تکنیک های کنکور

همه چیز راجع به علامت دار کردن تست‌ها

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

زمانی که صحبت از علامت دار کردن تست ها می‌شود، همه چیز به هم پیچیده خواهد شد. برخی فکر می‌کنند که باید کار بسیار عظیمی را انجام دهند و برخی دیگر معتقدند که این کار آسان است. واقعیت کدام یک از این موارد خواهد بود؟ آیا واقعاً همان گونه که دیگران تصور می‌کنند، هست؟ اصلا تست علامت دار چیست؟ تست های علامت دار چطور به ما کمک میکنند؟ شاید همه چیز به این سادگی نباشد و گاهی تشخیص آن بسیار سخت می‌شود.

این موضوع در جلسه کنکور می‌تواند امیدوارتان کند یا تمام معادلات کنکور را از بین ببرد. شاید شما با چند تیک ساده مشخص کنید، اما واقعیت چیز دیگری است و شما قادر نخواهید بود که به راحتی همه چیز را تفکیک کنید. با ما همراه باشید تا این مقوله را بیش از پیش برای شما باز کنیم.

علامت دار کردن تست های کنکور

وقتی صحبت از مقوله تست و علامت زدن می‌شود، گاهی نظر افراد به این سمت منتقل می‌شود که فقط در جلسه کنکور باید این کار را انجام داد. در حالی که به هیچ وجه به این صورت نخواهد بود. علامت زدن به هیچ وجه صرفاً برای کنکور نیست. بلکه روش‌های مختلف دارد که هر کدام را برایتان توضیح خواهیم داد.

بهترین روش تست زنی با علامت دار کردن تست های کنکور

این واژه خود به دو صورت معنا می‌شود. در تیم مشاوران آکو اعتقاد بر این است که اولین حالت زمانی است که اقدام به درس خواندن می‌کنید. در حقیقت در این زمان باید چند اصل را رعایت کنید.

علامت دار کردن تست ها در هنگام  مطالعه

اول از همه آنکه به هیچ وجه حق زدن تست در داخل کتاب‌ها ندارید. پس علامت زدن پاس درست یا غلط در کتاب تست ممنوع. شاید بپرسید چرا؟ حواستان باشد که شما در بدترین حالت حداقل یکبار دیگر این دروس را مطالعه خواهید کرد و اگر پاسخ‌ها را زده باشید، دیگر نمی‌توانید با کیفیت اول به پاسخ برسید و اعتبارسنجی فاقد ارزش خواهد شد.

راه حل بسیار ساده خواهد بود. کافی است که یک تکه کاغذ در کنار آن بچسبانید و سپس اقدام به تست زنی کنید. به همین راحتی قادر هستید که به نتیجه دلخواه خودتان دست پیدا کنید. همچنین تست‌ها به هیچ وجه سوخت نخواهد شد. حواستان باشد که زدن یک تست اما در فاصله‌های طولانی عموماً نتیجه بهتری را به همراه دارد تا اینکه از هر کتابی 4 تست بزنید و آن را رها کنید.

همه چیز به اینجا ختم نخواهد شد و روی دیگری نیز دارد. در حقیقت این حالت و انجام دادنش دو سر برد خواهد بود. اما چه کاری؟ علامت دار کردن تست های کتاب توسط شما

برای این کار باید چند حالت در نظر بگیرید. عموماً پیشنهاد می‌کنیم که این حالات را به صورت زیر در نظر بگیرید. سؤالاتی که نتوانسته‌اید پاسخ دهید، علامت منفی به معنا خنثی بودن، سؤالاتی که به غلط پاسخ دادید به صورت ضربدر و سوالات مهم و ارزشمند، فارغ از نتیجه آن به صورت ستاره علامت گذاری کنید.

بیشتر بخوانید: همه روش های تست زنی برای کنکور

مزایای علامت دار کردن تست ها

به این ترتیب قادر هستید که به راحتی تفکیک را انجام دهید. این کار باعث خواهد شد که در هنگام دوره کردن کاملاً همه چیز برای شما شفاف باشد. در حقیقت وقتی در حال مطالعه هستید، دیگر نگران این نخواهید بود که سوالی که پیش رویتان است، سطح پایین دارد یا خیر. از طرفی دیگر خودتان را فریب نخواهید داد و به راحتی روی مواردی که واقعاً ایراد دارید، تمرکز خواهید کرد. در اصل دوره مختصر و مفید در انتظارتان است.

علامت دار کردن تست های آزمون آزمایشی کنکور

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید هر فردی در نظر داشته باشد، استفاده از تکنیک ضربدر و تیک و دایره در زمان امتحان است. البته تمام این اشکال قراردادی است و شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. پس درگیر اشکال نشوید.

تکنیک علامت دار کردن تست ها برای کنکور

حالا که از مرحله انتخاب گذر کردید، به این نکته می‌رسیم که چگونه باید این کار را انجام داد؟ در کنکور 5 سال اخیر، مطالعات نشان می‌دهد که نفرات برتر تمایزی که با دیگران داشته‌اند این بوده که به هیچ وجه سوالات آسان آزمون را از دست نداده‌اند. اما چگونه؟

در حقیقت همین تکنیک بوده که آنان را نجات داده. واقعیت این است که توزیع سوالات در کنکور به صورت یکنواخت انجام نمی‌شود و نمی‌توان به راحتی به آنان پاسخ داد. پس باید اول یک اشرافیت کامل روی تمام سوالات داشته باشید. حالا اهمیت این تکنیک به ظاهر ساده مشخص می‌شود. شاید بپرسید که چگونه و با علائم مختلف تقسیم بندی را انجام دهیم. پس ادامه را بخوانید.

می‌توان گفت سوالاتی که در دسته محالات قرار دارند. این عبارت چندین برداشت خواهد داشت. اول این که ممکن است از قسمت‌هایی باشد که شما نخوانده‌اید یا به هر دلیلی حذف کرده‌اید. در حقیقت هیچ شناختی با آن ندارید. شاید بپرسید که امکان‌پذیر است و کسی که در کنکور شرکت کرده، مطلبی را نخوانده باشد. بله کاملاً عادی است و این به سبک و هدف فرد بر می‌گردد.

این سوالات به عنوان آخرین دسته به آنان پرداخته خواهد شد. پس در موردشان استرس نگیرید. اگر از ما بپرسید که آخرین سوال دفترچه یا آخرین سوال آن درس، ما قطعاً نظرمان این است که به دید آخرین سوال دفترچه با آن برخورد کنید.

علت هم مشخص است، زیرا در این زمان، وقت مناسبی را سیو کردید و خیالتان بابت تمام سوالاتی که پتانسیل پاسخگویی داشتید، راحت است. آرامش روانی بسیار عامل تعیین کننده در روز کنکور خواهد بود.

علامت دار کردن تست های منفی

در بحث علامت دار کردن تست‌ها، این حالت را می‌توان قسمت اعظم کنکور بیان کرد که از نظر تستی، بیشترین میزان سوالات را دارد و عموماً رقابت‌ها در اینجا شکل خواهد گرفت. در حقیقت در این بخش، بعد از خواندن سوال، متوجه پاسخ نمی‌شوید یا اینکه متوجه خواهید شد که این سوال کمی نیاز به تامل بیشتر دارد.

پس با یک علامت منفی به معنای خنثی بودن در کنارش، از آن عبور خواهید کرد. این کار باعث خواهد شد که این سوالات در اولویت سوم پاسخ گویی قرار بگیرد و نسبت به بررسی آنان به سرعت اقدام کنید.

علامت دایره در کنار تست

شاید بتوان شیرین‌ترین علامت زدن، در عین زجرآور بودن بیان کرد. اتفاقی که در سوالات ریاضی و فیزیک شاهد آن خواهید بود. در حقیقت این دسته در مورد سؤالاتی است که شما کاملاً آن مبحث را بلدید و تنها وقت گیر بودن، مانع خواهد شد. در حقیقت سوالی حل کردنی هست.

اثبات شده است که این گروه پرسش‌ها بهتر است که به عنوان گروه دوم باشند، زیرا امکان پاسخگویی شما بالا است و از طرفی زمان نیاز دارند. حیف است که از خیر آن گذشته و به سوالاتی که معلوم نیستند، دل ببندید.

علامت دار کردن تست های آزمون با تیک

محبوب‌ترین سوالات در بخش علامت دار کردن تست‌ها خواهد بود. در حقیقت این بخش، به راحتی خیال شما را راحت خواهد کرد. سوالاتی که به راحتی قادر به پاسخگویی هستید و عموماً به آنان سوالات چشمی می‌گویند. این پرسش‌ها در وهله اول هستند و با پاسخ دادن به آن، قادر هستید که به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

علامت دار کردن تست ها و تیک

در حقیقت این کار دو فایده اساسی دارد. اول از همه اینکه قادر هستید، درصد اولیه را در یک درس کسب کنید و نکته دوم بالا رفتن روحیه خواهد بود که در صحبت با رتبه‌های برتر به عنوان سلاح مخفی و بسیار کمک کننده، بیان شده است.

نکات مهم برای علامت دار کردن تست ها

حالا که با علامت‌های مختلف آشنا شدید، بهتر است که این نکته را بیان کنیم که علامت دار کردن تست‌ها صرفاً همین موضوع و زدن چند تیک نخواهد بود و این کار فقط آغاز پرسه خواهد بود. برای این که این کار را حرفه‌ای شوید، بهتر است که در آزمون‌های آزمایشی نیز انجام دهید تا ملکه ذهنتان شود.

از طرفی دیگر زمان اولویت هر فرد خواهد بود و این کار برای مدیریت آن است. هنر این تکنیک این است که در کمترین زمان، بیشترین درصد ممکن به وجود آید. پس برای این موضوع روی سوالی خاص قفل نکنید. حواستان باشد که نتیجه مجموع مهم است و به یک تست زدن یا نزدن، رتبه یک را به شما تقدیم نخواهند کرد. سعی کنید که به پایان یک دفترچه برسید و سپس شروع به برگشت به درس اول جزوه کنید و اقدام به فکر کردن کنید.

یک تفکر مهم این است که حواستان به حدود سوالات پاسخ گفته شده در دفترچه باشید. در حقیقت بالانس را بین درصد درس‌های مختلف ایجاد کنید. به طور مثال اگر زبان را تا حدود 80 به نظر خود زده‌اید و عربی را 30، اگر عربی خوانده‌اید، پس بهتر است که عربی را بزنید تا بالانس درصدی ایجاد گردد و رتبه بهتری در انتظارتان خواهد بود. وقتتان را با سوالات زبان از بین نبرید.

نقش مشاوران در علامت دار کردن تست‌ها

در حقیقت برای این که در این تکنیک موفق شوید، نیاز به یک مشاور خوب خواهید داشت. در حقیقت این فرد می‌تواند تمام نکات مهم را در اختیار شما بگذارد تا با تلاش به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید. البته این را بدانید که تشخیص همین سوالات به آسانی نبوده و نقش مشاوران در آن دیده خواهد شد.

علامت دار کردن تست های کنکور

بهتر است که برای تمرین بیشتر حتماً اقدام به تمرین این تکنیک در جلسات آزمایشی کنید تا با قواعد بیان شده به خوبی خود را وفق دهید و بتوانید در روز کنکور عملکردی مثبت داشته باشید.

سخن آخر مرکز مشاوره کنکور آکو درباره تست های علامت دار کنکور

در علامت دار کردن تست های کنکور باید نکات مختلفی نظیر آگاهی نسبت به سوال و همچنین اطلاع داشتن نسبت به موارد مختلف مبحث و تمرکز سر جلسه را در نظر بگیرید. به این ترتیب قادر خواهید بود که نتیجه مثبت بگیرید. این روش در کاهش زمان تست زنی و اضافه آوردن زمان برای تخصیص مجدد برای هر درس به راحتی فراهم خواهد شد.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست