پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

ضرایب دروس امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

برای کنکور ریاضی هم مثل سایر کنکور های سراسری 1403 نیازی نیست حتما برای ثبت نام کنکور، دیپلم مرتبط داشته باشید اما باید حتما سوابق تحصیلی مرتبط داشته باشید تا بتوانید در رشته های متوسط و بالای کنکور قبول شوید.

با اینکه پیش از این در مقاله ضریب دروس نهایی کنکور 1403 اطلاعات کافی را داده ایم اما با تغییراتی که در برگزاری امتحانات نهایی پایه های دهم و یازدهم بوجود آمده است، به عنوان مرکز مشاوره تحصیلی کنکور، لازم دانستیم به تفکیک رشته درباره ضرایب دروس امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 صحبت کنیم.

بررسی ضرایب دروس امتحانات نهایی کنکو انسانی 1403

تحلیل ضرایب دروس نهایی کنکور تجربی 1403

بررسی سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری زبان 1403

همانطور که پیش از این هم گفته ایم و احتمالا در جریان هستید، ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی دوازدهم میشوند و با وجودیکه از امسال امتحانات کشوری برای دهم و یازدهم هم برگزار میشود، اما ضرایب امتحانات نهایی کنکور ریاضی امسال محدود به سال دوازدهم است.

سال آینده (کنکور 1404) هم نمرات امتحانات نهایی دوازدهم و از کنکور دو سال بعد (1404) قرار است سال یازدهم و دوازدهم در کنکور 60 درصد تاثیر داشته باشند و از سال 1405 تمامی مقاطع متوسطه دوم به عنوان سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری در نظر گرفته شوند.

image 3

امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 چقدر و چطور تاثیر دارند؟

در یک کلام، امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 به اندازه 50 درصد یعنی دقیقا به اندازه میزان اهمیت کنکور، مهم هستند! شاید لازم باشه با مثال آسونی براتون توضیح بدیم که 50 درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی موثر در کنکور یعنی چه؟

مثلا فرض کنید شما در کنکور ریاضی 1403 تمام سوالات دفترچه 1 و 2 کنکور ریاضی را درست جواب داده اید و تراز کنکورتان 12هزار است. (این اتفاق تا بحال هرگز رخ نداده است اما برای راحت تر شدن فهم میزان تاثیر ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 مثال آورده ایم.) خب حالا ضریب آزمون کنکور شما 12 هزار است اما به هر دلیلی با دیپلم تجربی کنکور ریاضی دادید یا اصلا سوابق تحصیلی مرتبط ندارید یا فقط برای دروس عمومی نمره دارید. این اتفاقی است که قرار است بیوفتد:

اگر نمرات امتحانات نهایی دروس عمومی تان خوب نباشد هر درس با ضریب مشخصی که در ادامه برایتان آورده ایم در تراز سوابق تحصیلی کنکور شما تاثیر میگذارند و نمره دروس تخصصی که نمره نهایی ندارند، “صفر” در نظر گرفته میشوند و از آنجایی که ضرایب دروس تخصصی نهایی کنکور 1403 ریاضی بالاست و نمره صفر نسبت به نمرات همه دانش آموزان شرکت کننده در کنکور خیلی پایین تر است، احتمالا تراز منفی سوابق تحصیلی خواهید داشت.

حالا تراز کنکور شما که دوازده هزار است با تراز سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری جمع میشود(که در این مورد تراز سوابق منفی است و مثلا تراز را از 12 هزار به 11 هزار میرساند) و این عدد باتوجه به ضریب 50درصد یعنی نصف نصف کنکور و نهایی، تقسیم بر دو میشود.

یعنی با اینکه شما همه سوالات کنکور را درست جواب داده بودید، حالا تراز موثر شما برای انتخاب رشته کنکور ریاضی حدود 5.500 است! با این تراز در کنکور 1402 رتبه بالای 12.000در رشته ریاضی داشتیم که نباید انتظار رشته یا دانشگاه خیلی خوبی از آن داشته باشیم!

مثلا رتبه 1 کنکو تجربی 1402 (پرهام مصطفوی) که تراز کنکورش 11 هزار و تراز سوابق تحصیلی اش ده هزار و خورده ای بود،اگر

ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی چگونه است؟

ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی بعد از دو هفته کلنجار مجلس و شورای نگهبان بر سر برگرداندن شرایط کنکور 1403 به حالت قبل و یا حداقل تاثیر مثبت امتحانات نهایی 1403 (مصوبه مجلس برای کنکور) در 28 شهریور 1402 و بعد از گذشت چند روز از اعلام نتایج نهایی کنکور 1402، شرایط و قوانین ضرایب امتحانات نهایی کنکور ریاضی توسط سازمان سنجش به شرح زیر اعلام شد.

بررسی ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی

همانطور که مشاهده میکنید مشخص شده است که اولا ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی بیشتر از سال گذشته هستند. یعنی مثلا ضریب درس ادبیات از 12 به 18 تغییر پیدا کرده است یا دروسی مثل دین و زندگی زبان تاثیر بیشتری نسبت به تاثیر معدل کنکور 1402 پیدا کرده اند.

همانطور که مشاهده میکنید داوطلبان میتوانند از نمرات جایگزین مطابق جدول مشخص شده برای ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی استفاده کنند ولی به طور کلی بر اساس اطلاعیه مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش 22 درصد از کل 50 درصد تاثیر سوابق تحصیلی مربوط به دروس عمومی و 28 درصد برای دروس تخصصی است.

یعنی نمره هر درس برای تاثیر بر تراز کل سوابق تحصیلی در این تصویر مشخص شده است. مثلا درسی مثل ادبیات یا دین و زندگی میتوانند بیش از هزار واخد تراز سوابق تحصیلی را جابجا کنند! حالا بعد از بدست آمدن تراز کل امتحانات نهایی این تراز کل یک دوم تراز کل ملاک انتخاب رشته شما را تشکیل میدهد.

البته آموزش و پرورش هم از طریق مرکز ارزشیابی اطلاعیه ای را در این باره منتشر کرد که با جزئیات بیشتری شرایط تاثیر امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 را اعلام کرد که در ادامه به بررسی این جزئیات میپردازیم.

بررسی جزئیات ضرایب دروس نهایی کنکور 1403 ریاضی

همانطور که گفته شد در سال آینده یعنی کنکور 1403 فقط امتحانات نهایی پایه دوازدهم جزو سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری هستند که آزمون های سراسری مربوطه هم در خرداد ماه 1402 برگزار میشوند. ثبت نام امتحانات ترمیم معدل خرداد 1402 در اسفند 1401 الی فروردین ماه 1402 انجام شد.

از آنجا که ثبت نام کنکور اردیبهشت(باوجود تغییر زمان) مثل کنکور دی 1401 در آبان ماه انجام میشود، پیش بینی میشود زمان ثبت نام امتحانات ترمیم معدل و دیپلم مجدد برای ایجاد سوابق تحصیلی 1403 هم مشابه سال گذشته باشد.

در سال 1403 ضرایب امتحانات نهایی کنکور ریاضی برای دوازدهمی ها به شرح تصویر زیر است. داوطلبان عزیز باتوجه به جدول زیر زمانبندی مناسب برای مطالعه امتحانات نهایی وقت و برنامه مشخص اختصاص دهند. البته که مشخصا ضرایب برای تاثیر در کنکور نصف میشوند اما برای اندازه گیری تراز، ضرایب اصلی لحاظ میشوند و موفقیت در امتحانات نهایی امسال مهم تر از هر سال دیگری است.

image

جدول فوق به صورت اختصاصی برای داوطلبانی که در همه امتحانات نهایی کنکور 1402 شرکت میکنند مشخص شده است. شرایط برای داوطلبانی که بخشی از سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری را دارند، متفاوت است و در ادامه میتوانید درباره شرایط ضرایب امتحانات نهایی کنکور ریاضی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 برای دهم و یازدهم

تاکید میکنیم که در سال 1403 همانطور که قرار بود، امتحانات نهایی برای همه رشته های نظر از سال دهم برگزار میشود اما برگزاری امتحانات نهایی به معنای نیاز کنکور امسال به سوابق دهم و یازدهم نیستو درواقع دانش آموزانی که الان پایه دهم هستند و امتحان نهایی میدهند باید بیشترین توجه را به نمرات نهایی خود داشته اشند چون دو سال دیگر یعنی از کنکور 1405 قرار است همین نمره هایی که الان کسب میکنند در کنکور تاثیرگذار باشد.

نمره ای که برای داوطلبان پایه یازدهم به صورت نهایی برگزار میشود، قرار نیست در کنکور سال آینده تاثیر گذار باشد اما امتحانات نهایی دوازدهمی ها تاثیر مستقیم خواهد داشت. به هر صورت امتحانات نهایی رشته ریاضی 1403 به شرح زیر برگزار خواهد شد.

امتحانات نهایی پایه دوازدهم برای همه دروس است که ضرایب دروس امتحانات نهایی را نیز در تصویر مشاهده کردید. امتحانات نهایی برای پایه های دهم و یازدهم هم تقریبا برای همه دروس است. پایه دهم 9 درس نهایی دارند و پایه یازدهم 12 درس را به صورت سراسری امتحان میدهند.

امتحانات نهایی موثر در کنکور سراسری 1403

ضرایب امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 برای دیپلم های مختلف چطور خواهد بود؟

همانطور که در اولین تصویر همین مقاله مشاهده کردید، سازمان سنجش اعلام کرده است که برای هر درسی که سوابق تحصیلی ندارید باید در خرداد ماه ایجاد سوابق تحصیلی کنید و فرقی ندارد که رشته تحصیلی یا سیستم آموزشی که در آن تحصیل کرده اید کدام بوده است.

برخی از دروس را هم میتوانید معادل سازی کنید یعنی از نمرات نهایی سوم دبیرستان یا سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی تان برای تاثیر در کنکور استفاده کنید. اما از همان ابتدا هم گفتیم که اگر فکر گرفتن تراز خوب (بالای 9000) در سوابق تحصیلی را دارید، باید حتما ترمیم معدل کنید.

تراز های کنکور سال گذشته به ما ثابت کرد که سوابق تحصیلی سال های گذشته در بهترین حالت(مثلا همه نمرات نهایی بالای 19 باشد) تراز بیشتر از 7800 الی 8000 نمیدهد. که البته این عدالت آموزشی را نیز برای دانش آموزان فراهم میکند.

یعنی کسی که با امتحانات آسان نهایی سال های قبل از 1402 نمره 20 گرفته است، با دانش آموزی که سوالات در حد کنکور نهایی 1402 را امتحان داده است تراز یکسانی دریافت نخواهد کرد.

به هرحال اگر به فکر شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم های غیر مرتبط هستید، شرایط اعمال سوابق تحصیلی موثر در کنکور را در ادامه کاملا توضیح داده ایم. برای ارتباط با مشاوران مجموعه آکو میتوانید کانال تلگرام آکو را دنبال کنید.

تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو

سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری ریاضی 1403 برای دیپلم های نظام سالی واحدی ریاضی

دیپلم سالی واحدی یعنی دیپلم های قبل از 97(تغییر نظام آموزشی) و بعد از سال 1384 است که پنج سال ابتدایی، سه سال راهنمایی و سه سال دبیرستان خوانده بودند و در پایان سال یازدهم تحصیل(سوم دبیرستان) امتحان نهایی میدادند و سپس برای ادامه تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی ثبت نام میکردند و درواقع سال چهارم دبیرستان را داشتند.

برای سال چهارم یاهمان پیش دانشگاهی هم جمعا برای 4 درس(2 درس عمومی و 2 درس تخصصی)امتحان نهایی برگزار میشد که همان نمره ها هم میتوانند در کنکور 1403 برای کنکور مجدد داوطلبان نظام قدیم موثر باشد. سوابق تحصیلی موثر در کنکور سراسری 1403 به شرح زیر خواهد بود:

image 1

جدول فوق برای داوطلبانی است که با دیپلم نظام قدیم ریاضی میخواهند مجددا کنکور ریاضی دهند و اگ میخواهید با دیپلم نظام قدیم رشته های غیر مرتبط (حتی رشته های فنی) در کنکور 1403 ریاضی شرکت کنید، فرقی ندارد نظام جدید باشید یا قدیم، باید برای دروس تخصصی امتحان نهایی بدهید. و در صورت نداشتن نمره برای سوابق تحصیلی دروس عمومی میتوانید در امتحانات نهایی دروس عمومی خرداد 1403 هم شرکت کنید.

البته بی شک برای کنکور 1404 شرایط امتحانات نهایی کنکور ریاضی و نتیجتا ضرایب امتحانات نهایی هم تغییر خواهد کرد. به ویژه اینکه سال آینده قرار است سوابق تحصیلی 60 درصد تاثیر قطعی داشته باشد و بی شک ضرایب درس ها برای دیپلم های نظام جدید و قدیم متفاوت خواهد بود.

امتحانات نهایی کنکور ریاضی 1403 برای داوطلبان قبل از 84

همانطور که پیش از این هم توضیحات مربوطه را ارائه داده ایم،قبل از سال 1384 هیچ امتحان نهایی برای مقطع دبیرستان برگزار نمیشد و و نتیجتا داوطلبان هیچ نمره سراسری کشوری ندارند. پس برای شرکت در کنکور 1403 نیاز است که سوابق تحصیلی مرتبط ایجاد کنند.

image 2

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا