کنکور سراسری

تغییرات تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

تاثیر نمره نهایی در کنکور سراسری

تماس با ما تماس با ما آکو
به این نوشته امتیاز دهید

در روز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ دکتر زارعی از تغییراتی که کنکور سراسری ۱۴۰۲ اعمال می شود خبر داد، در ادامه با تغییرات کنکور ۱۴۰۲ اعمال می شود آشنا خواهید شد. حذف دروس عمومی از کنکور ، تاثیر سوابق تحصیلی و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲، حذف زیرگروه ها در کنکور ۱۴۰۲، برگزاری کنکور به صورت ۲ بار در سال (کنکور دو مرحله ای)، اعتبار نتایج کنکور تا دو سال بعد، تعیین کردن دانشگاه‌ها برای معدل حد نصاب جزو تغییرات کنکور ۱۴۰۲ محسوب میشوند.

یکی از تغییرات کنکور ۱۴۰۲ حذف دروس عمومی می باشد. داوطلبان توجه داشته باشند دروس عمومی تنها برای آزمون سراسری حذف شده است و دانش آموزان موظف به شرکت در امتحانات نهایی این دروس می باشند. به علاوه، مقطع یازدهم نیز جزو امتحانات نهایی موثر در کنکور ۱۴۰۳ قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

از دیگر تغییرات کنکور می توان به تاثیر سوابق تحصیلی بر روی رتبه خبر داد که تا پیش از این سوابق داوطلبان به صورت مثبت بر روی رتبه تاثیر می گذاشت. اما تاثیر معدل بر کنکور ۱۴۰۲ به صورت مستقیم ۴۰ درصدی خواهد بود. مستقیم یعنی هم مثبت و هم منفی!

یکی دیگر از تغییرات، برگزاری آزمون سراسری دو بار در سال می باشد، یعنی کنکور یکبار در دی ماه و بار دیگر در تیر ماه برگزار خواهد شد و نتایج آن نیز تا ۲ سال برای داوطلبان حفظ  می شود. کنکور دو مرحله ای برای امیدوازی و اضطراب کمتر داوطلبان بسیار موثر است.

یکی از مسئله های مهم مطرح شده در کنکور سراسری ۱۴۰۲ و بعد از آن نحوه تاثیر معدل کنکور است . که چگونه معدل آنها در کنکور سراسری تاثیر خواهد داشت. با حذف دروس عمومی، نحوه محاسبه و تاثیر گذاری امتحانات نهایی در کنکور سراسری و محاسبه تراز و تاثیراتی که معدل در کنکور سراسری با حذف دروس عمومی خواهد داشت، متفاوت از کنکور سال های گذشته میشود.

این مطلب به یکی از مطالب مهم و بحث برانگیز برای کنکور ۱۴۰۲ و بعد از آن تبدیل شده است که در وبسایت تخصصی مشاوره تحصیلی کنکور آکو در این باره به تفصیل توضیح خواهیم داد. به صورت تخصصی و با برنامه ریزی درسی درست کنکور ۱۴۰۲ را شرکت کنید و به هدفتان برسید.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان نظام قدیم و جدید

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان نظام جدید و قدیم

در حال حاضر اکثر داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری ۱۴۰۲ نظام جدید محسوب می شوند یعنی نظام آموزشی ۳ – ۳ – ۶ و تعداد کمی با نظام آموزشی قدیم ۵ – ۳ – ۴ در کنکور ۱۴۰۲ شرکت خواهند کرد . تاثیر معدل در کنکور سراسری برای داوطلبان نظام جدید و قدیم دارای تفاوت هایی هست که در این مقاله به توضیح و تفکیک هریک از آنها خواهیم پرداخت .

با توجه به شرایطی که برای آزمون ورودی دانشگاه ها در سال های آینده و کنکور ۱۴۰۲ در نظر گرفته  شده است، سنجش آموزش به دو بخش تبدیل می شود که یک بخش آن مختص سوابق تحصیلی و یک بخش دیگر آن مختص کنکور می باشد. طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش تغییرات کنکور ۱۴۰۲ به تدریج در کنکور های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ بیشتر و ثابت میشود. این تغییرات به شرح زیر است:

  • سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ : فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی
  • سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ : فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی
  • سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵: فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی
  • سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن: پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی

اول آنکه یک نکته مهم این است که معدل نهایی شما بطور کلی در کنکور سراسری تاثیری نمی گذارد بلکه نمره درس به درس شما ملاک سنجش و تاثیر گذاری در کنکور سراسری می باشد. دروسی که در امتحانات نهایی وجود دارند و در کنکور سراسری از آنها سوالی مطرح نمی شود نمرات آنها نیز تاثیری در کنکور نخواهد داشت. مثلا دروسی که مثل علوم اجتماعی و سلامت و بهداشت که در کنکور سراسری از آنها سوالی مطرح نمی شود نمراتشان تاثیری در کنکور سراسری نخواهد داشت .

حذف دروس عمومی کنکور و نبودن سوالات مربوطه در کنکور سراسری موجب نیاز توجه بیشتر و داشتن نمرات بالاتری در امتحانات نهایی هستند چون تنها ملاک سنجش آنها نمرات نهایی می باشد .

نحوه تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۲

طبق ماده ۱۰ مصوبه شواری عالی انقلاب اسلامی در کنکور سراسری  ۱۴۰۲ امتحانات نهایی دروس عمومی، ملاک سنجش و ورود داوطلبان به دانشگاه میشود. این تاثیر ۴۰% مستقیم است یعنی نمره پایین در امتحانات نهایی رتبه را کاهش و نمره بالا در امتحانات نهایی دروس عمومی، رتبه کل داوطلب را افزایش خواهد داد. نحوه محاسبه ی تاثیر به صورت مستقیم و مثبت که باعث افزایش تراز کل می گردد به صورت زیر است :

فرمول محاسبات تراز نهایی را با یک مثال برای شما شرح می دهم بدین صورت که مثلا در درس فیزیک داوطلب مذکور نمره ی ۱۹ را در امتحانات نهایی کسب کرده و این نمره معادل تراز ۹۲۰۰ می باشد و در کنکور سراسری با کسب درصدی که تراز آن بر فرض مثال برابر ۸۰۰۰ می باشد را کسب نموده است

۹۲۰۰ * تاثیر ۴۰ درصدی معدل + ۸۰۰۰ * تاثیر ۶۰ درصدی درصد کنکور  = ۸۴۸۰ تراز نهایی

نحوه محاسبه تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۲ به صورت مستقیم و منفی که باعث کاهش تراز کل می گردد به صورتی است که  مثلا در درس شیمی داوطلب مذکور نمره ۱۰ را در امتحانات نهایی کسب کرده و این نمره معادل تراز ۵۴۰۰ می باشد و در کنکور سراسری با کسب درصدی که تراز آن بر فرض مثال برابر ۷۰۰۰ می باشد را کسب نموده است

۵۴۰۰ * تاثیر ۴۰ درصدی معدل + ۷۰۰۰ * تاثیر ۶۰ درصدی درصد کنکور  = ۶۳۶۰ تراز نهایی

به طور کلی داوطلبانی که معدل میانگین بالای ۱۴ دارند مشمول تاثیر مستقیم مثبت خواهند شد زیرا میانگین معدل دانش آموزان کمتر از این مقدار است البته این عدد و ارقام به صورت حدودی می باشد و هرساله با توجه به سطح دانش آموزان شاهد تغییرات آنها خواهیم بود. در جدول زیر میانگین معدل دانش آموزان را بررسی کرده ایم :

رشته ی تحصیلی میانگین معدل داوطلبان
علوم تجربی ۱۱.۵۰ الی ۱۳.۵۰
علوم ریاضی ۱۵.۵۰ الی ۱۴.۵۰
علوم انسانی ۸.۵۰ الی ۱۱.۵۰

تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید در کنکور ۱۴۰۲

داوطلبان نظام جدید که اکثریت شرکت کنندگان در کنکور سراسری ۱۴۰۲ و بعد از آن می باشند شرایط تاثیر معدل به صورت زیر و حدودا مانند سایر داوطلبان می باشد . این دسته در صورت داشتن معدل بالا تاثیر معدل خود را در کنکور سراسری به صورت تراز و تاثیرمستقیم مشاهده کرده و در صورت داشتن معدل و نمرات پایین سعی در کسب درصد بالا و قابل قبول در درس مورد نظر بکنند زیرا تاثیر معدل و نمرات نهاییی آنگاه به صورت منفی خواهد بود .

معدل تاثیر منفی در کنکور سراسری داوطلبان نظام جدید نخواهد داشت اما بالا بودن معدل برای داوطلبان امتیاز و تراز ویژه در نظر گرفته خواهد شد .

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ با دیپلم نظام قدیم

داوطلبانی که جزء داوطلبان نظام قدیم محسوب می شوند، طبق اعلام سازمان سنجش تاثیر معدل برای آنها به صورت ۴۰ درصد و به صورت تاثیر قطعی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد . قانون تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برای تمامی فارغ التحصیلان نظام قدیم در رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی صادق است و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برای تمامی آنها یکسان خواهد بود.

معدل فقط و فقط برای داوطلبانی که معدل و دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند مشمول قانون تاثیر معدل در کنکور سراسری نخواهند شد .

تاثیر ۴۰ درصدی قطعی بدین صورت است که داوطلبان نظام قدیم در سال دوازدهم در تعدادی درس اعم از زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی که در امتحانات نهایی شرکت کرده اند ، از تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ بهره مند میشوند. داوطلبان در صورت داشتن معدل بالا از تاثیر مستقیم  در کنکور سراسری بهره مند می شوند و در صورت نداشتن نمرات خوب در دروس نهایی سال دوازدهم و داشتن معدل پایین تاثیری در کنکور آنها به صورت منفی و مستقیم خواهد داشت.

نحوه تاثیر معدل کنکور برای همه ی فارغ التحصیلان نظام فدیم به صورت ۴۰ درصدی اعمال می شود در صورتی که معدل بالا داشته باشند این تاثیر مستقیم و مثبت  و در غیر این صورت تاثیر مستقیم و به صورت منفی  در کنکور آنها خواهد داشت .

تاثیر معدل کنکور داوطلبان نظام ترمی واحدی

ما داوطلبانی داریم که مدرک تحصیلی آنها نظام ترمی واحدی و سالی می باشد. مثل دیپلمه های فنی حرفه ای یا کار و دانش که نحوه تاثیر معدل برای این دسته از داوطلبان هنوز سازمان سنجش نظر قطعی و نهایی خود را اعلام نکرد است .

تاثیر معدل بر کنکور سراسری 1402

کنکور سراسری ۱۴۰۲ برای فارغ التحصیلان ۱۳۸۲ به قبل

یک دسته دیگر داوطلب وجود دارد که دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند که این داوطلبان مشمول تاثیر معدل در کنکور سراسری نخواهند شد و معدل آنها هیچ تاثیری در نتیجه ی کنکور آنها نخواهد داشت و کنکور سراسری تنها ملاک سنجش عیار علمی آنها خواهد بود.

نحوه تاثیر معدل برای داوطلبان تغییر رشته ای

داوطلبان شرکت کننده در کنکور علوم تجربی  اگر دارای دیپلم ریاضی فیزیک باشند نحوه تاثیر معدل نهایی به صورت مستقیم می باشد و برای زیر گروه ۱ رشته علوم تجربی ۲۹.۰۹ درصد و برای زیر گروه ۲ آن ۳۰.۴۰ درصد برای زیر گروه ۳ کنکور تجربی تاثیر معدل ۳۳.۶۸ درصد و برای کنکور تجربی با کنکور ریاضی در رشته های زیر گروه ۴ مقدار تاثیر قطعی معدل برای این داوطلبان ۳۴.۵۵  درصد و برای زیر گروه ۵ به میزان ۳۳.۶۸ درصد می باشد .

                  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی علوم تجربی
 

نوع دیپلم

زیرگروه زیر گروه
۱                 ۲                 ۳ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
ریاضی فیزیک ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۲۹.۰۹ ۳۰.۴۰ ۳۳.۶۸ ۳۴.۵۵ ۳۳.۶۸
علوم تجربی ۳۲.۲۳ ۳۲.۸ ۳۲.۸۶ ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۴۰
علوم انسانی ۱۵.۱۷ ۱۴.۰۶ ۱۵.۵۲ ۱۲.۷۳ ۱۲.۴۰ ۱۶.۳۲ ۱۵.۴۵ ۱۶.۳۲
علوم و معارف اسلامی ۱۵.۱۷ ۱۴.۰۶ ۱۵.۵۲ ۱۲.۷۳ ۱۲.۴۰ ۱۶.۳۲ ۱۵.۴۵ ۱۶.۳۲

یا مثلا داوطلبان شرکت کننده در کنکور علوم انسانی  اگر دارای دیپلم ریاضی فیزیک باشند نحوه تاثیر معدل دیپلم ریاضی بر کنکور انسانی به صورت مستقیم می باشد. این تاثیر معدل برای زیر گروه ۱ رشته ی علوم انسانی به صورت ۱۳.۷۸ درصد، برای رشته های زیر گروه ۲ کنکور انسانی آن ۲۴.۳۸ درصد، برای زیر گروه ۳ آن ۲۴.۲۱ درصد و در زیر گروه ۴ مقدار تاثیر قطعی معدل برای این داوطلبان ۱۹.۳۴  درصد می باشد.

                  گروه آزمایشی علوم انسانی هنر
 

نوع دیپلم

زیرگروه زیر گروه
۱                     ۲               ۳                      ۴ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
ریاضی فیزیک ۱۳.۷۸ ۲۴.۳۸ ۲۴.۲۱ ۱۹.۳۴ ۲۴.۸۴ ۱۴.۲۹ ۱۲.۷۳ ۱۱.۲۰ ۱۱.۹۱
علوم تجربی ۱۳.۷۸ ۲۴.۳۸ ۲۴.۲۱ ۱۹.۳۴ ۲۴.۸۴ ۱۴.۲۹ ۱۲.۷۳ ۱۱.۲۰ ۱۱.۹۱
علوم انسانی ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۹.۶ ۱۰ ۱۰.۹۱ ۹.۶ ۱۰.۲۱
علوم و معارف اسلامی ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۴۰ ۹.۶ ۱۰ ۱۰.۹۱ ۹.۶ ۱۰.۲۱

داوطلبان شرکت کننده در کنکور زبان اگر دارای دیپلم ریاضی فیزیک باشند نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برای آنها به صورت مستقیم می باشد برای زیر گروه ۱ رشته زبان تاثیر معدل دیپلم ریاضی ۱۹.۱۳ درصد و برای زیر گروه ۲ آن ۱۹.۱۳ درصد، برای زیر گروه ۳ آن ۱۹.۱۳ درصد و در زیر گروه ۴ مقدار تاثیر قطعی معدل برای این داوطلبان ۴۰ درصد می باشد .

                                        گروه آزمایشی زبان های خارجه
زیر گروه
نوع دیپلم ۱ ۲ ۳ ۴
ریاضی فیزیک ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۴۰
علوم تجربی ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۴۰
علوم انسانی ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۴۰
علوم و معارف اسلامی ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۱۹.۱۳ ۴۰

برگزاری کنکور دو مرحله ای ۱۴۰۲

طبق مصوبه شورای آموزش عالی کشور، از سال ۱۴۰۲ باید دو بار کنکور در سال برگزار شود. یک بار این آزمون در نیمه اول تیرماه و بار دیگر  در نیمه دوم دی ماه برگزار می شود. داوطلبان دوبار ثبت نام انجام میدهند و در صورت تمایل در هر دو کنکور شرکت خواهند کرد و برای انتخاب رشته و ثبت نام در دانشگاه نتایج بهتر اعمال خواهد شد. برای ثبت نام در کنکور های دی یا تیر هیچ محدودیتی وجود ندارد و نیازی به داشتن شرایط خاص نیست.

انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی ثبت نام برای هر دو کنکور، مثل سالهای گذشته در مرداد ماه انجام میشود و شرکت در کنکور دی ماه میتواند حالت محک زدن یا فرصت دوباره برای فارغ التحصیلان باشد.

اعتبار نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲ تا دو سال

این یک خبر خوب است! نتایج آزمون کنکور تا دو سال دارای اعتبار است و این یعنی بعد از دو سال شما در صورت شرکت مجدد در کنکور سراسری یا عدم شرکت می توانید از هر کدام نتایجی که در طی این دو سال بدست آورده اید استفاده و در دانشگاه ثبت نام نمایید .

این مورد از تغییرات کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان پسر که باید به خدمت سربازی بروند هم حائز اهمیت و کمک کننده می باشد. داوطلبان پسر کنکور ۱۴۰۲ میتوانند در کنکور شرکت کرده و با کمک این قانون جدید، بعد از اتمام سربازی وارد دانشگاه و حتی بازا کار شوند.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ برای انتخاب دانشگاه ها بر اساس معدل

به دانشگاه ها این اختیار داده شده است که تعیین کنند در چه محدوده نمراتی دانشجو می پذیرند و درواقع برخلاف گذشته، دانشگاه ها به نمرات معدل داوطلبان دقت کرده و با این کار طیف متقاضیان واجد شرایط برای رشته های پرطرفدار کمتر میشود. البته این تاثیر معدل در پذیرش دانشگاه های برتر کشور، از طرفی تراکم داوطلبان را کمتر میکند چون بسیاری از دانش آموزان معدل نهایی خوبی را در کارنامه خود ثبت نکرده اند ولی از طرف دیگر رقابت بین داوطلبان قوی تر و دانش آموزان با تکنیک درس خواندن تشریحی تنگ تر میشود.

البته این قانون تعیین بازه معدل از طرف دانشگاه ها هنوز به تصویب نهایی نرسیده است و باز هم باید شورای سنجش پذیرش مصوبه قوانین نهایی و شرایط را تعیین کند که طبق گفته سازمان سنجش باید دو سال قبل از اعمال، اعلام خواهد شد.

احتمالا قانون انتخاب دانشگاه ها بر اساس معدل از کنکور ۱۴۰۴ و برای داوطلبانی که هر سه پایه مقطع متوسطه دوم را به صورت نهایی امتحان تشریحی داده اند اعمال خواهد شد.

مشاوره کنکور ۱۴۰۲

تغیرات کنکور سراسری برای داوطلبان قوی تر بی شک تغییرات مثبت و تاثیر گذاری بوده است. مثلا تاثیر مستقیم معدل برای داوطلبانی که در طول مدارس درس نمیخوانند و با کمک مشاوره کنکور در سال آخر تکنیک های رتبه برتر شدن را یاد میگیرند مناسب است. با تاثیر معدل در رتبه و انتخاب دانشگاه، داوطلبان موظف میشوند از سال دهم برای یاد گرفتن پایه ای و اصولی دروس از کلاس های کنکور یازدهم و مشاوره شروع کنکور از دهم و یازدهم استفاده کنند.

مشاوره کنکور 1402

برای دریافت اولین وقت مشاوره تحصیلی خود در کنار تست روانشناسی تحصیلی با شماره ۰۲۶۳۳۴۰۸۹۴۴ تماس بگیرید و یا از طریق اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو با مشاوران ما در تماس باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا