نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

خبر

جزئیات شرایط کنکور ویژه فرهنگیان 1403 براساس دفترچه ثبت نام کنکور

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

همه اخبار حاکی از برگزاری کنکور فرهنگیان است و قرار است در دفترچه کنکور اردیبهشت ماه که در تاریخ 5 آذر 1402 منتشر شد، شرایط کنکور ویژه فرهنگیان 1403 به صورت کامل بیان شود.

آنچه در این خصوص باید بدانیم، منابع کنکور فرهنگیان، شرایط ثبت نام کنکور فرهنگیان از نظر محدودیت سنی و مدرک تحصیلی، شرایط انتخاب رشته کنکور فرهنگیان 1403 و تعهد به خدمت داوطلبان بعد از قبولی است.

شرایط برگزاری آزمون ویژه فرهنگیان طبق دفترچه ثبت نام کنکور، قرار است در اردیبهشت ماه و در روز های 6 و 7 اردیبهشت و همزمان با کنکور اردیبهشت 1402 برگزار شود. داوطلبانی که هنگام ثبت نام

برای اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت مشاوراه تحصیلی درباره شرایط کنکور ویژه فرهنگیان 1403 میتوانید از طریق کانال تلگرام با پشتیبانان ما در ارتباط باشید.

بهترین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کنکور

شرایط کنکور ویژه فرهنگیان 1403

برخلاف آنچه در اخبار تلگرامی گفته میشد(که کنکور ویژه فرهنگیان از کنکور دومرحله ای جدا است و کلا در طول سال بجز آزمون های استخدامی، قرار است دو کنکور و یک ازمون ویژه دانشگاه فرهنگیان برگزار شود) دفترچه ثبت نام کنکور 1403 چیز دیگری را اعلام کرد.

برگزاری آزمون ویژه دانشگاه فرهنگیان نه تنها که کار را برای قبولی آسان تر نکرده است بلکه با سوالات اختصاصی ویژه فرهنگیان و ارزیابی ویژه معلمی که بعد از انتخاب رشته در دی ماه 1402 برگزار میشود، به نظر میرسد قبولی در این آزمون نیاز به یک هدفگذاری بلند مدت دارد.

کنکور ویژه فرهنگیان 1403محدودیت سنی دارد و پذیرش برای داوطلبان بالای 22 سال در آزمون ویژه فرهنگیان انجام نمیشود. در برگزاری و انتخاب رشته این آزمون قرار است آزمون های معلم های مدارس تیزهوشان و معلم های مدارس عادی جدا باشند و البته مصاحبه عملی و ارزیابی جداگانه نیز برگزار شود.

ثبت نام کنکور فرهنگیان قرار است همزمان با کنکور اردیبهشت ماه باشد و ظاهرا هزینه ثبت نام کنکور ویژه فرهنگیان 1403 هم همان هزینه ثبت نام کنکور سراسری را 218 هزار تومان داشته باشد.

منابع کنکور فرهنگیان 1403

همانطور که انتظار میرفت، منابع کنکور فرهنگیان 1403 دو بخش عمومی و اختصاصی دارد. بخش عمومی مربوط به درس هایی است که به صورت مشترک با کنکور سراسری مطرح میشود. یعنی همان کنکور سراسری اردیبهشتی که شرکت میکنید، تا 15 درصد بر قبولی در دانشگاه فرهنگیان تاثیر دارد. ضرایب و منابع دروس هم به همان ترتیب کنکور سراسری است.

علاوه بر دروسی که همه داوطلبان کنکور اردیبهشت قرار است امتحان دهند، برای داوطلبان علاقه مند به کنکور فرهنگیان یک دفترچه ویژه بعد از اتمام ساعت پاسخگویی به سوالات آزمون اختصاصی به آنان داده میشود که شامل سوالات ویژه سه مبحث خواهد بود:

  • هوش و استعداد معلمی: ضریب 3
  • تعلیم و تربیت اسلامی: ضریب 2
  • فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی:ضریب 2

تمامی تغییرات کنکور سراسری مثل تاثیر امتحانات نهایی و حذف دروس عمومی در این آزمون هم اعمال میشود و سوابق تحصیلی داوطلبان با 50 درصد تاثیر مستقیم در تراز نهایی، واقعا مهمترین بخش برای قبولی در کنکور فرهنگیان است.

آخرین اخبار درباره کنکور ویژه فرهنگیان 1403

اطلاعات مهمی که باید درباره شرکت در کنکور فرهنگیان بدانید اولا برگزاری ارزیابی شایستگی معلمی برای همه داوطلبان است و این آزمون عملی قبل از برگزاری کنکور دوم و مشخص شدن نتایج امتحانات نهایی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی برگزار میشود.

نباید آزمون عملی ارزیابی شایستگی معلمی را با اعلام نتایج چند برابر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و دعوت به مصاحبه اشتباه بگیرید. آزمون عملی شایستگی معلمی برای همه داوطلبانی که علاقه مند به انتخاب رشته کنکور فرهنگیان بوده است انجام میشود و از همین دی ماه 1402 هم برگزاری این آزمون های عملی برای داوطلبان شروع میشود.

نتیجه آزمون ارزیابی شایستگی معلمی برای قبولی در دانشگاه های فرهنگیان تا 25 درصد تاثیر مستقیم خواهد داشت.

بجز ارزیابی عملی شایستگی معلمی، مصاحبه عقیدتی سیاسی و البته علمی نیز بعد از برگزاری کنکور برگزار میشود که ویژه داوطلبانی است که حد نساب را برای دعوت به مصاحبه چند برابر ظرفیت کسب کرده باشند.

در آزمون فرهنگیان اردیبهشت 1403 هنوز نمرات سوابق تحصیلی دانش آموزان مشخص نشده است و دعوت به مصاحبه چند هفته بعد از برگزاری آزمون انجام میشود و برای این دعوت به مصاحبه چند برابر ظرفیت، تنها نمره آزمون های سراسری و آزمون ویژه فرهنگیان ملاک قرار میگیرد.(آزمون ویژه فرهنگیان 40درصد و آزمون سراسری60درصد)

جمعا چهار مولفه در قبولی کنکور ویژه فرهنگیان تاثیر دارد

همانطور که اشاره کردیم، از دی ماه 1402 برگزاری ارزیابی استعداد معلمی از طریق آموزش و پرورش برگزار میشود که تمامی داوطلبانی که در ثبت نام کنکور خود را علاقه مند به قبولی در دانشگاه فرهنگیان نشان داده اند، باید در آن شرکت کنند. نمره نهایی این آزمون در قبولی کنکور ویژه فرهنگیان تا 25 درصد تاثیر گذار است.

سوالات آزمون های سراسری هم که هم در دعوت شدن به مصاحبه برای داوطلبان تاثیر دارد و هم در تراز نهایی قبولی در کنکور فرهنگیان 1403 تا 15 درصد تاثیر دارد. در مبحث تئوریک درصد پاسخگویی داوطلب به سوالات آزمون اختصاصی فرهنگیان نیز هم در دعوت شدن چند برابر ظرفیت تاثیر دارد و هم برای قبولی نهایی(بعد از اعلام سوابق تحصیلی) تا 10 درصد تاثیر خواهد داشت.

بیشترین سهم تاثیر بر قبولی کنکور فرهنگیان 1403 را نمرات سوابق تحصیلی یا همان میزان تاثیر نمرات امتحانات نهایی تشکیل میدهد. نمرات امتحانات نهایی به تنهایی در قبولی کنکور ویژه فرهنگیان 1403 معادل همه سه فاکتور دیگر تاثیر دارد.

یعنی نمرات ارزیابی استعداد معلمی، آزمون های تئوری کنکور و آزمون ویژه فرهنگیان باهم 50 درصد تاثیر دارند و سوابق تحصیلی نیز به تنهایی 50درصد تاثیر مستقیم دارد.

کنکور ویژه فرهنگیان چیست؟

از سال 1403 داوطلبانی که مایل به انتخاب رشته های فرهنگیان باشند، باید در هنگام ثبت نام علاقه مندی خود را اعلام کنند و به شرط قبولی در آزمون ارزیابی استعداد معلمی قبول شوند.

آزمون ارزیابی استعداد معلمی چیست؟

یک آزمون عملی است که توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار میشود و شامل شایستگی های عمومی و تخصصی است و نتیجه آن تا دو سال معتبر است.

شرایط شرکت در آزمون فرهنگیان چیست؟

سن زیر 22 سال و اعلام علاقه مندی به شرکت در کنکور فرهنگیان هنگام ثبت نام کنکور تا به امروز تنها شرایط شرکت در آزمن فرهنگیان بوده است.

چه چیز هایی در قبولی کنکور فرهنگیان 1403 تاثیر دارد؟

تراز کنکور، تراز سوابق تحصیلی، نمره آزمون اختصاصی فرهنگیان و نمره کسب شده از آمزون ارزیابی استعداد معلمی.

آزمون اختصاصی فرهنگیان 1403 شامل چه درس هایی است؟

کلا آزمون کتبی و تئوری شامل دروس کنکور ویژه هر گروه آزمایشی(ریاضی و تجربی و انسانی و هنر و زبان) است و دفترچه آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان شامل دروس هوش و استعداد معلمی، تعلیم و تربیت اسلامی و فرهنگ و تمدن ایرانی است که منابع مطالعاتی خاصی برای آن ذکر نشده است.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن