سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
بهداشت مواد غذایی

آنچه می خوانید

تقاضای مردم برای غذا و مواد پروتئینی دامی با توجه به رشد جمعیت پیوسته در حال افزایش است. تامین مواد غذایی انسان‌ها از نظر کیفیت و کمیت بسیار مهم است. مهم‌ترین نکته در تامین مواد غذایی بهداشت آن می‌باشد، زیرا تغذیه به صورت مستقیم با بهداشت و سلامت جامعه ارتباط دارد. این رشته دانشگاهی مواد غذایی را از نظر سالم بودن، آلودگی و نحوۀ تهیه و نگهداری آن‌ها بررسی می‌کند. در این رشته کارشناسانی تربیت می‌شوند که می‌توانند آزمایش‌هایی نظیر بیوشیمیایی و باکتری شناسی، نظارت بر تولید فرآورده‌های غذایی و بسته بندی آن‌ها، تشخیص بیماری‌های میکروبی و قارچی را به درستی انجام دهند. بهداشت مواد غذایی یکی از شاخه‌های بهداشت محسوب می‌شود. موضوعات اصلی در این رشته کیفیت مواد غذایی، عوارض مصرف مواد غذایی آلوده، علم و دانش فنی در صنایع غذایی و بیماری های ناشی از مواد غذایی می‌باشد.

مهارت های لازم برای رشته بهداشت مواد غذایی

در ادامه مقاله معرفی رشته بهداشت مواد غذایی به شرح مهارت های لازم برای این رشته می‌پردازیم. مهم‌ترین عامل برای ورود به رشته بهداشت مواد غذایی علاقه مندی به آن می‌باشد. افراد برای ورود به این رشته باید به دروس زیست شناسی و شیمی علاقه مند باشند و به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی داشته باشند. داوطلبان این این رشته باید بسیار منظم و دقیق باشند تا بتوانند به پیشرفت بهداشت جامعه کمک کنند‌.

از وظایف افراد در رشته بهداشت مواد غذایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به بازرسی بهداشتی گوشت را در کشتارگاه های دام و طیور می‌پردازند.
 • در بخش آموزش و تحقیقات بهداشت مواد غذایی همکاری می‌کنند.
 • بر مراکز صید و اسکله های صیدی نظارت می‌کنند.
 • مراکز توزیع فرآورده های غذایی و مواد خام دامی را بازرسی می‌کنند.

دروس رشته بهداشت مواد غذایی

در ادامه مقاله معرفی رشته بهداشت مواد غذایی به شرح دروس این رشته می‌پردازیم. دوره تحصیل رشته بهداشت مواد غذایی ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد. دانشجویان باید ۱۳۷ واحد درسی را در این دوره بگذرانند که به صورت زیر می‌باشد:

 • دروس عمومی: ۲۶ واحد
 • دروس پایه: ۲۰ واحد
 • دروس اختصاصی: ۴۴ واحد
 • دروس اصلی: ۳۳ واحد
 • پروژه: ۲ واحد
 • کارآموزی: ۱۲ واحد

دروس پایه رشته بهداشت مواد غذایی:

شیمی آلی، بیوشیمی، فیزیولوژی، بافت شناسی، کالبدشناسی، آمار حیاتی، اصول و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات.

دروس اصلی رشته بهداشت مواد غذایی:

کالبدگشایی و آسیب شناسی نشخوارکنندگان، باکتری شناسی عمومی، انگل شناسی مواد غذایی، باکتری شناسی اختصاصی و بیماری ها، قارچ شناسی و بیماری ها، ویروس شناسی و بیماری ها، بهداشت و پرورش دام و طیور، ماهی شناسی، پرورش و بیماری های آبزیان، سم شناسی مواد غذایی، اپیدمیولوژی، بیماری های مشترک انسان و حیوان تغذیه انسان، زراعت و باغبانی، بهداشت محیط.

دروس تخصصی رشته بهداشت موادغذایی:

زبان تخصصی، میکروب شناسی مواد غذایی، شیمی و بیوشیمی مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت دام و طیور، اصول نگهداری مواد غذایی، میکروب شناسی صنعتی مواد غذایی، عفونت ها و مسمومیت های غذایی، بهداشت و صنایع غذایی.

دروس کارآموزی رشته بهداشت مواد غذایی:

کارآموزی در کارخانه های فرآوری گوشت، کارآموزی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت مواد غذایی، کارآموزی در کارخانه های فرآوری غذاهای دریایی، کارآموزی در کارخانه های فرآوری شیر، کارآموزی در کشتارگاه های صنعتی دام و طیور، کارآموزی در کارخانه های تولید روغن، قند، غلات، کنسرو سازی، یا سرد خانه های مواد غذایی.

سهیل حاج کرم مشاور کنکور

گرایش های رشته بهداشت مواد غذایی

در ادامه مقاله معرفی رشته بهداشت مواد غذایی به شرح گرایش های این رشته می‌پردازیم. فارغ التحصیلان بعد از مقطع کارشناسی بهداشت برای ادامه تحصیل می‌توانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

گرایش های رشته بهداشت مواد غذایی عبارتند از:

بهداشت محیط، بهداشت عمومی، علوم تغذیه، علوم و صنایع غذایی – (کنترل کیفی و بهداشتی)، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی، مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی، مهندسی شیمی – شیمی مواد غذایی، بهداشت مواد غذایی با منشأ دامی، بهداشت و بازرسی گوشت، دکترای پزشکی عمومی، داروسازی، دامپزشکی.

رشته بهداشت مواد غذایی در زیر گروه ۱ علوم تجربی قرار گرفته است.

و ضرایب دروس برای قبولی رشته بهداشت مواد غذایی به صورت زیر می‌باشد:

 • زیست شناسی: ضریب ۴
 • شیمی: ضریب ۳
 • ریاضی: ضریب ۲
 • فیزیک: ضریب ۲
 • زمین شناسی: ضریب ۰

کارنامه قبولی رشته بهداشت مواد غذایی

کارنامه قبولی رشته بهداشت مواد غذایی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه بهداشت مواد غذایی
کارنامه قبولی رشته بهداشت مواد غذای سال 1399

مزایای رشته بهداشت مواد غذایی

در گذشته بیماری های میکروبی به دلیل مواد غذایی نامناسب در کشور های جهان در حال پیشرفت بوده است. مثلا سم‌هایی که در باغ‌های میوه استفاده می‌شد می‌تواند باعث آلودگی محصولات شود. رنگ‌ها و مواد نگهدارنده که برای ظاهر و طعم غذا استفاده می‌شود اگر به اندازه مصرف نشود مسمومیت غذایی ایجاد می‌کند. به همین دلیل رشته بهداشت مواد غذایی به وجود آمد تا افرادی تربیت شوند که مدیریت، حفاظت و کنترل مواد غذایی را برعهده گیرند.

بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی

در ادامه مقاله معرفی رشته بهداشت مواد غذایی به شرح بازار کار این رشته می‌پردازیم. فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی می‌توانند در عرصه‌های مختلفی مشغول به کار شوند. مثلا می‌توانند به عنوان کارشناس بهداشت شیر و فرآورده های لبنی، کنترل کیفت فرآورده های گوشتی، بهداشت تخم مرغ و عسل، آزمایشگاه کنترل کیفیت و بهداشت مواد غذایی، بهداشت در واحد های تبدیل ضایعات فرآورده های دام و طیور، نظارت بر مراکز صید و اسکله های صیادی‌ و … مشغول به کار شوند.

درآمد افراد در رشته بهداشت مواد غذایی به سمت شغلی آن ها، تجربه و توانایی هایشان و محیط کار بستگی دارد. در سازمان های دولتی حقوق آن‌ها طبق قانون وزارت کار می‌باشد و در سازمان های خصوصی حقوق آن ها بر مبنای تجربه کاری و مهارتشان می‌باشد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته بهداشت مواد غذایی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 163 بازدید کل,  1 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=21636