشته امنیت نرم و امنیت اطلاعات ارتباط نزدیکی دارند اما یکسان نیستند

رشته پژوهشگری امنیت در دانشگاه چگونه است؟

پژوهشگری امنیت بیشتر رشته تحقیقاتی است که در آن داوطلبان آموزش میبینند چطور برای بالا بردن سطح امنیت در حیطه کاری خودشان تلاش کنند. مبانی امنیت در همه رشته های دانشگاه امام باقر ثابت است و برای پسران اشتغال به کار مدت سربازی شان را نیز شامل میشود.

رشته پژوهشگری امنیت در مقطع کارشناسی دارای واحد های پایان نامه نیز هست و ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا امکان پذیر است. در رشته پژوهشگری امنیت با اعداد و ارقام و محاسبات ریاضی خیلی سر و کار دارد و علت آن هم همان حیطه کاری ویژه بررسی کاربردی ترین مسیر ایجاد امنیت و ایجاد دیتا های مربوطه باتوجه به اطلاعات آماری به دست آمده در تحقیقات است.

رشته علوم فنی امنیت بخوانیم؟

گفتیم که رشته علوم فنی امنیت تکمیل کننده رشته پژوهشگری است. یعنی بعد از اینکه پژوهشگر به این نتیجه رسید که باتوجه به داده های قبلی و تحقیقات به دست آمده چه راهکاری به منظور ارتقاء امنیت میتواند موثر باشد، وظیفه کارشناس علوم فنی امنیت بررسی فرایند ساخت، تولید و استفاده و ارتقاء و حتی رفع ایراد های موجود در سخت افزار های موجود و بهبود عملکرد آنها جزو وظایف رشته علوم فنی امنیت است.

رشته حفاظت اطلاعات

رشته حفاظت به نسبت رشته عملی تری است و تاحدی میتواند رشته خشنی در بین رشته های امنیت محسوب شود. احتمالا شما هم شنیده اید که رشته های حفاظت میتوانند بسیار رشته های عجیب و البته محرمانه ای باشند و ارگان هایی مثل سربازان گمنام امام زمان یا فعالان بخش سایبری و اطلاعات سپاه از فارغ التحصیلان رشته حفاظت اطلاعات هستند.

مزایا و معایب رشته امنیت دانشگاه امام باقر را جمع بندی کنیم! آیا انتخاب این رشته ها کار درستی است؟

خیلی بستگی به شخصیت شما دارد! اگر میهن پرست هستید و میتوانید برای کشورتان و برای منافع آن حتی تا حدودی حق مردم را ضایع کنید، میتواندی در بازار کار این رشته دوام بیاورید. مثلا افرادی که پیام های شبکه های اجتماعی ایرانی را بررسی و در صورت مشاهده ناهنجاری با آن برخورد میکنند احتمالا همان افرادی هستند که در رشته حفاظت اطلاعات دانشگاه های اینچنینی درس خوانده اند.

در دوران تحصیل و در زمان اشتغال به کار قرار است حقوق خوبی دریافت کنید و پیشرفت شغلی زیادی هم به شرط تلاش در انتظار شماست. اما معایب رشته های دانشگاه امام باقر راهم باید در نظر بگیرید:

  • ممنوعیت خروج از کشور
  • تعهد خدمت در محل و ارگان مورد نظر دانشگاه
  • کنترل شرایط زندگی و تا حدودی کنترل عقاید
مشاوره انتخاب رشته کنکور
تفاوت رشته های امنیت در دانشگاه های شرایط خاص 8

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا