انتخاب رشته کنکور سراسریمشاور من

بومی گزینی چیست

بومی گزینی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

ابتدا به طور سطحی می گوییم بومی گزینی چیست سپس مطالب مربوط به این مساله را به طور کامل مطرح می کنیم. بومی گزینی در کنکور به این معنی می باشد که در کنکور افراد برای راحت تر رفت و آمد کردن به محل تحصیل خود ترجیحا در نزدیکی محل خود به تحصیل بپردازند. اما در این بومی گزینی نکات بسیار مهمی نیز نهفته است.

اینکه رتبه علمی تمام دانشگاه به یک شکل نیست، برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شریف، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه فردوسی مشهد و … در مقایسه با بسیاری از دانشگاه ها از شرایط بهتری برخوردارند و ممکن است داوطلبانی وجود داشته باشند که توانایی قبولی در یک دانشگاه بسیار مطرح کشور را داشته اند و شهر محل سکونتشان یکی از شهرستان های کوچک است.

بنابراین بحث بومی گزینی با یک سری شرایط انجام می گیرد که هر فرد به اندازه تلاش خود نتیجه بگیرد و همچنین در صورت امکان به شهر محل زندگی خود نیز نزدیک باشد. بنابراین داوطلبان گرامی برای اینکه یک انتخاب رشته دقیق و مناسب داشته باشند باید کاملا آگاهانه اقدام به انتخاب رشته کنکور خود نمایند. در ادامه این مقاله با مرکز انتخاب رشته کنکور آکو همراه باشید.

بومی گزینی چیست

میزان تاثیر بومی گزینی در کنکور 1401

در متن فوق کمی توضیح دادیم که بومی گزینی چیست، میزان بومی گزینی در کنکور 1401 به این شکل تعیین شده است که 80 درصد ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبان بومی و 20 درصد به داوطلبان غیر بومی مناطق اختصاص یابد، به این شکل شانس قبولی هر داوطلب در دانشگاه محل زندگی خود افزایش خواهد یافت.

ملاک برای تعیین استان بومی

ملاک تعیین استان بومی یک داوطلب به این شکل می باشد که اگر داوطلب چه نظام قدیم چه نظام جدید 3 سال آخر دوران تحصیل خود را، برای داوطلبان نظام جدید (دهم، یازدهم و دوازدهم) برای داوطلبان نظام قدیم (دوم دبیرستان، سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی) را در یک استان گذرانده باشد بومی آن استان در نظرگرفته می شود. و اگر داوطلب 3 سال دوران دبیرستان خود را در یک استان نگذرانده باشد استان بومی او محل تولد داوطلب محاسبه خواهد شد.

قوانین بومی گزینی

دسته بندی های بومی گزینی

بومی گزینی ها به 4 دسته تقسیم می شوند که ما پس از نام بردن آن ها هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد:

  • بومی گزینی کشوری
  • بومی گزینی ناحیه ای
  • بومی گزینی استانی
  • بومی گزینی قطبی

بومی گزینی کنکور

بومی گزینی استانی

بومی گزینی استانی به این شکل می باشد که برخی رشته ها به صورت استانی ارائه می شوند و افراد داخل آن استان شانس بیشتری برای قبولی در آن رشته و دانشگاه خواهند داشت. و همچنین به رشته هایی گفته می شود که در آن استا به آن رشته نیاز می باشد.

بومی گزینی ناحیه ای

در بومی گزینی ناحیه ای یعنی زمانی که یک رشته در همه استان ها وجود ندارد چند استان مجاور با هم یک ناحیه را تشکیل داده است و افرادی که در آن ناحیه آن رشته را انتخاب کنند شانس برابر در قبولی خواهد داشت و استان های خارج از آن ناحیه شانس قبولی کمتری خواهند داشت.

برای مثال رشته برق یک رشته ناحیه ای می باشد و افرادی که در استان های ناحیه یک می باشند اگر رشته برق دانشگاه تهران را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند شانس قبولی تمام این 7 استان برای قبولی در این رشته و دانشگاه برابر خواهد بود و شانس قبولی افراد دیگر استان ها در این رشته و دانشگاه کم تر می باشد.

جدول دسته بندی نواحی بومی کشور

نواحی بومی

استان های تابعه
ناحیه یک

 البرز – تهران – زنجان – سمنان – قزوین  – قم – مرکزی

ناحیه دو

آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی – اردبیل

ناحیه سه

اصفهان – چهارمحال بختیاری – یزد

ناحیه چهار

سیستان و بلوچستان – کرمان

ناحیه پنج

بوشهر – کهکیلویه و بویر احمد – هرمزگان

ناحیه شش

کردستان – کرمانشاه – همدان

ناحیه هفت

ایلام – خوزستان – لرستان

ناحیه هشت

خراسان رضوی – خراسان جنوبی – خراسان شمالی

ناحیه نه

گلستان – گیلان – مازندران

بومی گزینی قطبی

بومی گزینی قطبی به این معنی می باشد که وقتی یک رشته نه تنها در همه استان ها بلکه در همه ناحیه ها نیز وجود ندارد چند ناحیه با هم تجمیع شده تا تمام داوطلبان شانس قبولی در تمام رشته ها را داشته باشند. در این بخش نیز مانند بومی گزینی ناحیه ای تمام افرادی که در یک قطب هستند شانس قبولی آن رشته و دانشگاه برای تمام افراد آن قطب برابر خواهد بود و تمام افراد خارج از آن قطب شانس کم تری برای قبولی در دانشگاه و رشته قطب دیگر خواهند داشت.

بومی گزینی استانی

جدول دسته بندی قطب های بومی کشور

قطب های بومی

استان های تابع

قطب یک

گلستان – گیلان – مازندران – البرز – تهران – زنجان – سمنان – قزوین  – قم و مرکزی

قطب دو

خراسان رضوی – خراسان جنوبی – خراسان شمالی – سیستان و بلوچستان – کرمان

قطب سه

کردستان – کرمانشاه – همدان – آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی – اردبیل

قطب چهار

اصفهان – چهارمحال بختیاری – یزد – ایلام – خوزستان – لرستان

قطب پنج

بوشهر – کهکیلویه و بویر احمد – هرمزگان

بومی گزینی کشوری

در این نوع بومی گزینی رشته هایی وجود دارند که شانس داوطلبان کشور برای قبولی در آن رشته در تمام دانشگاه ها برابر می باشد و هیچ یک از شروط بمی گزینی استانی و ناحیه ای و قطبی برای آن رشته لحاظ نخواهد شد.

برای اطلاع از این که چه رشته هایی در چه نوع بومی گزینی قرار می گیرد به دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید.

حذف بومی گزینی کنکور

سازمان سنجش به دلیل اینکه عدالت آموزشی برقرار شود خواستار حذف بومی گزینی کنکور می باشد. اما در طی جلسات، دیگر اعضا از اینکه بدون دقت و سریع اقدام به حذف سریع سهیمه بومی گزینی شود مخالفت کردند. و خواستار اصلاح این سهمیه شدند و بنا بر درخواست سازمان سنجش که دغدغه آن عدالت آموزشی بود مخالفان حذف خواستار این شدند که دانشگاه های سطح یک سهمیه بومی در آن اجرا نشود، اما حذف سهمیه بومی از نظر بسیاری به دلایل مختلف قابل پذیرش نیست.

نوشته

اگر می خواهید درباره آسیب های بومی گزینی بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

آسیب های بومی گزینی

انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز انتخاب رشته آکو

در بعضی موارد بحث بومی گزینی برای داوطلبان بسیار پیچیده و سخت خواهد بود، رشته های مربوط به هر دسته بندی بومی گزینی، استان های ناحیه ای و قطبی در دوران انتخاب رشته باعث سردرگمی داوطلب خواهند شد. بنابراین وجود یک مشاور که بتواند داوطلبان عزیز را از سردرگمی دراورد بسیار راهگشا خواهد یود، مشاوران مرکز انتخاب رشته آکو با سال ها سابقه در زمینه انتخاب رشته در تمام این زمینه ها می توانند راهنمای داوطلبان عزیز باشند.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته آکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا