پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت برنامه ی 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

خبر

معلم های مدارس تیزهوشان به صورت ویژه تربیت خواهند شد!

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

همین چند هفته پیش و دقیقا بعد از انتشار رتبه های برتر کنکور بود که درباره علت موفقیت بیشتر دانش آموزان مدارس سمپاد در کنکور سراسری صحبت کردیم و گفتیم که نه معلم های ویژه ای در این مدارس تدریس میکنند و نه کتاب های درسی جداگانه ای دارند! اما ظاهرا قرار است از امسال دانشگاه های تربیت مدرس برای معلم های مدارس تیزهوشان برنامه خاصی داشته باشند.

باتوجه به اینکه قوانین پذیرش دانشگاه های فرهنگیان از سال 1402 به بعد قرار است دستخوش تغییرات بزرگی شود، این تغییر خیلی هم تعجب ندارد! برگزاری کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان و برداشته شدن محدودیت سنی دانشگاه فرهنگیان خبر هایی است که این روزها خیلی میتواند سوال برانگیز باشد!

خبر تغییر شیوه آموزشی برای معلم های سمپاد از زبان رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش کشور از نقطه ابتدای قبولی در دانشگاه فرهنگیان نشان از ایجاد شرایط ویژه برای قبولی معلمی مدارس تیزهوشان دارد. او در این باره گفته است:

مدارس سمپاد به معلمان خاص خود نیاز دارند. ایده‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه بتوانیم برای برخی دروس خاص دبیرستان‌ها از ابتدا بگوییم که این فرد برای سمپاد تربیت می‌شود. به شرط اینکه برای مثال در فارغ‌التحصیلی چند ویژگی ممتاز‌ تری نسبت به سایرین داشته باشد.

معلم های مدارس تیزهوشان در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان قرار است غربال شوند!

ظاهرا درباره اجرای این طرح هنوز شک و شبهه هایی وجود دارد و نمیتوان به صورت قطعی گفت که آیا اجرایی میشود یا خیر و ضمنا اگر اجرایی شود، داوطلبان برای انتخاب رشته در معلمی مدارس تیزهوشان باید چه شرایطی داشته باشند! هنوز چیزی مشخص نیست! درست مثل منابع آزمون اختصاصی فرهنگیان که کسی اطلاعاتی درباره آن ندارد و در اسفند ماه هم قرار است با آن مواجه شوید!

همانطور که پیش از این گفتیم احتمالا قرار است کنکور ویژه دانشگاه فرهنگیان برگزار شود و دیگر داوطلبان برای دانشگاه فرهنگیان نیازی به شرکت در کنکور سراسری نداشته باشند. با این حساب منطقی است که کد رشته تدریس در مدارس تیزهوشان مثل مثلا معلم دانش آموزان خاص و… متفاوت باشد.

به علاوه قرار است که محدودیت سنی پذیرش دانشگاه فرهنگیان از 24 سال به 40 سال برسد! اما زیاد امیدی نمیرود که داوطلبان آزاد بتوانند به عنوان معلم مدارس تیزهوشان انتخاب رشته کنند و بهتر است که به آموزش در مدارس عادی بسنده کنند.

زیرا قرار است تراز ویژه تر و شرایط سوابق تحصیلی خاصی برای معلم های مدارس تیزهوشان در نظر گرفته شود و داوطلبان نظام قدیم و داوطلبان آزادی که سال های گذشته در امتحانات نهایی شرکت کرده اند (باتوجه به افزایش تاثیر سوابق 1403 و اضافه شدن سوابق تحصیلی دهم و یازدهم به نمره های تاثیر گذار در کنکور) یا باید برای هر سه سال سابقه تحصیلی با تراز بالای 8000 ایجاد کنند یا از سوابق قبلی استفاده کنند که تراز بالایی به آنها نمیدهد!

آیا تربیت ویژه معلم مدارس تیزهوشان طرح منطقی خواهد بود؟

اگر نظر شخصی ما را بخواهید، سیاست ایجاد طرح ویژه معلم های مدارس تیزهوشان پیشینه مالی دارد! باتوجه به اینکه معلم ها کلا حقوق کمی دریافت میکنند و سقف پرداخت حقوق به معلمان 10 میلیون تومان است، این طرح احتمالا برای ایجاد پیشرفت شغلی و درواقع ایجاد رقابت مالی برای معلم ها است! پس زیاد بحث بالا بردن کیفیت تدریس معلم مدارس تیزهوشان مطرح نیست چون مدارس تیزهوشان همین الان هم 70درصد قبولی های کنکور را ازان خود کرده اند!

درست است که حقوق و مزایای دبیران جوابگوی تورم و شرایط اقتصادی این روزهای کشور نیست اما واقعیت این است که با ایجاد رقابت بین معلم های مدارس عادی و معلم های سمپاد فقط تعداد محدودی از معلم ها از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار میشوند و این موضوع بیش از پیش ناعدالتی دربین قشر فرهنگیان ایجاد خواهد کرد!

به علاوه این تربیت ویژه معلم های سمپاد برای دانش آموزان نیز ایجاد دودستگی میکند! این یک واقعیت است که وارد شدن به مدارس تیزهوشان خیلی عادلانه نیست و با این کار فشار خانواده ها برای ورود به مدارس تیزهوشان بیشتر و نتیجتا دلزدگی و ترد شدگی دانش آموزان از همان ابتدای شروع پایه متوسطه نسبت به درس بیشتر میشود!

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا