پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

معرفی رشتهرشته های دانشگاهی تجربی

معرفی رشته علوم و مهندسی باغبانی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

انتخاب رشته یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که آینده شغلی و زندگی افراد را تحت الشعال قرار می‌دهد. برای انتخاب موردنظر موارد مختلفی را باید مدنظر قرار دهید و علاوه بر علاقه به آینده شغلی و مواردی از این قبیل نیز باید توجه کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از رشته‌ها محبوب در بین دانش آموزان طبیعت دوست اشاره‌کنیم و این رشته چیزی جز رشته علوم و مهندسی باغبانی نیست. درصورتی‌که شما نیز مایلید اطلاعات بیشتری در ارتباط با این رشته دانشگاهی داشته باشید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید که با زیر و بم این رشته بیشتر آشنا شوید. نکاتی که در ادامه مشاوره تخصصی انتخاب رشته مهندسی باغبانی به آنها اشاره خواهیم کرد:

درباره رشته علوم و مهندسی باغبانی

اکثر افراد با سه نیاز اصلی و اولیه آشنایی دارند. بله خوراک، پوشاک و مسکن سه نیاز اولیه و اصلی هر فردی است. به همین دلیل رشته کشاورزی می‌تواند یکی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاهی به‌حساب آید. رشته علوم و مهندسی باغبانی نیز یکی از زیرشاخه‌های رشته کشاورزی است که به همان اندازه از اهمیت برخوردار است. حدود یک قرن از شروع تدریس این رشته در دانشگاه‌های ایران می‌گذرد. اولین بار این رشته در دانشگاه تهران تدریس شد. ازآن‌پس تدریس رشته کشاورزی به همراه گرایش‌های متنوع آن به ترتیب در دانشگاه‌های مختلف ایران رواج یافت.

همان‌طور که گفته شد این رشته یکی از گرایش‌های رشته کشاورزی است. لازم است بدانید که هم دانش آموزان فارغ‌التحصیل رشته ریاضی و فیزیک و هم فارغ‌التحصیلان رشته علوم تجربی می‌توانند رشته کشاورزی را برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب کنند. اما گرایش‌های رشته کشاورزی برای این دو گروه تحصیلی متفاوت است و تنها دانش آموزان فارغ‌التحصیل رشته علوم تجربی امکان ادامه تحصیل در گرایش پر درآمد علوم و مهندسی باغبانی را دارند. پس درصورتی‌که به این رشته علاقه‌مند هستید حتماً به این نکته توجه داشته باشید.

این رشته در زیرگروه 5 کنکور علوم تجربی قرار دارد. طی سال‌های تحصیل دانشجویان با مطالعه دروس تخصصی رشته مهندسی باغبانی می‌آموزند چگونه با استفاده از علوم روز برای کشاورزان و باغداران مفید واقع شوند. علاوه بر آن این دانشجویان می‌توانند خود به‌عنوان کشاورز یا باغداری با علوم لازم عمل کرده و موفق شود. فارغ التحصیلان رشته مهندسی باغبانی در بازار کار آزاد میتوانند درآمد های میلیاردی داشته باشند. اما به شرطی که راهش را بلد باشند.

برای آشنایی بیشتر با دروس رشته مهندسی باغبانی دو مورد از دروس تخصصی این رشته را به صورت پی دی اف به نمایش گذاشته ایم تا در کنار مشاوره انتخاب رشته کنکور ، خودتان نیز بتوانید تصمیم درست را برای انتخاب بگیرید.

دانلود پی دی اف درس رشته علوم و مهندسی باغبانی مبانی تولید محصول پایدار 

دانلود پی دی اف اكولوژي عمومي از دروس رشته علوم و مهندسی باغبانی

دروس دانشگاهی دانشجویان علوم و مهندسی باغبانی

همان‌طور که می‌دانید هر رشته دانشگاهی شامل دروس تخصصی و دروس عمومی است. دروس عمومی پایه علمی دانشجویان را برای درک بهتر دروس تخصصی محکم‌تر می‌کند. دروس تخصصی نیز به‌صورت کاملاً کاربردی مربوط به رشته انتخابی دانشجویان است. در ادامه دروس تخصصی و عمومی رشته علوم و مهندسی باغبانی را به تفکیک معرفی خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید مجموع واحدهایی که هر دانشجو در دوره ککارشناسی مهندسی باغبانی موظف به قبولی در آن خواهد بود 143 واحد متشکل از دروس عمومی و تخصصی است. دروس تخصصی دانشجویان رشته علوم و مهندسی باغبانی به شرح زیر است:

گیاه‌شناسی 1 و 2مبانی کشت بافت گیاهیچمن و گیاهان پوششی
آمار و احتمالات در کشاورزیگل‌کاری و درختان و درختچه‌های زینتیماشین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون
خاک‌‌شناسی عمومیعملیات کشاورزیمدیریت گلخانه
حاصلخیزی خاک و کودازدیاد نباتاتمیکروبیولوژی عمومی
هوا و اقلیم‌شناسیاصول اصلاح عمومی و اصطلاح گیاهان باغیپرورش قارچ‌های خوراکی
اقتصاد کشاورزیآشنایی با قوانین خوداشتغالیکاربرد GIS و عکس‌های هوایی
سبزی‌‌کاری عمومی و خصوصیمبانی تولید محصولات ارگانیکچمن و گیاهان پوششی
طرح آزمایشات کشاورزیشیمی آلیماشین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون
اکولوژیخشک میوه‌هاطراحی باغ و پارک
ژنتیکاصول باغبانیچای و چای‌کاری
گیاهان دارویینقشه‌برداریآبیاری عمومی
بیو شیمی عمومیبیماری‌های گیاهیحشره‌شناسی و دفع آفات

همان‌طور که مشاهده کردید دانشجویان این رشته دروس تخصصی متفاوتی را می‌خوانند. هرکدام از این دروس تخصصی به این افراد کمک می‌کند که به‌صورت همه‌جانبه علوم را فراگیرد. این‌همه جانبه بودن دروس باعث می‌شود پس از گذراندن دوران تحصیل فردی کارآمد در رشته علوم و مهندسی باغبانی تبدیل شود. و بتواند بازار کار فعالی را با در آمد عالی بعد از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی باغبانی برای خود فراهم کند. برای موفقیت بیشتر در دروس تخصصی رشته مهندسی باغبانی بهتر است برخی از دروس دبیرستانی را جدی تر بگیرید.

دروس عمومی دانشجویان علوم و مهندسی باغبانی

دانشجویان رشته علوم و مهندسی باغبانی باید 20 واحد دروس عمومی و 31 واحد دروس پایه را با موفقیت پشت سر بگذارند. این دروس شامل موارد زیر است:

معارف اسلامی 1 و 2آشنایی با كامپيوتر
فارسي عموميمتون اسلامي و آموزش زبان عربي
زبان خارجهآشنايي با قوانين خوداشتغالی و کارآفريني
رياضيات عموميانقلاب اسلامي و ریشه‌های آن
شیمی عمومیتاریخ اسلام
فيزيک عموميزبان تخصصی
اخلاق و تربيت اسلاميتنظيم خانواده
تربیت‌بدنی 1 و 24 واحد دروس انتخابی ارائه‌شده از دانشگاه

دروس مهم دبیرستان برای قبولی در رشته مهندسی باغبانی

شاید برایتان عجیب به نظر برسد که دروس دبیرستان بتواند در درک دروس دانشگاهی نیز به شما کمک کند. این موضوع صحت دارد. اگر در برخی از دروس دوره متوسطه قوی باشید، می‌توانید عملکرد بهتری را در دانشگاه از خود به نمایش بگذارید و بازار کار بهتری را بعد از فارغ التحصیلی داشته باشید.. در ادامه به معرفی دروس دوره متوسطه که راهگشا شما برای داشتن عملکرد بهتر در دوران دانشجویی و بازار کار و درآمد بهتر بعد از فارغ التحصیلی در رشته علوم و مهندسی باغبانیموثر خواهند بود، اشاره خواهیم کرد.

ریاضی و فیزیک و شیمی: همان‌طور که در بخش دروس عمومی دیدید دروس شیمی، ریاضی و فیزیک عمومی خودنمایی می‌کند. این دروس در ادامه درس‌هایی با همین نام از دوره متوسطه است. پس اگر می‌خواهید در این درس‌ها موفق باشید، پایه خود را در سه درس ریاضی، فیزیک و شیمی کمی قوی کنید.

زیست‌شناسی برای قبولی در رشته مهندسی باغبانی : رشته علوم و مهندسی باغبانی در زیرگروه رشته‌های علوم تجربی قرار می‌گیرد، پس درس زیست‌شناسی یکی از مهم‌ترین دروس برای این رشته به‌حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید درس زیست‌شناسی شامل دو بخش است که هرکدام به تفکیک می‌تواند به‌عنوان پایه‌ای برای درس‌های دانشگاهی به‌حساب آید.

بخش جانورشناسی و ژنتیک زیست شناسی همان‌طور که دیدید درسی با نام ژنتیک جز دروس اختصاصی برای دانشجویان این رشته است. بهتر است از همان دروه متوسطه این درس را به‌خوبی فراگرفته که در دانشگاه با مشکل مواجه نشوید. این درس یکی از دروس بسیار مهم رشته کشاورزی در گرایش علوم و مهندسی باغبانی است.

بخش گیاه‌شناسی : از اهمیت بخش گیاه‌شناسی در این رشته دانشگاهی هرچه گفته شود کم است. اگر قصد دارید در دانشگاه رشته کشاورزی و هرکدام از گرایش‌های آن را انتخاب کنید حتماً مباحث گیاه‌شناسی درس زیست‌شناسی را به‌درستی فرا گیرید.

دانشگاه‌های معتبر ارائه دهنده دروس رشته علوم و مهندسی باغبانی

در مشاوره های انتخاب رشته ای که تابحال انجام داده ایم، همه دانشجویان مایل‌اند در بهترین مرکز آموزشی ادامه تحصیل دهند. متقاضیان رشته مهندسی باغبانی نیز از این قضیه مستثنا نیستند. در ادامه به محبوب‌ترین دانشگاه‌های ایران برای تحصیل در این رشته پرداخته‌ایم:

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع آزمون
دانشگاه شاهدروزانه20تهرانهردوبدون آزمون
دانشگاه تبریزروزانه1تبریزهردوبدون آزمون
دانشگاه صنعتی اصفهانروزانه20اصفهانهردوبدون آزمون
دانشگاه تهرانروزانه20کرجهردوبدون آزمون
دانشگاه فردوسیروزانه20مشهدهردوبدون آزمون
دانشگاه تهرانروزانه20پاکدشتهردوبدون آزمون
دانشگاه شیرازروزانه20شیرازهردوبدون آزمون
دانشگاه تبریزروزانه20تبریزهردوبدون آزمون
دانشگاه فردوسیشبانه5مشهدهردوبدون آزمون
دانشگاه بین المللی امام خمینیروزانه20قزوینهردوبدون آزمون
دانشگاه تبریزشبانه16تبریزهردوبدون آزمون

پیشنهاد ما به شما برای انتخاب دانشگاه این است که علاوه بر انتخاب دانشگاه خوب به شرایط دیگر مثل امکان اسکان، فاصله خوابگاه تا دانشگاه و مواردی از این قبیل نیز توجه کنید. ازآنجایی‌که برای پیشرفت در این رشته نیاز به گذراندن واحدهای عملی خواهید داشت بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنید که در این حوزه قوی عمل می‌کند. نمونه رتبه هایی که توانسته اند در رشته مهندسی باغبانی در دانشگاه های بنام کشور قبول شوند.

دانشگاهسهمیه قبولیرتبه در سهمیه
دانشگاه صنعتی اصفهانایثارگر(25 درصد ظرفیت)6142
دانشگاه تهرانایثارگر( 5 درصد ظرفیت)47236
دانشگاه فردوسی مشهدمنطقه 115674
دانشگاه تهرانمنطقه 210654
دانشگاه صنعتی اصفهانمنطقه 313952
دانشگاه امام خمینی(ره)منطقه 219472

آینده شغلی و بازار کار رشته علوم و مهندسی باغبانی

یکی از الزامات ورود به این رشته این است که به طبیعت علاقه داشته باشید. آینده شغلی و بازار کار فارغ‌التحصیلان رشته علوم و مهندسی باغبانی با یکدیگر متفاوت است. هرکدام از فارغ‌التحصیلان می‌توانند با توجه به علاقه‌های ثانویه خود دریکی از حوزه‌های زیر مشغول به کار شوند:

 • احداث باغ شخصی خود و کسب درآمد با استفاده از اطلاعاتی دانشگاهی
 • حضور به‌عنوان مشاور در باغ شخص دیگر و کمک به بالا بردن برداشت محصول و بهبود شرایط کلی
 • تدریس دروس مربوط به رشته به‌عنوان استاد دانشگاه یا اساتید آزاد
 • پرورش گیاهان زینتی
 • ورود به بازار گیاهان دارویی و معطر
 • پرورش و تولید گیاهان دارویی
 • استخدام در شرکت‌های زیر نظر وزارت کشاورزی
 • استخدام در شرکت‌های خصوصی حوزه فضای سبز
 • استخدام در مراکز یا احداث مراکز تحقیقاتی حوزه رشته علوم و مهندسی باغبانی

همان‌طور که مشاهده کرده‌اید حوزه فعالیت  و بازار کار  فارغ‌التحصیلان رشته علوم و مهندسی باغبانی این رشته گسترده است. تنها کافی است تصمیم بگیرید قصد دارید برای استفاده از اطلاعات به‌دست‌ آمده از سال‌های تحصیلی خودبه‌ عنوان مشاور یا کارمند استخدام شوید یا قصد دارید کسب‌وکار شخصی خود را احداث کنید. اگر به دنبال یک درآمد معمولی با برنامه کاری ثابت و روزانه هستید ، احتمالا کارمند شدن برای شما بهتر است. اما اگر به دنبال درآمد های نجومی بعد از فارغ التحصیلی از رشته علوم و مهندسی باغبانی هستید، با ما همراه باشید.

درآمد نجومی و میلیاردی در رشته علوم و مهندسی باغبانی

خلاقیت ، خلاقیت و خلاقیت ، کلید اصلی درآمد های نجومی در رشته های کشاورزی و گرایش های آن مانند رشته مهندسی باغبانی است. میتوانید در طول دوران تحصیل خود با فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی بیوسیستم  به راه اندازی گلخانه های مکانیزه با بروز ترین تکنولوژی دنیا و ختی تکنولوژی های ابداعی خودتان بپردازید و آ« وقت خواهید دید که رشته مهندسی باغبانی نیز بازار کار بسیار خوبی دارد و همه چیز بستگی به تلاش خود فرد دارد. مشاوره راه اندازی کسب و کار و بازار کار را آکو همزمان مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور برای شما فراهم می آورد.

البته این موضوع را به خاطر داشته باشید که راه اندازی کسب‌وکار جدید و بازار کار آزاد هم از لحاظ هزینه اولیه متفاوت خواهد بود. یکی از راه‌هایی که اغلب متخصصان این حوزه پیشنهاد می‌دهد، ایجاد کسب‌وکار در شاخه گیاهان معطر و دارویی است. ایران یکی از بهترین مناطق جهان برای پرورش گیاهان دارویی است. و میتواند بازار کار مناسب با درآمد بالایی برای رشته علوم و مهندسی باغبانی باشد.

گرایش‌های ارشد رشته علوم و مهندسی باغبانی

اگر به فکر ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و دکترا هستید ، باید بدانید که فارغ‌التحصیلان رشته علوم و مهندسی باغبانی به‌راحتی می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به علایق و شناختی که از رشته خود به دست آورده‌اند گرایش خود را انتخاب کنند. گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر است:

 • میوه کاری
 • سبزی‌کاری
 • گل و گیاهان زینتی
 • گیاهان داروئی
 • بیوتکنولوژی گیاهی
 • مدیریت گلخانه

همان‌طور که از نام هر رشته مشخص است، متقاضیان هر رشته در مدت دو سال به‌صورت تخصصی در گرایش موردنظر ادامه تحصیل داده و اطلاعات خود را در حوزه انتخابی افزایش می‌دهند. درصورتی‌که دانشجویان پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشد دو گزینه برای انتخاب گرایش دکتری وجود دارد. هر رشته به دو رشته با پیشوند فیزیولوژی تولید و اصلاح و بیوتکنولوژی همراه خواهد شد. یعنی مثلا گرایش دکتری میوه کاری ، به دو شاخه فیزیولوژی تولید و اصلاح میوه کاری و بیوتکنولوژی میوه کاری تقسیم خواهد شد.

با ادامه تحصیل در مقطع دکتری، بازار کار جدیدی نیز برای فارغ التحصیلان رشته علوم و مهندسی باغبانی نیز فراهم میشود. و آن هم تدریس در دانشگاه است که البته در ابتدا احتمالا درآمد خوبی نداشته باشد اما با افزایش سطح علمی و مقالات منتشر شده میتوان جزو هیئت علمی دانشگاه ها شد و درآمد بالایی کسب کرد.

همان‌طور که مشاهده کردید دانشجویان رشته علوم و مهندسی باغبانی دستشان برای انتخاب گرایش ارشد حسابی باز است. در کنار این گزینه ها برای فارغ التحصیلان مهندسی باغبانی ، گزینه ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز مطرح است که به آن میپردازیم.

امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور

برخی از دانشجویان فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی رشته علوم و مهندسی باغبانی مایل‌اند برای ادامه تحصیل مهاجرت کنند. دانشگاه‌های زیادی در سرتاسر دنیا رشته علوم و مهندسی باغبانی را به دانشجویان تدریس می‌کنند و اتفاقا بازار کار و درآمد مطلوبی نیز برای فراغ التحصیلان این رشته نیز فراهم است. شرایط گرفتن پذیرش از هرکدام از این دانشگاه‌ها متفاوت است. هر دانشجوی آینده‌نگری مایل است از دانش روز دنیا برای بهره‌مندی از آن و استفاده بهینه از دانش کسب‌شده به بهترین دانشگاه‌ها برود. در ادامه لیستی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های جهان با امتیاز علمی بالا که دروس رشته علوم و مهندسی باغبانی را ارائه میدهند برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم. برای تحصیل در این دانشگاه ها میبایست معدل بالا ، پژوهش ها و مقالات علمی زیادی را در رزومه دوران تحصیل خود داشته باشید و برای تحصیل در این دانشگاه ها و مشارکت در تحقیقات علمی آنها apply کنید.

 • ETH زوریخ – موسسه فناوری فدرال سوئیس
 • دانشگاه کرنل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه ویسکانسین – مدیسون
 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن
 • دانشگاه کشاورزی نانجینگ
 • دانشگاه گنت
 • دانشگاه آرهوس، دانمارک
 • دانشگاه ایالتی میشیگان
 • دانشگاه ریدینگ
 • دانشگاه علوم زیستی نروژ
 • دانشگاه کشاورزی چین
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
 • کالج علوم کشاورزی و محیط‌زیست (CA&ES)

مشاوره انتخاب رشته کنکور برای مهندسی باغبانی

انتخاب رشته کنکور گامی بزرگ در زندگی اغلب افراد به‌حساب می‌آید. هر شخص با توجه به علایق، زندگی شخصی، میزان مهارت‌های فردی و امکان ادامه تحصیل در رشته‌های خاص اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه موردعلاقه خود می‌کند. در این مقاله به معرفی رشته علوم و مهندسی باغبانی پرداختیم. به خاطر داشته باشید که تحصیل و داشتن بازار کار و درآمد بالا در رشته علوم و مهندسی باغبانی نیازمند تلاش، خلاقیت و علاقه فراوان است. پیشنهاد ما، به عنوان یک مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور، به شما این است که بی‌هدف و صرفاً به دلیل حضور در دانشگاهی خاص رشته تحصیلی خود را انتخاب نکنید. این رشته می‌تواند آینده شما را تغییر دهید، پس با چشمانی باز آن را انتخاب کنید.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا