نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور من

هر آنچه در مورد روش های تقلب در امتحان نهایی و عواقب آن باید بدانید

تقلب کردن در امتحان نهایی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
3.8/5 - (6 امتیاز)

امتحان دادن به صورت خود به خود دارای استرس است، حتی اگر دانش آموزی درس خوان باشید. در این بین برخی از افراد به دنبال تقلب در امتحان های نهایی و پایان ترم به هدف کسب نمره بالاتر هستند. دانستن روش های تقلب در امتحان نهایی و عواقب آن بر نتایج امتحانات نهایی یکی از اصلی‌ترین نکات پیش از تصمیم گیری دراین باره است. درس خواندن سخت است، اما واقعاً عواقب و مجازات تقلب کردن در امتحان نهایی بیشتر از نمره کم گرفتن ترسناک است. در ادامه با مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی آکو برای داشتن نمره خوب در امتحانات پایانی همراه باشید.

روش های تقلب در امتحان نهایی و مجازات آن

اول و آخر و هرچقدرم که مشاوره تخصصی تحصیلی درباره معایب تقلب در امتحانات نهایی بگوید، برخی دانش آموزان به دنبال تقلب می‌روند، اما روش تقلب در امتحان های نهایی چیست؟ به زبان ساده به هر نوع استفاده از جزوه و کتاب درسی که باعث شود شما از اطلاعاتی به غیر از دانش ذهنی خود در جلسه آزمون استفاده کنید، تقلب گفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در جلسه امتحان رعایت کنید، عدم به همراه داشتن لوازم هوشمند است.

بیشتر بخوانید: روش درس خواندن برای امتحانات نهایی

یک اتفاق ناخواسته در حین تقلب در امتحانات نهایی ممکن است برای شما نیز پیش بیاید و عواقب سنگینی به همراه داشته باشد. حواستان باشد ساعت هوشمند را به هیچ وجه در روز آزمون دست نکنید. مورد بعدی هندزفری بلوتوثی است که نباید به همراه داشته باشید. حتی اگر هر دو مورد خاموش نیز باشد، باز می‌تواند به عنوان تقلب در امتحان نهایی در نظر گرفته شود.

مشاوره تحصیلی تخصصی درباره تقلب در امتحان نهایی پایان ترم

استفاده از لوازمی همچون ضبط صوت یا پخش کننده صدا نیز در همین ردیف قرار می‌گیرد. از طرفی یکی از مهم‌ترین موارد موضوع گوشی است. داشتن گوشی ساده یا لمسی فرقی نمی‌کند و در هر دو حالت چه خاموش باشد و چه روشن به عنوان تقلب ضبط خواهد شد.

مورد بعدی که به عنوان تقلب در امتحان نهایی درنظر گرفته میشود همراه داشتن جزوه یا هر گونه کاغذ و نوشته است که نکاتی از آزمون را با خود داشته باشد. گاهی به صورت نوشتن با خودکار روی دست یا برخی از مواقع به صورت کاغذی است. در هر حالت بهتر است که از این اقلام برای آزمون همراه خود نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: بارم بندی امتحانات نهایی 1401

نحوه برخورد با تخلفات در امتحانات نهایی

برخورد با متخلفان آزمون طبق آئین نامه بوده و هر مدرسه به صورت دلخواه با آن برخورد نخواهد کرد. این موارد در قالب چند ماده و تبصره بیان می‌شود. مفاد برخورد با متخلفان در صورت مشاهده تقلب در امتحانات نهایی پایان ترم به شرح زیر است:

 • ماده 1 برخورد با متقلبین امتحانات نهایی: برخورد با تخلفات طبق آئین نامه است.
 • ماده 2: با هر گونه تقلب تشخیص داده شده، نمره دانش‌آموز اگر صفر شود، این نمره مستقیماً در کارنامه درج شده و شما نمی‌توانید آن را تغییر دهید. هیچ گونه غیبتی برای آن درس ثبت نخواهد شد.
 • ماده 3: در صورتی که فرد تمامی امتحانات را تقلب کرده باشد یا به هر دلیلی صفر شود، نمره انضباط او نیز صفر می‌شود.
 • ماده 4: نوع مجازات برای داوطلبان متخلف در مدارس ابتدایی و بزرگسالان در دوره ابتدایی و همچنین تخلفات در مقطع راهنمایی چه در امتحانات داخلی و چه کشوری، مانند مجازات در امتحانات نهایی متوسطه اول خواهد بود.
 • ماده 5: در صورتی که دانش‌آموز در امتحان نهایی راهنمایی که در مقطع نهم برگزار می‌شود، تقلب انجام دهد، نمره آن درس صفر و کلیه امتحانات برای او در آن نوبت باطل خواهد شد. از طرفی حق شرکت در دیگر آزمون‌ها را نیز ندارد. همچنین این موضوع در متوسطه دوم برای امتحانات داخلی و نهایی نیز برقرار است و بسیار سخت گرفته می‌شود.
 • ماده 6: اگر فردی جای دانش آموز امتحان دهد و مسئولان متوجه آن شوند، آزمون برای فرد اصلی باطل و نمره آن صفر خواهد شد. همچنین فرد آزمون دهنده اگر دانش آموز باشد که تمامی امتحانات او نیز باطل شده و در کارنامه نمره صفر درج می‌شود. از طرفی حق شرکت در امتحانات آن نوبت را ندارد. در صورتی که فرد دانش آموز نباشد، توسط مدیر و مسئولان آزمون صورت جلسه انجام شده و به آموزش پرورش ارجاع داده می‌شود. آموزش و پرورش نیز فرد را برای رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع می‌دهد.
 • ماده 7 برخورد با تقلب در امتحان نهایی: تخلف محدود به زمان آزمون نیست. هر گونه تقلب در هنگام تصحیح برگه، قبل از آزمون و هر وقت دیگری که انجام گردد، شامل این مسئله خواهد شد.
 • ماده 8 مجازات تقلب در امتحان نهایی : در صورت محرومیت از امتحانات نهایی در دوره بعدی در متوسطه سوم، امکان تحویل مدارک آموزشی به او امکان پذیر نبوده و فرد تا پایان محرومیت برای دریافت پرونده باید صبر کند
 • ماده 9: در امتحان داخلی مدارس، رسیدگی به تخلفات به عهده شورای مدارس و در مورد امتحانات نهایی این مسئله وظیفه کمیسیون رسیدگی به تخلفات امتحانات نهایی است. این ماده شامل دو تبصره می‌شود.

تبصره های قوانین مجازات تقلب در امتحان نهایی پایان ترم

تبصره 1: جمع متشکل از اعضای شورای مدارس باید طبق آئین نامه ابلاغی از طرف آموزش و پرورش باشد.

تبصره 2: در مورد اعضای کمیسیون امتحانات که به شرایط تقلب در امتحان نهایی رسیدگی میکنند باید گفت که شامل 5 نفر است. نفر اول از رؤسای حوزه تصحیح بوده و 4 عضو دیگر از بین اعضای هیئت اجرا و تصحیح است. این انتخاب کردن توسط آموزش و پرورش خواهد بود. در هر استان این اختیار در دست مدیر کل آموزش است که می‌تواند به یک تیم کارشناسی آن را واگذار کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر معدل نهایی در کنکور

سایر مفاد برخورد با متقلبین امتحانات نهایی

 • ماده 10 آیین نامه برخورد با تقلب در امتحان نهایی: در صورتی که دانش آموز در امتحان یا چند دوره مختلف تقلب انجام دهد، علاوه بر محدودیت‌های به وجود آمده، این زمان نیز به عنوان نوبت‌های مجازی که هر فرد برای تحصیل می‌تواند داشته باشد، حساب می‌شود.
 • ماده 11: در صورتی که تخلفات صورت گرفته با موارد داخل آیین نامه تطابق نداشته باشد، نوع مجازات بر عهده خود شورای مدرسه است. در امتحانات نهایی وظیفه کمیسیون است تا نوع مجازات را تعیین کند.
 • ماده 12: تمامی مصوباتی که در شورای مدرسه یا کمیسیون تصویب می‌شود باید با رأی اکثریت باشد. بعد از صدور رای مدیر مدرسه وظیفه انتقال آن به دانش آموز و خانواده او را دارد.
 • ماده 13: تخلفات امتحانات کار و دانش ممکن است که با آئین نامه انطباق نداشته باشد. در این صورت باید کمیسیون در مورد آن تصمیم گیری و ابلاغ نماید.
 • ماده 14: باید تمامی مفاد آئین نامه توسط مدیر مدرسه به اطلاع تمامی دانش آموزان برسد و حتی‌الامکان در محل آزمون نصب شود.
 • ماده 15: آیین نامه موجود می‌تواند تمامی قوانین قبلی را در خصوص مجازات تقلب در امتحان نهایی از بین ببرد.

نکاتی درباره مجازات تقلب در امتحان نهایی

نکاتی که درباره تقلب در امتحانات نهایی پایان ترم باید بدانید به صورت جدول در ادامه آمده است:

نوع تخلف و تقلب در امتحان نهاییدوره تحصیلیمجازات
1– همراه داشتن کتاب، جزوه، یادداشت و سایر وسایل غیر مجاز در جلسه امتحانامتحانات ابتداییتذکر شفاهی و کسر نمره درس با نظر معلم
امتحانات داخلی راهنمائیتذکر شفاهی و کسر نمره درس با نظر شورای مدرسه
امتحانات نهایی راهنمایینمره درس صفر می‌شود
امتحانات داخلی متوسطهنمره درس صفر می‌شود
امتحانات نهائی متوسطهنمره درس صفر می‌شود
2 گذاشتن هر نوع علامت روی ورقه امتحانی به منظور سوء استفادهامتحانات ابتدایی
امتحانات داخلی راهنمائی
امتحانات نهایی راهنمائینمره درس صفر می‌شود
امتحانات داخلی متوسطه
امتحانات نهائی متوسطهنمره درس صفر می‌شود
3 استفاده یا اقدام به استفاده از کتاب، جزوه، یادداشت و سایر وسایل غیر مجاز تقلب در امتحان نهایی محسوب میشود

پاسخگویی به سؤالات امتحانی از طریق نگاه کردن به ورقه امتحانی دانش آموزان دیگر یا صحبت کردن با آنها

رد و بدل کردن یادداشت و روش‌های مشابه

امتحانات ابتداییکسر نمره درس با نظر شورای مدرسه
امتحانات داخلی راهنمایینمره درس صفر می‌شود
امتحانات نهایی راهنمایینمره درس صفر می‌شود
امتحانات داخلی متوسطهنمره درس صفر می‌شود
امتحانات نهایی متوسطهامتحانات انجام شده اعم از داخلی و نهایی باطل و از شرکت در امتحان بقیه دروس همان نوبت محروم می‌شود.
4 بیرون بردن ورقه امتحانی

نوشتن ورقه امتحانی برای دانش آموز دیگر

استفاده از ورقه امتحانی نوشته شده توسط دانش آموز دیگر

مشارکت در تعویض اوراق امتحانی

امتحانات ابتدایینمره درس صفر می‌شود
امتحانات داخلی راهنمایینمره درس صفر می‌شود
امتحانات نهائی راهنمایینمره درس و انضباط صفر می‌شود
امتحانات داخلی متوسطهنمره درس و انضباط صفر می‌شود
امتحانات نهائی متوسطهامتحانات انجام شده اعم از داخلی و نهایی باطل و از شرکت در امتحان بقیه دروس همان نوبت محروم می‌شود.
5 فرستادن شخص دیگری به جای خود به جلسه امتحان

اخلال در نظم جلسه یا حوزه امتحانی

افشا یا استفاده از سوالات امتحانی افشا شده و یا مشارکت در افشاء

امتحانات ابتدایینمره درس و انضباط صفر می‌شود
امتحانات داخلی راهنمائینمره درس و انضباط صفر می‌شود
امتحانات نهائی راهنمایینمره کلیه دروس صفر 2 و در مورد بزرگسالان و داوطلبان آزاد موضوع به مراجع قضائی ذی‌صلاح گزارش می‌گردد
امتحانات داخلی متوسطهنمره درس و انضباط صفر می‌شود
امتحانات نهائی متوسطهنمره کلیه دروس صفر و متخلف از امتحانات نوبت بعدی محروم می‌شود و موضوع به مراجع قضایی ذی‌صلاح گزارش می‌گردد
     

مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی آکو

در مقاله روش های تقلب در امتحانات نهایی و مجازات آن سعی کردیم که به صورت قانونی نکات مهم را برایتان بیان کنیم تا از خطرات انجام آن آگاه باشید. بهتر است که به جای تقلب مطالعه صحیح داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید بهتر است که با ما در تیم مشاوره تخصصی تحصیلی آکو تماس بگیرید تا بتوانید به بهترین شکل برای آن آماده شوید.

اینستاگرام مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی

مجازات تقلب در امتحان نهایی چند است؟

نمره امتحانی که تقلب در آن گرفته شود صفر محاسبه میشود. و فرقی ندارد تقلب در امتحان نهایی باشد یا مستمر.

آیا تقلب در یک امتحان بر نمره تمام امتحانات اثر دارد؟

بله. شما از سایر امتحانات محروم خواهید شد و نمره آن‌ها صفر در کارنامه لحاظ می‌شود.

تقلب شامل چه مواردی می‌شود؟

شامل قبل جلسه امتحان و در سر جلسه است. حتی می‌تواند در زمان تصحیح رخ دهد. برای مفاد ریزتر آن می‌توانید جدول تهیه شده در مقاله را مشاهده کنید.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من تقلب کردم در آخرین امتحان و گرفتن و صورت جلسه کردن آیا برای امتحان های سال بعد محدود میشم یا فقط نمره آن درس صفر میشه ؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن