نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

معرفی رشتهرشته های دانشگاهی ریاضی

رشته مهندسی پلیمر

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

رشته مهندسی پلیمر رشته نسبتا جوانی است که از جنگ جهانی دوم آغاز شده است. به دلیل کاربرد زیاد پلیمر در صعنت های مختلف این رشته به سرعت رشد کرد و به یکی از رشته های مهم کشور های صنعتی تبدیل شد.

پلمیر به دو دسته پلیمر طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود. پلمیر طبیعی به موادی مانند چوب، کاغذ و پشم گفته می شود. پلیمر مصنوعی در جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار گرفت. زیرا دانشمندان دریافتند که از مواد نفتی می توان مواد پلیمری مصنوعی تولید کرد.

بنابراین مهندسی پلیمر با تولید پلیمر های مصنوعی شکوفا گردید. در حال حاضر با گذشت ۵ دهه از آن دوران رشته مهندسی پلیمر بسیار رشد کرده و پیشرفت تکنولوژی ارتباط خیلی نزدیکی با طراحی و تولید مواد پلیمری دارد. از ۲۰ سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفت. این رشته در ابتدا یکی از رشته های مهندسی شیمی بود.

در ادامه همراه تیم مشاوره تحصیلی آکو باشید تا با رشته مهندسی پلیمر آشنا شوید.

معرفی رشته مهندسی پلیمر

در ادامه به معرفی رشته مهندسی پلیمرمی‌پردازیم. رشته مهندسی پلیمر از رشته های زیرگروه ریاضی می باشد. این رشته کاربرد گسترده ای در ابعاد مختلف زندگی انسان ها داشته به همین دلیل به سرعت رشد کرده است. دانشجویان مهندسی پلیمر تولید محصولات پلیمری مختلف مانند پلاستیک، لاستیک، چسب ها، رزین و … را می‌آموزند.

در رشته مهندسی پلیمر مواد اولیه صنایع دیگر تولید می شود. به طور مثال برای ساخت تایر از لاستیک‌هایی که مهندسان پلیمر تولید کرده‌اند استفاده می‌شود. رشته مهندسی پلیمر در خیلی از صنایع از جمله رشته پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این رشته از اصول طراحی گیاهان، طراحی فرآیندها، ترمودینامیک و پدیده‌های حمل و نقل برای تولید محصولات جدید استفاده می شود. مهندسی پلیمر یک مفهوم گسترده می‌باشد و کاربردهای آن در صنعت‌های مختلف پتروشیمی، ورزش، داروسازی، عطر و نگهدارنده و … مشاهده می‌شود.

تفاوت رشته مهندسی شیمی و پلیمر در رشته های دانشگاهی

مهارت های لازم برای رشته مهندسی پلیمر

در ادامه به شرح مهارت های لازم برای رشته مهندسی پلیمر می‌پردازیم. دانشجویان رشته مهندسی پلیمر نباید به بوی مواد شیمیایی حساسیت داشته باشند زیرا مواد شیمیایی در محیط کار آن ها همیشه وجود دارد. همچنین نباید بیماری های چشمی داشته باشند زیرا در تولید رنگ ها به مشکل می‌خورند.

از ویژگی های دیگری که مهندسان پلیمر باید داشته باشند داشتن یک ذهن خلاق، آشنایی با علوم کامپیوتر، تسلط بر زبان انگلیسی، توانایی تجزیه و تحلیل بالا، ارتباط عمومی بالا برای کار تیمی و علم بالا در فیزیک، شیمی و ریاضی می‌باشد.

از وظایف مهندسان پلیمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی و تولید فرمولاسیون پلمیر های مختلف
 • طراحی و تولید فرمولاسیون پوشش های مختلف پلیمری
 • طراحی و تولید رزین های مختلف
 • طراحی و تولید پلیمر های نانو
 • تجزیه وتحلیل خواص فیزیکی و مکانیکی لاستیک
 • پلاستیک و کامپوزیت

دروس رشته مهندسی پلیمر

در ادامه به شرح دروس رشته مهندسی پلیمر می‌پردازیم. دوره تحصیل مهندسی پلیمر ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد و دانشجویان باید ۱۴۲ واحد درسی را بگذرانند که به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۳۲ واحد
 • دروس اصلی: ۴۵ واحد
 • دروس تخصصی: ۳۷ واحد
 • دروس اختیاری: ۲ واحد
 • کارآموزی و کارگاه و پروژه: ۶ واحد

دروس مشترک گرایش های رشته پلیمر:

ریاضیات عمومیکارگاه عمومیشیمی پلیمریزاسیونعملیات واحدشیمی فیزیک و آزمایشگاه
فیزیک عمومیشیمی آلی انتقال حرارتکنترل فرآیندهاشیمی پلیمر و آزمایشگاه
شیمی عمومیموازنه انرژی و مواد انتقال جرماقتصاد و طرح مهندسیشیمی تجزیه
برنامه نویسی کامپیوترترمودینامیک مهندسیمکانیک سیالاتنقشه کشی صنعتی

دروس تخصصی گرایش صنایع پلیمر:

شیمی فیزیک پلیمرها و آزمایشگاهرئولوژی پلیمرهاکارگاه الاستومر
شیمی و سینتیک پلیمریزاسیون و آزمایشگاهاصول مهندسی پلیمریزاسیونتکنولوژی کامپوزیت ها
وسایل اندازه گیری مشخصات مولکولی پلیمرها و آزمایشگاهخواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها و آزمایشگاهکارگاه کامپوزیت ها
مهندسی پلاستیکتکنولوژی و خواص فیزیکی الیافخواص و کاربرد پلیمرهای طبیعی
کارگاه پلاستیکمهندسی الاستومر

دروس تخصصی گرایش تکنولوژی و علوم رنگ:

آزمایشگاه آنالیز و شناسایی دستگاهیآزمایشگاه شیمی و تکنولوژی موادموادرنگ رزی الیاف مصنوعیتکنولوژی تولید پینتشناسایی و آنالیز دستگاهیشیمی و تکنولوژی موادرنگ رزی ۲صنایع رنگ و محیط زیست
آزمایشگاه الکتروشیمی و مهندسی خوردگیرنگ رزی پروتئینیموادرنگ رزی الیاف مصنوعیتکنولوژی تولید الیافزبان تخصصی رنگشیمی و تکنولوژی موادرنگ زامهندسی رزین های صنعتی
آزمایشگاه تولید روکش های سطحآزمایشگاه شیمی و تکنولوژی رنگ رزی طبیعیآزمایشگاه کنترل رنگتکنولوژی جوهرهای چاپشیمی فیزیک محمل های رنگ شدهشیمی و تکنولوژی مواد واسطهکارگاه مهندسی رزین های صنعتی
آزمایشگاه تکنولوژی جوهرهای چاپآزمایشگاه شیمی و تکنولوژی مواد رنگ رزی سلولزیآزمایشگاه کنترل کیفیت روکش های سطحتکنولوژی پودرشیمی فیزیک پلیمر و استفاده درصنایعکنترل رنگکارگاه تکنولوژی تولید پینت
آزمایشگاه دوباره تولید رنگ آزمایشگاه شیمی و تکنولوژیآماده سازی سطح و خوردگیخواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها در صنایع رنگشیمی و تکنولوژی موادرنگ رزی ۱شیمی کئوردیناسیونکارگاه تکنولوژی چاپ
سهیل حاج کرم مشاور کنکور

گرایش های رشته پلیمر

در ادامه به شرح گرایش های رشته مهندسی پلیمر می‌پردازیم. رشته مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی داری ۲ گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ می باشد که در ادامه هر کدام را به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

گرایش صنایع پلیمر: گرایش صنایع پلیمر کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد. دانشجویان در این گرایش طراحی و شناخت فرمولاسیون، تجزیه و تحلیل خواص فیزیکی و مکانیکی مواد پلاستیکی، لاستیکی و کامپوزیت را مطالعه می کنند. آن ها با نحوه تولید مواد مختلفی مانند رزین، الاستومر، پلاستیک و … نیز آشنا می‌شوند.

گرایش تکنولوژی و علوم رنگ: هرساله در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مشکلات مختلفی از جمله خوردگی لوله ها و مخازن را داریم. در این گرایش دانشجویان می آموزند که چگونه این مشکل را برطرف کنند. مهندسین پلیمر در این گرایش خاصیت فرمول رنگ ها را با توجه به مکانی که استفاده می‌شوند و کاربردی که دارند تهیه می‌کنند.

کارنامه قبولی رشته مهندسی پلیمر

کارنامه قبولی رشته مهندسی پلیمر در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه رشته مهندسی پلیمر
کارنامه قبولی رشته مهندسی پلیمر سال 1399
کارنامه رشته پلیمر
کارنامه قبولی مهندسی پلیمر سال 1399

بازار کار رشته مهندسی پلیمر

در ادامه به شرح بازار کار و درآمد رشته مهندسی پلیمر می‌پردازیم. رشته مهندسی پلیمر حوزۀ فعالیت بسیار گسترده ای دارد زیرا هنوز در ایران اشباع نشده است و بازار کار خوبی دارد. از جمله صنایعی که یک مهندس پلیمر می توانند در آن مشغول به کار شود عبارت است از: صنایع رزین سازی، لاستیک و پلاستیک، چسب سازی، خودروسازی، پتروشیمی، نساجی، صنایع نفت و گاز، کفش سازی، کامپوزیت ها، الیاف مصنوعی، مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ها.

آن ها می‌توانند سمت های مختلفی مانند کارشناس مواد آرایشی بهداشتی، کارشناس آشامیدنی، کارشناس مواد خوراکی در وزارت خانه های خصوصی یا دولتی مشغول به کار شوند.

درآمد مهندسان پلیمر به عوامل گوناگونی مانند سابقه کاری، سطح تحصیلات، محیط کار و … بستگی دارد. اما میانگین حقوق ماهانه برای آن ها ۵ میلیون تومان می باشد.

تحصیل رشته مهندسی پلیمر در خارج از کشور

در ادامه به شرح تحصیل رشته مهندسی پلیمر در خارج از کشور می‌پردازیم. برای مهاجرت کاری در رشته مهندسی پلیمر باید کشور مقصد را از نظر رفاهی، درآمد ماهیانه و بازار کار مرتبط بررسی کرد. انگلیس، عمان، سنگاپور و اتریش از گزینه های مناسب برای مهاجرت کاری این رشته هستند.

کشور های کانادا، استرالیا و نروژ حقوق دریافتی سالانه حدود ۹۷۰۰۰ دلار و کشور هایی مثل آلمان و سوئد با حقوق سالانه ۱۰۰۰۰ دلار انتخاب های خوبی برای مهاجرت کاری در رشته پلیمر می باشند.

شرایط لازم و مدارک لازم برای مهاجرت کاری رشته پلیمر به صورت زیر می باشد:

 • حداقل میزان تحصیلات برای مهاجرت کاری مدرک کارشناسی می باشد.
 • حداقل سن قانونی ۱۸ سال است و داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان الزامی است.
 • بودجه کافی
 • مدارک شغلی و سابقه کاری مناسب
 • تسلط بر زبان کشور مقصد

از دانشگاه های برتر رشته مهندسی پلیمر در دنیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه ماساچوست
 • دانشکاه اکرن آمریکا
 • دانشگاه می سی سی پی
 • دانشگاه پیتسبرگ

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

برای ارتباط با برترین مشاور انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید یا از طریق کانال تلگرام مشاوره کنکور آکو با ما همراه باشید.

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن