نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

خبر

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور 1403

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

با شروع ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 از پنجم آذر 1402، دفترچه ثبت نام کنکور 1403 نیز در سازمان سنجش منتشر شده است که در این دفترچه علاوه بر بررسی میزان و نحوه تاثیر نمرات امتحانات نهایی ترم اول و دوم پایه دوازدهم اطلاعاتی نظیر شرایط سنی شرکت در کنکور های اردیبهشت و تیر و نحوه برگزاری آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان اعلام میشود.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1403 منتشر شده توسط سازمان سنجش

البته که این اطلاعات پیش از اینها باید برای دانش آموزان پشت کنکوری یا دوازدهم مشخص میشد اما به هرحال در تاریخ 4 آذر ماه 1402 شرایط برگزاری کنکور و فرایند های برگزاری کنکور سراسری را در کنار بررسی شرایط ویژه کنکور 1403 در همین مطلب مشاهده خواهید کرد.

در جدول زیر برنامه برگزاری فرایند کنکور را مشاهده میکنید که در دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 آمده است.

image 64

برای ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 از 5 تا 11 آذر فرصت متوسط در نظر گرفته شده است که برای ثبت نام به صورت حضوری با راهنمایی مشاور توسط پشتیبانان آموزشی تیم مشاوره تحصیلی آکو در مهرشهر کرج، میتوانید با شماره 02633408944 تماس بگیرید و یا از طریق کانال تلگرام وقت ثبت نام کنکور خود را مشاهده کنید.

بهترین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کنکور

بررسی دفترچه ثبت نام کنکور 1403 با مشاور کنکور

مشاور کنکور کسی است که میتواند با مثال و تفهیم، کلمات و جمله بندی های پیچیده و مهم دفترچه ثبت نام آزمون را برای شما بیشتر باز کند. در ادامه بخش های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور 1403 را باهم بررسی میکنیم.

در اولین بخش دفترچه ثبت نام کنکور 1403 شرایط شرکت در کنکور 1403 و انتخاب رشته داوطلبان مشخص شده است. در این بخش نوشته شده است که همه داوطلبان کنکور های اردیبهشت و تیر 1403 و حتی داوطلبان کنکور دی ماه 1401 و تیرماه 1402 میتوانند در مرداد 1403 بر اساس تراز سوابق تحصیلی و تراز کسب شده کنکور خود انتخاب رشته کنند.

پیش از این هم گفته بودیم که اعتبار نتیجه کنکور تا دوسال بعد از برگزاری کنکور قانونی نیست که خیلی به نفع دانش آموزان باشد اما به هرحال شانس دوباره ای به آنها خواهد داد.

داوطلبان کنکور 1402 توجه داشته باشند که برای انتخاب رشته در سال 1403 باید حتما در یکی از نوبت های کنکور 1403 ثبت نام کنند ولی نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارند. ضمنا تراز ملاک انتخاب رشته 1402 آنها باتوجه به تغییرات ضرایب دروس امتحانات نهایی و تغییرات تراز داوطلبان کنکور 1403، بی شک تغییر خواهد کرد.

کما فی السابق اگر داوطلبی در هر دو مرحله کنکور اردیبهشت و تیر شرکت کرده باشد، بالاترین تراز کسب شده برای وی لحاظ میشود و اگر در دو رشته متفاوت آزمون داده باشد باید هنگام انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر را انتخاب کند وگرنه گروه آزمایشی کنکور تیر برای وی ملاک انتخاب رشته در نظر گرفته میشود.

در بخش های دیگر دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 درباره شرایط تاثیر نمرات امتحانات نهایی 1403، تاثیر نمرات امتحانات نهایی دیپلم نظام قدیم، شرایط برگزاری کنکور فرهنگیان 1403 و نحوه ثبت نام در کنکور 1403 باتوجه به شرایط نظام وظیفه، سهمیه های کنکور، روش پذیرش دانشجو در دانشگاه ها، شرایط ایجاد سوابق تحصیلی و مجازات تقلب در کنکور را برای داوطلبان آورده اند.

دفترچه کنکور 1403 درباره شرایط ترمیم معدل و تاثیر نمرات امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی چه میگوید؟

از پیش هم گفته شده بود که تاثیر امتحانات نهایی در سال 1403 قرار است 50 درصد باشد و ضرایب امتحانات نهایی هم پیش از این اعلام شده است.مطابق قوانین کنکور 1403، همه داوطلبانی که قصد شرکت در این کنکور را دارند، باید سوابق تحصیلی داشته باشند وگرنه نمرات موثر در تراز سوابق تحصیلی برای آنها 0 در نظر گرفته میشود.

البته میزان تاثیر نمرات امتحانات نهایی برای گروه ها آزمایشی هنر و زبان محدود به دروس عمومی است و 28 درصد است و تاثیر تراز کنکور هم به جای 50 درصد 72 درصد خواهد بود.

باتوجه به اینکه امتحانات ترمیم معدل و دیپلم مجدد موثر در کنکور تجربی فقط یک نوبت در سال بگزار میشوند، داوطلبانی که میخواهند در کنکور تیر ماه شرکت کنند، حتی اجازه غیبت موجه را در امتحانات نهایی خرداد ماه ندارند و در صورت غیبت موجه و شرکت در امتحانات شهریور هم نمره آن درس در محاسبه تراز امتحانات نهایی صفر(0) در نظر گرفته میشود.

شرایط برگزاری کنکور اختصاصی فرهنگیان در دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403

برگزاری کنکور اختصاصی فرهنگیان پر حاشیه ترین آزمون سراسری 1403 بود که تا قبل از انتشار دفترچه کنکور 1403 اطلاعات مشخصی درباره آن مطرح نشده بود. در این دفترچه اعلام شده است مکه آمزون اختصاصی کنکور فرهنگیان فقط در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار میشود و مهلت ثبت نام آن همزمان با مهلت ثبت نام کنکور اردیبهشت است.

کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه های فرهنگیان همزمان با کنکور مرحله اول سراسری برگزار میشود پس نتیجتا داوطلبان میتوانند در هردو آزمون شرکت کنند. شرایط شرکت در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان مطابق دفترچه کنکور 1403 به شرح زیر است:

 • کنکور اختصاصی فرهنگیان با نام رسمی آزمون پذیرش دانشجو-معلم برگزار میشود.
 • پذیرش فقط از طریق اولین مرحله آزمون سراسری (چه در سال 1403 و چه در سال های آینده) انجام میپذیرد.
 • کنکور مرحله اول اردیبهشت شامل داوطلبان کنکور فرهنگیان و کنکور سراسری میباشد.
 • دفترچه سوالات ویژه داوطلبان کنکور اختصاصی فرهنگیان در جلسه آزمون در اختیار داوطلبان قرار میگیرد.
 • ضریب دروس آزمون ویژه پذیرش دانشجو معلم مشابه ضرایب دروس کنکور سراسری است.(بجز دروس ویژه دانشجو معلم ها)
 • انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در دی ماه 1402 به صورت جداگانه برگزار میشود و در همین زمان داوطلبان دعوت به ارزیابی و مصاحبه میشوند.
 • ملاک دعوت به مصاحبه که بعد از کنکور انحپجام میشود نمرات آزمون اختصاصی(کنکور) و درصد های دروس اختصاصی دفترچه فرهنگیان خواهد بود.
 • نتیجه ارزیابی ویژه فرهنگیان تا دوسال اعتبار خوهد داشت.
 • بجز سهمیه بهیاری همه سهمیه ها در کنکور اختصاصی فرهنگیان تاثیر گذارند.
 • داوطلبان معرفی شده در اعلام نتایج نهایی قبولی آزمون اختصاصی دانشجو معلم، مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری نیستند، مگر آنکه در زمان مشخص شده از قبولی دانشگاه فرهنگیان انصراف رسمی خود را اعلام کنند.

دروس اختصاصی کنکور ویژه آموزش و پرورش

دروسی که در کنکور اردیبهشت آزمون میدهید، به عنوان آزمون عمومی پذیرش دانشجو معلم ها شناخته میشود و در دفترچه جداگانه این آزمون، سوالاتی مربوط به استعداد معلمی دارد. در برخی رشته ها نیز مثل رشته های تربیت بدنی و بعضی رشته های هنر آزمون عملی برگزار میشود. دروس ویژه کنکور فرهنگیان:

 • هوش و استعداد معلمی: ضریب 3
 • تعلیم و تربیت اسلامی: ضریب 2
 • فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی: ضریب 2

نحوه تاثیر نمرات امتحانات نهایی و نمرات آزمون در انتخاب رشته

نهایتا چهار مولفه در قبولی دانشگاه فرهنگیان تاثیر دارد که شامل نمره آزمون اختصاصی(کنکور)، نتیجه آزمون ویژه فرهنگیان، نتیجه سوابق تحصیلی و نتیجه ارزیابی و مصاحبه شایستگی معلمی است. درصد تاثیر مولفه های موجود به ترتیب زیر است:

 • سوابق تحصیلی 50 درصد
 • آزمون اختصاصی کنکور: 25(به تخصیص 15 درصد آزمون عمومی(دروس گروه آزمایشی) و 10 درصد دروس آزمون اختصاصی دانشجو-معلمی)
 • 25 درصد ارزیابی عملی شایستگی معلمی

شرایط اختصاصی ثبت نام در کنکور 1403 براساس دفترچه ثبت نام کنکور 1403

ثبت نام در کنکور 1403هم مثل همه کنکور هایی که تا به امروز برگزار شده است به شرایط خدمت نظام وظیفه ، سهمیه های ویژه کنکور، شرایط تابعیت داوطلب و شرایط اولیه ثبت نام در فرصت مقرر بستگی دارد. در دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 علاوه بر این موضوعات ثبت نام، ضرایب تاثیر دروس مختلف برای کنکور های نظری و هنر و زبان و شرایط برگزاری آزمون های عملی نیز ذکر شده است.

 • شرایط سربازی بر اساس دفترچه کنکور 1403

خدمت نظام وظیفه تغییرات چندانی نسبت به شرایط وظیفه عمومی سال 1402 نکرده است. همچنان داوطلبان شرکت در کنکور سراسری یا باید معافیت از سربازی( معافیت تحصیلی، پزشکی، معافیت دائم یا موقت) داشته باشند و یا کارت پایان خدمت داشته باشند.

دانش آموزان فارغ التحصیل یا دانشجویان انصرافی در صورت داشتن هرگونه غیبت مجاز به ثبت نام در دانشگاه نخواهند بود و سربازان درحال خدمت هم میتوانند در کنکور شرکت کنند و فقط در صورت قبولی در مقطع کارشناسی یا بالا تر مجاز به ترک خدمت سربازی و اشتغال به تحصیل در دانشگاه هستند.

 • سهمیه های کنکور بر اساس دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403

سهمیه های موثر در کنکور 1403 هم مثل کنکور های سال های قبل شامل سهمیه های مناطق، سهمیه خانواده های شهدا و ایثارگران و جانبازان و سهمیه بهیاران میباشد که البته سهمیه بهیاران برای شرکت در کنکور ویژه فرهنگیان قابل اجرا نیست.

 • شرایط داوطلبان اتباع غیر ایرانی

داوطلبان غیر ایرانی تنها در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور هستند که اقامت قانونی کشور ایران را داشته باشند. به علاوه انتخاب رشته در مناطق ممنوعه اتباع غیرایرانی نیز غیرمجاز است و داوطلبانی که در این مناطق قبول شوند، قبولی آنها خود بخود لغو میشود و میتوانند در کدرشته محل مجاز بعدی ثبت نام کنند.

اتباع غیر ایرانی بر اساس مفاد موجود در دفترچه ثبت نام کنکور 1403 مجاز به شرکت در یک مقطع در دو دانشگاه مختلف، حتی در دانشگاه های آزاد یا پیام نور را هم ندارند.

ضرایب تاثیر دروس در کنکور های سراسری

ضرایب دروس در امتحانات نهایی که پیش تر اعلام شده بود و ضرایب دروس در کنکور 1403 نیز در دفترچه ثبت نام کنکور 1403 اعلام شد و تغییراتی نسبت به ضرایب دروس کنکور 1402 در آن مشاهده نمیشود.

image 65

آزمون عملی برای رشته تربیت بدنی در دانشگاه های سراسری یک بار در سال و بعد از برگزاری کنکور سراسری اجرا میشود و برای قبولی در این رشته ها ضریب 12 دارد.

آزمون عملی رشته های هنر هم مثل سال های قبل یکبار در سال و بعد زا کنکور مرحله دوم برگزار میشود و هر داوطلب میتواند در دو گروه آزمایشی امتحان دهد. نمره کسب شده در آزمون عملی ضریب 12 دارد و داوطلبانی که در آزمون عملی شرکت نکرده باشند نمیتوانند در رشته های دارای آزمون عملی انتخاب رشته کنند. رشته های دارای آزمون عملی در کنکور هنر 1402 عبارتند از:

image 66

برای داوطلبان دیپلمه بهیاری که دفترچه ویژه بهیاران دارند، درصد سوالات اختصاصی با ضریب 12 حساب میشود. دروس اختصاصی بهیاری این داوطلبان را در جدول زیر مشاهده میکنید.

مراقبتهای بهياریتغذيه و رژيمهای درمانیزيست شناسی
اختصاصی
بهداشت روانی
بهداشت عمومیاخلاق و مققرات بهیاریفن بهیاری

منابع کنکور سال 1403 براساس دفترچه ثبت نام کنکور 1403

منابع کنکور ریاضی و تجربی و انسانی که محدود به همان کتاب های درسی سه پایه دبیرستان است. که در دفترچه ثبت نام کنکور 1403 با نام های 1 و 2 و 3 مشخص شده است. در تصویر زیر منابع کنکور های تجربی و ریاضی و انسانی را مشاهده میکنید.

منابع کنکور تجربی و ریاضی و انسانی 1403 براساس دفترچه ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403

دروسی که برای کنکور هنر در نظر گرفته شده اند نیز برای درس های خلاقیت تصویری و درک عمومی هنر از منابع و کتاب های رشته های مختلف گروه هنر در هنرستان ها هستند اما برای درس های درک عمومی ریاضی و درک عمومی فیزیک در دفترچه ثبت نام کنکور 1403 فقط مباحث مورد سوال مشخص شده است و داوطلب باید براساس کتاب های تست یا کمک درسی این مباحث را مطالعه کند.

این کم کاری که در کنکور هنر مشاهده میشود و البته سختی قبولی در کنکور سراسری هنر به علت عدم آگاهی کامل دانش آموز نسبت به منابع و سوالاتی است که باید در کنکور جواب دهد.

بسیاری بر این باورند که هر کسی میتواند در کنکور های فرعی مثل هنر و زبان موفق شود اما حقیقت این است که بدون تمرکز روی دروس مورد امتحان و انتخاب منابع برای تست زنی صحیح به کمک مشاور نمیتوان امیدی به موفقیت در این کنکور داشت.

برای

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن