مقالاترشته های دانشگاهی انسانیرشته های دانشگاهی تجربیرشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

رشته مددکاری اجتماعی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

تاریخچه رشته مددکاری اجتماعی به سال 1337 بازمی‌گردد. این رشته به‌منظور تأمین نیروی انسانی لازم برای سازمان‌های خدمات اجتماعی تأسیس شده است. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی اولین مرکز پس از انقلاب اسلامی بوده است که جهت تربیت مددکاران اجتماعی آغاز به کار کرد. رشته مددکاری اجتماعی در اکثر دانشگاه‌های علوم انسانی کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شود.

معرفی رشته مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی به طور کلی دانش و توانایی کمک به افراد، خانواده ها، گروه ها و ..برای پیشرفت در زمینه رفاه فردی و اجتماعی است. هدف از تحصیل در رشته مددکاری کمک به کاهش و رفع مشکلات فردی، شخصی و خانوادگی می‌باشد. همچنین در رشته مدد کاری مسائل اجتماعی گسترده تری نظیر فقر، بیکاری و خشونت های خانگی نیز برسی می‌شود.

مددکاران اجتماعی از طریق روش هایی که آموختند وارد زندگی افراد می‌شوند و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی افراد را که ناخواسته وارد زندگیشان شده است را حل می‌کنند. اما نکته مهمی که در رابطه با رشته مددکاری وجود دارد این است که در رشته مددکاری اجتماعی دانستن مطالب کافی نیست و شما باید توانایی به کار بردن دانش خود را داشته باشید. یعنی ممکن است شخصی درباره یک موضوع دانش و اطلاعات بسیار زیادی داشته باشد اما در استفاده از دانش خود ناتوان باشد و در انجام وظایف مورد نظر استعداد نداشته باشد.

مهارت های رشته مددکاری اجتماعی

در ادامه مقاله رشته مددکاری مهارت‌های لازم برای این رشته را برسی می‌کنیم.

در مرحله اول یک مددکار باید دارای روحیه قوی و توانمندی باشد زیرا تمام مشکلات زندگی انسان‌های دیگر را می‌بیند و حس می‌کند‌. باید از ارتباط عمومی بالایی برخوردار باشد تا در ارتباطات خود دچار مشکل نشود. در کنار همه این موارد اگر یک مددکار، خودشناسی نداشته باشد موفق نمی‌شود زیرا تا زمانی که مشکلات خود را نشناسید نمی‌توانید مشکلات بقیه را شناسایی و حل کنید. مدد کارهای اجتماعی با استفاده از روش‌هایی که آموختند وارد زندگی افراد می‌شوند و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی افراد را که ناخواسته وارد زندگی‌شان شده است را حل می‌کنند.

برخی ازوظایف فارغ التحصیلان رشته مدد کاری به شرح زیر است.

 • ارزیابی و بررسی وضعیت مراجعه کننده
 • حفاظت از والدین یا کودکان در برابر خطرات
 • مشاوره دادن و در اختیار گذاشتن اطلاعات
 • سازماندهی و مدیریت برنامه های حمایتی
 • نظارت بر اعضای تیم (در صورتی که به شکل تیمی کار کند)
 • مهارت و توانمندی مورد نیاز مددکار اجتماعی و داشتن پشتکار
 • توانایی ایجاد رابطه با افراد در سنین مختلف و باسابقه‌های متفاوت و جلب اعتماد آنها
 • رعایت ادب، صبور بودن و همدردی با مراجعه‌کنندگان
 • طرز تفکر عادلانه و به‌دوراز هرگونه پیش‌داوری و قضاوت

دروس رشته مددکاری اجتماعی

در ادامه مقاله به معرفی دروس رشته مددکاری می‌پردازیم. واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته مددکاری اجتماعی 134 واحد به شرح زیر است .

دروس پایه و اصلی رشته مددکاری اجتماعی: مبانی جامعه‌شناسی، خدمات اجتماعی و تعاون در اسلام، مبانی روان‌شناسی، ریاضیات پایه، مبانی مددکاری، آمار مقدماتی، مبانی رفاه اجتماعی، مبانی جمعیت‌شناسی، مبانی مردم‌شناسی، کاربرد آمار در خدمات اجتماعی، اصول علم اقتصاد، کلیات حقوق، مبانی مدیریت، اصول علم سیاست، اصول توان‌بخشی، روان‌شناسی اجتماعی، نظریه‌های جامعه‌شناسی، روش تحلیل جمعیت، روش تحقیق در خدمات اجتماعی (عملی)، نهاد خانواده، آسیب‌شناسی اجتماعی، حقوق خانواده و کار، جامعه‌شناسی روستایی، بهداشت خانواده، جامعه‌شناسی شهری و توسعه، بهداشت روانی، بررسی مسائل اجتماعی ایران، مدیریت مؤسسات خدمات اجتماعی، کلیات برنامه‌ریزی اقتصادی و تجاری.

دروس تخصصی رشته مددکاری اجتماعی: مددکاری فردی، آشنایی با روش‌های مددکاری، پویایی گروهی، مددکاری گروهی، توان‌بخشی گروه‌های خاص، کارورزی مددکاری فردی، روان‌شناسی کودک و نوجوان، مشاوره و مددکاری، مددکاری جامع‌های، روان‌شناسی مرضی، کارورزی در مددکاری گروهی، تغذیه، کارورزی مددکاری جامعه، اقتصاد ایران، پروژه تحقیقاتی، سرپرستی در خدمات اجتماعی.

دانشگاه‌های پذیرنده رشته مددکاری اجتماعی

پذیرش دانشگاه‌ها در رشته مددکاری اجتماعی هم از طریق آزمون سراسری و هم بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و از میان تمام رشته‌های نظری (تجربی، ریاضی، انسانی) می‌توان وارد رشته مددکاری اجتماعی شد. در حال حاضر این رشته در دانشگاه‌های روزانه، شبانه، پیام‌نور، غیرانتفاعی، آزاد و علمی کاربردی دانشجو می‌پذیرد. رتبه قبولی در دانشگاه‌های مختلف مانند علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران با سایر دانشگاه‌ها دارای تفاوت‌هایی است. این رشته در دانشگاه علمی کاربردی دارای گرایش‌های مختلفی می‌باشد. پذیرش دانشگاه علمی کاربردی بر اساس سوابق تحصیلی می‌باشد. دانشگاه‌های پذیرنده رشته مددکاری محدود است و برخی از دانشگاه‌های پذیرنده رشته مددکاری اجتماعی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران

گرایش‌های رشته مددکاری اجتماعی

گرایش‌های رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌های سراسری به‌صورت تخصصی ارائه نمی‌گردد. اما در دانشگاه علمی کاربردی رشته مددکاری در گرایش‌های تخصصی زیادی ارائه می‌شود. گرایش‌های رشته مددکاری اجتماعی شامل موارد زیر می‌باشد.

کارشناسی حرفه‌ای مددکاری اجتماعی (خانواده)، كارشناسی حرفه ای مديريت محله، كارشناسی حرفه ای توانبخشی افراد كمتوان ذهنی، كارشناسی حرفه ای مددكاری اجتماعی (كودک)، كارشناسی حرفه‌ای مددكاری اجتماعی ( مراكز اورژانس اجتماعی)، كارشناسی حرفه ای آسيب شناسی اجتماعي، كارشناسی حرفه ای مددكاری روانی – اجتماعی در بحران ( سوانح طبيعی)، كارشناسی حرفه ای مديريت آموزش های شــهروندی، پيشگيري از اعتياد، كارشناسی حرفه ای مديريت ســلامت (خانواده و مراقبت سالمندان).

کارنامه قبولی رشته مددکاری اجتماعی

کارنامه قبولی رشته مددکاری اجتماعی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

نوشته
کارنامه قبولی رشته مددکاری اجتماعی سال 1399
نوشته
کارنامه قبولی مددکاری اجتماعی سال 1399

بازار کار رشته مددکاری

در ادامه مقاله معرفی رشته مددکاری اجتماعی بازار کار و درآمد این رشته را مورد برسی قرار میدهیم.

با توجه به چالش ها و مشکلاتی که روز به روز در جامعه و زندگی مردم بیشتر می‌شود نیاز مردم به مددکاران نیز افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد. مددکاران اجتماعی معمولا به افراد زیر خدمات می‌دهند:

 • کودکان بی سرپرست
 • افراد سالمند و کسانی که مشکل فیزیکی دارند
 • افراد ناتوان ذهنی
 • جوانان تحت مراقبت و افراد بی خانمان
 • افرادی که به دنبال زندگی مستقل هستند
 • افراد معتاد
 • کودکان و والدینی که با شرایط سخت روبه رو هستند
 • پدرخوانده ها و مادر خوانده ها که مسئولیت بچه های بی سرپرست را بر عهده می گیرند

مددکاران اجتماعی با کارکنان بخش سلامت، معلمان، پلیس ها و … نیز برای موقعیت شغلی خود در ارتباط خواهند بود.

مددکارانی که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند درامد کمتری دارند نسبت به فردی که در بخش خصوصی مشغول است .با توجه به دانش و مهارت و فعالیت های مددکاران درآمد آنها نیز متفاوت است. 

تحصیل رشته مددکاری در خارج از کشور

تحصیل رشته مددکاری در خارج از کشور با توجه به اهمیت آن در کشور های خارجی از شرایط خوبی برخوردار است. مددکاری اجتماعی در کشور استرالیا یکی از حرفه های رو به رشد است. دانشگاه های انگلستان جزو پیشرفته ترین دانشگاه ها در زمینه مددکاری اجتماعی است و این رشته در دانشگاه های انگلستان متقاضی های بسیاری دارد.

 چند تا از دانشگاه و مراکز عالی در زمینه مددکاری اجتماعی را به ترتیب معرفی میکنیم.

 1. دانشگاه کالیفرنیا
 2. دانشگاه راتگز
 3. دانشگاه فوردهام
 4. دانشگاه ویسکانسین
 5. دانشگاه واشنگتن
تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مددکاری اجتماعی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: گه من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا