نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

انتخاب رشته کنکور سراسری

رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد سال 1402-1403

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

در این روز ها که انتخاب رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد برای بهمن ماه هدف بسیاری از دانش آموزان و فارغ التحصیلان دبیرستان شده است، داشتن اطلاعات کافی درباره شرایط ثبت نام ترم بهمن دانشگاه آزاد بدون کنکور میتواند بسیار کمک کننده باشد.

به عنوان اولین نکته باید بدانید که پذیرش دانشجو در ترم بهمن ماه به صورت بسیار محدود تری انجام میشود و ظرفیت ها و تنوع رشته های ارائه شده اصلا قابل مقایسه با پذیرش مهرماه نیست. مرحله دوم هم رشته هایی است که در پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در بهمن 1402 – 1403 ارائه میشود.

تا پایان این مقاله به پاسخ سوالات زیر خواهید رسید و در صورت نیاز به مشاوره بیشتر میتوانید با شماره 02633408944 تماس بگیرید و وقت مشاوره خود را رزرو کنید.

  • رشته های بدون کنکور آزاد 1403
  • رشته های بدون کنکور بهمن 1402 دانشگاه آزاد
  • نحوه ثبت نام در رشته های بدون کنکور
  • شهریه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد
  • دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد
مشاوره انتخاب رشته کنکور

بررسی رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 – 1402

در دانشگاه آزاد بیشتر رشته های علوم پایه به صورت بدون کنکور ارائه میشوند و میتوان تاحدودی ادعا کرد که رشته های پزشکی و پیراپزشکی تنها رشته هایی هستند که فقط با آزمون پذیرش دارند.

دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور 1402 دانشگاه آزاد

رشته های بدون کنکور یا همان پذیرش براساس سوابق تحصیلی رشته هایی هستند که برای ثبت نام نیاز به داشتن رتبه یا تراز خاصی در کنکور ندارید و حتی داوطلبانی که برای انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد هم غیرمجاز باشند میتوانند آن را انتخاب کنند.

رشته های بدون آزمون که با مدرک دیپلم میتوان ثبت نام کرد هم شامل کارشناسی پیوسته و هم شامل کاردانی ناپیوسته میباشد.

اسم ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی را میتوان یک پوشش خوب برای ثبت نام پولی رشته های دانشگاه آزاد در نظر گرفت! چون تقریبا در هیچدام از رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد حداقل نمره دیپلم یا نمره کتبی نهایی در نظر گرفته نشده است.

شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن 1403 نیز مثل شرایط قبلی است و داوطلبان با دارا بودن دیپلم نظام جدید (6-3-3) میتوانند در این رشته ها ثبت نام کنند. داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم دارند، به شرط اتمام 12 سال تحصیل مدارس و داشتن مدرک دیپلم و پایان دوره پیش دانشگاهی، میتوانند در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن 1402

رشته های بدون کنکور بهمن 1402

ثبت نام رشته ای بدون آزمون دانشگاه آزاد برای دو دسته از دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه ها میتواند مفید باشد. اول آن دسته از دانش آموزانی که در خرداد و شهریور ماه موفق به دریافت دیپلم نشده اند و به همین دلیل هم نتوانستند در ترم مهر وارد دانشگاه شوند و دسته دوم هم داوطلبانی که در مهر 1402 ورد دانشگاه شده اند و به هر دلیلی میخواهند تغییر رشته بدهند.

همیشه ظرفیت و تنوع رشته های بدون کنکور بهمن ماه کمتر از کد رشته های ارائه شده برای ثبت نام مهرماه است اما به هرحال احتمال اینکه رشته/رشته هایی بجز آنچه در مهرماه ارائه شده است برای ثبت نام بدون کنکور بهمن دانشگاه آزاد ارائه شود خیلی کم است.

هنوز مهلت ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن 1402 اعلام نشده است و دفترچه مربوطه نیز از طریق وبسایت رسمی دانشگاه آزاد منتشر نشده است ولی در جدول زیر رشته های بدون کنکور بهمن 1402 را مشاهده میکنید.

حقوقروانشناسیعلوم ورزشیحسابداری
شیمی کاربردیمعماریآموزش و مترجمی زبان انگلیسیکامپیوتر
رشته های مدیریتعلوم تربیتیعلوم سیاسیاقتصاد
مشاورهمهندسی مکانیکمهندسی عمرانمهندسی مواد و متالوژی
مهندسی علوم دامیمهندسی برقبهداشت مواد غذاییمیکروبیولوژی
زیست شناسی سلولیزیست فناوریزمین شناسیمهندسی فضای سبز

برای ثبت نام اولیه در وبسایت رشته های بدون کنکور بهمن 1402 باید از طریق سایت آزمون دانشگاه آزاد اقدام کنید. سریال ثبت نام بخرید و در بخش مربوطه اطلاعات شخصی و تحصیلی خود را وارد کنید و نهایتا با دریافت یک برگه پی دی اف شبیه تصویر زیر منتظر اعلام مهلت ثبت نام نهایی در دانشگاه باشید.

نکاتی درباره رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد که باید بدانید

مشخص نیست که همه این رشته ها در دانشگاه آزاد شهر شما به صورت بدون کنکور ارائه شوند و بهتر است که پیش از برنامه ریزی برای ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد منتظر رسیدن مهلت انتخاب رشته شوید.

نکته دوم درباره میزان شهریه رشته های بدون کنکور بهمن 1402 است که احتمالا بر اساس همان جدول قیمت های رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد که در مرداد ماه منتشر شد باشد.

شهریه ترم ها به اختصاص شهریه ثابت و شهریه متغیر میتوانند کم و زیاد شوند اما شهریه ثابت رشته های بدون کنکور آزاد 1402 در مهرماه بین 3 میلیون تا 4ونیم میلیون بوده است و هزینه هر درس هم باتوجه به تعداد واحد و نوع درس(عملی یا تئوری) متفاوت خواهد بود.(بین 200 تا 500 تومان متفاوت است)

هزینه ترمیک واحد های عملی بیشتر از واحد های تئوری است که طبیعتا دروس تخصصی و آزمایشگاه ها بیشتر از سایر دروس هزینه بردار هستند. که البته این دروس در ترم های اول به هیچ عنوان به دانشجو ارائه نمیشود و برای ترم های آخر است.

رشته های بدون کنکور آزاد 1403

اگر موفق به کسب مدرک دیپلم در دی ماه 1402 نشده اید یا به هر دلیلی از ثبت نام امتحانات ترمیم معدل دی ماه 1402 جامانده ای، ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد در بهمن ماه هم برای شما امکان پذیر نیست و باید تا خرداد سال آینده صبر کنید تا در امتحان نهایی شرکت کنید، دیپلم دریافت کنید و سپس در مرداد ماه به انتخاب رشته بپردازید و از مهر وارد دانشگاه شوید.

البته این شرایط برای داوطلبان پسر که مشمول خدمت سربازی هستند مقدور نیست و بهتر است قبل از مشمول شدن، توسط رشته های بدون کنکور بهمن 1402وارد فرایند آموزش عالی شوند. تمامی داوطلبان بعد از شرکت در رشته های بدون کنکور آزاد 1403 میتوانند به مطالعه برای کنکور به صورت همزمان بپردازند و در صورت قبولی در ککور سال آینده، از این کد رشته بدون کنکور انصراف دهند.

شرایط شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد برای مشمولین خدمت سربازی

همانطور که پیش از این هم در شرایط شرکت در کنکور 1403 با دیپلم سال های گذشته هم گفتیم، اگر مشمول سربازی هستید دو راه حل برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها دارید.ثبت نام در دانشگاه(چه آزاد و چه سراسری) برای استفاده از معافیت تحصیلی و یا پست کردن دفترچه و اعزام به خدمت سربازی و درس خواندن به صورت همزمان برای کنکور.

در این شرایط اگر سرباز وظیفه در کنکور قبول شود، معافیت تحصیلی به او تعلق میگیرد و میتواند مشغول به تحصیل شود و بعد از اتمام تحصیل، مابقی ماه های سربازی را بگذراند. توجه داشته باشید که ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد یا دانشگاه های سراسری نمیتواند چنین معافیت تحصیلی را برای سربازان وظیفه به وجود بیاورد و حتما باید رشته با آزمون باشد.

که معمولا داوطلبان پسر که میخواهند برای سال سوم کنکور بدهند، در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد یا دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور ثبت نام میکنند و سپس به مطالعه همزمان برای کنکور میپردازند.

رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد کدامند؟

تقریبا همه رشته های علوم پایه، انسانی و ریاضی بجز رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه های آزاد به صورت بدون کنکور ارائه میشوند.

رشته های بدون کنکور آزاد 1403 کدام اند؟

رشته های بدون کنکور آزاد 1403 را باید براساس دفترچه انتخاب رشته همین سال مشخص کرد ولی میتوانید دفترچه انتخاب رشته سال گذشته را مطالعه کنید.

کی در رشته های بدون کنکور بهمن 1402 ثبت نام کنیم؟

دفترچه انتخاب رشته در اواخر دی ماه منتشر میشود و ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن 1402 در اوایل بهمن 1402 انجام میشود.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن