تحلیل و برنامه ریزی دروسکنکور سراسریمشاور من

ویژگی های یک برنامه ریزی خوب برای عید

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید نوروز سال کنکور، تنها به معنای یک اسکلت خوب در برنامه نیست. موارد بسیار زیادی هستند که باعث خواهند شد تا شما بتوانید یک دوران عید جذاب را سپری کنید. این موارد چیست؟ آیا در پایان آن می‌توانیم به نتیجه دلخواه دست پیدا کنیم؟ فاکتورهای اصلی برای رسیدن به هدف کدام موارد هستند؟

عید موردی هست که داوطلب کنکور آن را شنیده و برخی از همین افراد آن را جدی می‌گیرند و برخی دیگر بیخیال می‌شوند. در حالی که این عده که جدی می‌گیرند، آیا همگی موفق می‌شوند. در ادامه به بررسی این موضوع مهم خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید کنکور

در حقیقت دو عامل درونی و محیطی می‌توانند یک برنامه را بسازند. هر کدام را به تفصیل برای شما باز خواهیم کرد تا بتوانید به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید. البته این نکته را باید گفت که همه چیز از بیرون ساده هست و باید در عمل دید که تا چه میزان اهل اجرا کردن هستید و کیفیت اجرا نمودن چیز به چه صورتی خواهد بود. عوامل درونی که برای یک برنامه ریزی خوب برای عید سال کنکور نیاز دارید به شرایط زیر بستگی دارد.

برنامه ریزی برای عید نوروز سال کنکور از بهمن

خود شناسی برای برنامه ریزی عید تا کنکور

اول از همه باید بیس و بنای کار را بچینید. در این کار باید ببینید که شما چه هستید؟ آیا خوانده‌اید یا خیر؟ چه میزان مطالعه کرده‌اید؟ آیا کیفیت داشته است؟ همه این موارد می‌تواند تعیین کننده باشد. در حقیقت باید ببیند که این میزان مطالعه تا کجا بوده تا بتوانید به ادامه آن بپردازید. همچنین یک فرد تنها نباید از بعد درسی خود شناسی کند، بلکه باید از جهت رفتاری نیز به این بلوغ دست پیدا کند.

در حقیقت او باید بداند که چه نوع رفتار و دیدگاهی نسبت به درس خواندن دارد. اگر فرد نتواند آینده خود را در گرو رتبه خوب شدن و رشته مورد علاقه خود توجیه کند، بهترین برنامه را که داشته باشد، به درد نخواهد خورد. پس اولویت خود فرد است. او هست که باید بخواند و کنکور بدهد.

اول از همه برای خودتان تمام سختی‌ها را بیان کنید. چالش‌های پیش رو را و این که دیگر قادر نخواهید بود، به مانند هر سال به مسافرت بپردازید. رفت و آمدهای شما قرار است که محدود شود و باید بیشتر زمان خود را با کتاب‌هایتان بگذرانید.

شناخت منابع برای شروع کنکور از عید

بررسی منابع اهمیت بالایی در بین ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید، دارد. تا به اینجا از هر منبعی ممکن است که برای تست یا خواندن استفاده کرده باشید. سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا این منابع مفید بوده اند. شاید از روی آن تست بزنید، اما آیا در امتحانات تستی، موثر بوده است و درصد شما را بالا برده اند؟

اینجا محوریت بحث شما هستید. شاید یک کتاب فوق العاده باشد، اما به هر دلیلی شما قادر نخواهید بود که آن را بخوانید یا حداقل ارتباط خوبی را با آن برقرار نکرده اید. همه این موارد یک معنی خواهد داد که کتاب را باید عوض کنید. برخی از افراد هم منابعی برای یک درس خاص ندارند و باید به دنبال تهیه آن باشند.

در هنگام خرید حواستان باشد که مهم‌ترین موضوع نگارش خود محتوا و سبک آن و همچنین نحوه کادر بندی‌ها خواهد بود و باید به چشم شما سهل در خواندن به نظر بیاید.

امتیاز دهی برای برنامه ریزی خوب و مطمئن عید نوروز تا کنکور

برای داشتن برنامه خوب، بهتر است که دروس و هر بخش آن را سطح بندی کنید. این کار را با توجه به دو پارامتر انجام دهید. اول این که چه میزان کیفیت دارید و آن مبحث را بلد هستید. بلد بودن به درصد تست خلاصه خواهد شد و نمره تشریحی ملاک نیست. مورد بعدی نیز اهمیت آن بخش در کنکور خواهد بود. در حقیقت هر چقدر این موضوع در کنکور مهم باشد و سوالات بیشتری بیاید، آنگاه باید بیش از پیش برای مطالعه آن وقت بگذارید.

برنامه ریزی خوب برای کنکور از عید نوروز تا تیر

البته برخی سوال می‌کنند که این بخش بندی باید جداگانه باشد یا دورس اختصاصی و عمومی فرقی ندارد؟ در پاسخ باید گفت که در دو جدول جداگانه آن‌ها را با هم بحث کنید. علت آن است که در دروس عمومی عموماً شما از هر درس 1 الی 2 سوال را دارید یا پیوستگی بین کتاب‌ها در هر 3 مقطع وجود دارد که باعث خواهد شد تفکیک شفاف به صورت ریز به ریز وجود نداشته باشد و این اتفاق در حد خود کتاب مقطع به مقطع باشد.

نوشتن برنامه خوب برای عید تا کنکور

مهم‌ترین قسمت از ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید، خود برنامه خواهد بود. تا به اینجا مقدمات حاضر شده و کافی است که چیدمان را انجام دهید. البته خود چیدمان یک هنر است. اما به طور کلی تیم مشاوران آکو پیشنهاد می‌دهند که برای این کار روزانه 3 الی 4 درس را انتخاب کنید. یعنی این که دو درس تخصصی با یک درس عمومی یا دو درس.

برای هر درس تخصصی بهتر است که دو تایم مطالعاتی بگذارید. البته بهتر است که این دو زنگ از دیگر فاصله داشته باشند. همچنین دروس عمومی را بین دروس تخصصی استفاده کنید. با این کار راندمان شما کاهش پیدا نخواهد کرد و قادر هستید که به نتیجه مد نظر دست پیدا کنید.

برنامه ریزی برای ساعت مطالعه

در مورد میزان ساعت مطالعاتی حتماً برای دروس عمومی بین 60 الی 75 دقیقه قرار دهید و برای دروس اختصاصی بین 75 الی 90 دقیقه قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید یک برنامه اولیه را به وجود آورید.

تایم‌های فیکس مطالعهبرای کنکور از عید نوروز

در برنامه باید چند تایم مهم را برای خودتان حتماً فیکس کنید. اولین مورد تایم خواب خواهد بود. بهتر است که فارغ از شب نشینی های عید، زود بخوابید. هر چقدر این ساعت خواب به 10 یا 11 نزدیک‌تر باشد، بهتر است. علت آن است که بهترین زمان استراحت ذهن بین ساعت 10 الی 2 خواهد بود. با این کار انرژی کافی برای روز بعد را خواهید داشت.

ویژگی های یک برنامه ریزی خوب برای عید و زمان مطالعه

تایم بیدار شدن از آن طرف نیز هر چه به ساعت 7 یا 8 نزدیک باشد، بهتر خواهد بود و نتیجه گرفتن بهتری در انتظارتان خواهد بود. همچنین خود را برای کنکور که در ساعت 8 صبح آغاز می شود، آماده تر خواهید کرد.

مورد دوم نیز تایم ناهار و شام خواهد بود. هر چقدر منظم‌تر باشد، برنامه ریزی سریع‌تر رخ خواهد داد. به این ترتیب قادر هستید که به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. البته تایم استراحت بعد ناهار نیز باید یک میزان ثابتی باشد و به هیچ وجه حق ندارید آن را کم یا زیاد کنید.

نکته‌های مهم یک برنامه ریزی خوب برای عید موروز کنکور

در مورد برنامه نکات بسیار است، اما بهتر است که چند مورد کوچک را حتماً مد نظر داشته باشید. اولین مورد انعطاف برنامه به صورت هفتگی خواهد بود. در حقیقت باید برنامه در طول هفته یک الی دو ایستگاه خالی داشته باشد تا در صورت نرسیدن به مطالعه کافی، از ان ها استفاده کنید. این مورد از ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید است.

مورد بعدی که اهمیت دارد، لحاظ کردن زمان برای پاسخ به چند تست قبل از شروع درس جدید خواهد بود. حدود 10 دقیقه زمان برای این کار قبل از شروع درس اصلی کافی خواهد بود و با این کار موفقیت نزدیک خواهد بود.

نکته برداری از تست‌های غلط حل شده و همچنین خلاصه نویسی از نکات مهم می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. این به شما کمک می‌کند که به راحتی در دوره‌های خرداد ماه از بقیه پیشی بگیرید. دور اندیشی برنامه عید از دیگر ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید، خواهد بود.

دروس برنامه ریزی شده

شاید سوال مهم این باشد که کدام درس را برای برنامه عید قرار دهیم؟ برای عید شما باید آن را به دو بازه تقسیم بندی کنید. در قسمت اول تمام فاکتورهای بیان شده را برای دروس دهم و یازدهم پیاده سازی کنید و در قسمت دوم نیز ترم اول سال دوازدهم را در نظر بگیرید. با این ترتیب قادر هستید که دوره خوبی را انجام دهید.

ویژگی های یک برنامه ریزی خوب برای عید و برنامه ریزی

اگر هر کدام از موارد بیان شده را خوب بلد بودید، بهتر است که با زدن چند تست، به سرعت آن را یادآوری کنید و وقتش را به بقیه موارد که ضعف دارید، اختصاص دهید. حواستان باشد که به هیچ وجه اقدام به حذف عمومی‌ها نکنید و بدانید که عمومی می‌تواند بسیار در کنکور تاثیر گذار باشد.

عوامل محیطی

این عامل شاید دیده نشود، اما از ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید نوروز کنکور می‌تواند فراهم آوردن عوامل محیطی باشد. در حقیقت همانند مسافرتی که می‌روید، اگر به جای زیبا بروید و تمام چیزها اکی باشد، اما محل استقرار شما مناسب نباشد، قطعاً نتیجه دلخواه رخ نخواهد داد.

در این بررسی باید خانه یا همان محل مطالعه ساکت و آرام باشد که اگر بدین صورت نباشد، می‌تواند معضلات خاص خود را به همراه داشته باشد. همچنین سعی کنید در صورتی که شرایط نا مساعد است به اردو مطالعاتی بروید.

البته این نکته را باید بیان کرد که مسافرت در هر حالتی در این دوران غدغن خواهد بود. در حقیقت این واژه که در مسافرت می‌خوانم و کسی را ملاقات نمی‌کنم، کاملاً حرفی غلط خواهد بود. ذات مسافرت بر ایجاد بستر فراموشی خواهد بود.

مورد بعدی که اهمیت دارد، موضوع گوشی خواهد بود. سعی کنید که حد الامکان این وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. دیدن تلویزیون فقط در تایم‌های استراحت بلند اجازه هست و حق ندارید در بازه‌های کوتاه به این کار بپردازید.

ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید نوروز کنکور و نقش مشاور

در بین تمام موارد بیان شده یک حلقه مفقوده وجود داشته و آن هم مشاور برای برنامه ریزی عید نوروز کنکوراست. با توجه به تجربه به دست آمده توسط تیم مشاوران آکو، داوطلبان در این دوران بیشترین نیاز را به یک راهبر خواهند داشت. فردی که فانوس به دست از ظلمات ناشناخته عید کنکور شما را عبور دهد. حال با تمام این تفاسیر، مشاور چه اهمیتی دارد یا کارکردش چیست؟

اول از همه آن که برنامه ریزی می‌کند. شاید بگویید این کار را خودمان نیز توانایی داریم. البته حقیقت چیز دیگری خواهد بود. شما ممکن است به هر علتی، زوایای تاریک و گوشه کنار را نبینید و به صورت یک دفعه در لحظه اجرا با آن روبرو شوید. در حالی که مشاور کنکور همه چیز را می‌داند و به راحت تشخیص می‌دهد.

او این مسیر را عبور کرده و می‌داند که چه چیزی در کجا نیاز خواهد بود. برنامه ریزی کرده و در صورت بروز مشکلات یک دفعه ای، به راحتی برنامه را جا به جا می‌کند. با توجه به نتایج شما، سعی در ایجاد بالانس در مطالعه برای شما خواهد کرد.

سخن آخر مرکز مشاوره کنکور آکو درباره برنامه ریزی برای عید کنکور

ویژگی‌های یک برنامه ریزی خوب برای عید نوروز کنکور، بسیار زیاد است. سعی کردیم در اینجا از هر بعدی به این موضوع نگاه کنیم تا خیالتا بابت شناخت ارکان اصلی راحت باشد. این را بدانید که عید جای ریسک کردن نخواهد بود و بباید با استفاده از یک کاربلد مسیر را عبور کنید. دروس دهم و یازدهم و ترم اول سال دوازدهم در اولویت مطالعه خواهد بود.

برنامه ریزی برای عید تا کنکور نوروز با مهندس حاج کرم

تست زدن اولویت است. هر چقدر بیشتر تست بزنید، بهتر است. در صورت آموزش دروس و یادگیری مفاهیم، اقدام به تست زنی کنید و میزانی از یادگیری را به تست بسپارید. به این ترتیب قادر هستید که به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید. عوامل درونی و محیطی در یک برنامه ریزی خوب اهمیت خواهد داشت.

موارد بیان شده را تک به تک مجدد بخوانید و برای خودتان شخصی سازی کنید. سپس قادر هستید که به نتیجه خوب برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا