نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

تحلیل و برنامه ریزی دروس

تحلیل اقتصاد کنکور 1402

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

تحلیل اقتصاد کنکو 1402 را با این نکته شروع کنیم که بچه هایی که قصد شرکت در کنکور سراسری انسانی را دارند تلاش می کنند تا در دروسی که تنها یک کتاب دارند، تسلط زیادی پیدا کنند و مهارت تست زنی خود را در این درس ها بالا می برند.

البته چون اقتصاد کمی با مسائل آمیخته شده است و فقط بخش کوچکی ازآن حفظی است و جنبه تحلیلی دارد، ممکن است بچه های انسانی رغبت زیادی برای مطالعه این درس نشان ندهند. اما رقابت کنکور با علاقه ما کاری ندارد و باید سعی کنیم تا حد امکان در درس هایمان پیشرفت داشته باشیم و حتی بر روی دروسی که برایمان جذاب نیستند هم تسلط پیدا کنیم.

اقتصاد کنکور هم از همان درس هایی است که بسیاری از بچه ها به خاطر قبولی دانشگاه در رشته هایی مانند گرایش های مدیریت ، اقتصاد، حقوق یا حسابداری و …. باید جدی بگیرند و برای تست زنی از آن برنامه ریزی دقیقی داشته باشند. یک مشاور تحصیلی ویژه کنکور انسانی میتواند در این زمینه راهنمای خوبی باشد!

مشاور رتبه های برتر 1402

به طور کلی تغییری که در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 نسبت به سوالات اقتصاد کنکور 1401 بسیار مشهود بود، اضافه شدن سوالات تفهیمی و تحلیلی است. تعداد سوالات محاسباتی کمتر بود اما سوالاتی که شرایط فرضی را مثال زده است و گزینه درست یا غلط را برای شرایط پیش آمده میخواهد، بیشتر شده بودند.

یعنی دیگر سوالات مثل اقتصاد کنکور 1401 یا سال های گذشته، هلو برو تو گلو نیستند که بتوانید با حفظ کردن چند فورمول و چند جمله از کتاب درسی به آنها پاسخ دهید.

اما اگر تصمیم دارید که با دیدگاه و برنامه ریزی خودتان پیش بروید، مطالعه درباره بودجه بندی سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1402 و نوع سوالات اقتصاد کنکور های سال های گذشته به شدت به شما پیشنهاد میشود. علاوه بر آن روش مطالعه دروس انسانی برای کنکور را هم حتما مطالعه کنید.

هرچند که باتوجه به سوالات اقتصاد کنکور 1402 و تغییرات غافلگیر کننده ای که داشت نمیتوان انتظار داشت طراحان سوالات اقتصاد کنکور 1403 هم خیلی به قوانین پایبند باشند اما به هرحال بررسی و تحلیل اقتصاد کنکور 1402 میتواند دیدگاه کامل تری درباره شرایط مطالعه درس اقتصاد برای کنکور سال آینده به شما بدهد.

تحلیل اقتصاد کنکور 1402

در اقتصاد کنکور انسانی 1402 مثل هر ساله 15 تست را شاهد بودیم و باتوجه به اینکه اقتصاد در دفترچه شماره 2 قرار دارد و زمان پاسخگویی دروس عربی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه و منطق و اقتصاد باید تقسیم شود، جمعا برای 15 سوال اقتصاد 15 دقیقه وقت باقی میماند.

دفترچه دوم کنکور انسانی کلا 80 دقیقه زمان و 75 سوال دارد که ب به علت اهمیت درس عربی، بسیاری از داوطلبان زمان اقتصاد را برای سوالات عربی در نظر میگیرند و با دو الی سه دقیقه زمان فقط به سوالات خیلی آسان اقتصاد کنکور پاسخ میدهند.

البته این روش بی شک یک روش قدیمی و بدون در نظر گرفتن شرایط تاثیر درصد های کنکور و تاثیر نمرات امتحانات نهایی انسانی در رتبه و البته اهمیت چندبرابری تراز کنکور از سال گذشته است!باتوجه به حذف زیرگروه های کنکور از سال 1402 دیگر نمیتوان انتظار داشت که با سفید گذاشتن بخشی از پاسخنامه رتبه خوبی به دست آوریم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رتبه 1 کنکور انسانی 1402 درس اقتصاد را 100 زده بود و تراز کل کنکور او 13555 بوده است که واقعا عجیب و غریب خوب است!

پاسخ دادن به سوالات اقتصاد، فلسفه و منطق و تاریخ و جغرافی را میتوان عامل بالا رفتن تراز کنکور دانست. چون جواب دادن به سوالاتی که سایر داوطلبان بیخیال آنها شده اند، میتواند تراز شما را بیشتر از سوالات ساده دروسی مثل ریاضی یا عربی(که تقریبا همه داوطلبان به آن جواب داده اند) تغییر دهد.

بررسی سطح سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1402

کلا اقتصاد کنکور انسانی 1402 درس سختی در بین سوالات کنکور 1402 محسوب نمیشد و برعکس سوالات ریاضی و آمار کنکور انسانی امسال که بخش زیادی خارج از کتاب بود، در سوالات اقتصاد کنکور چیزی خارج از کتاب ندیدیم و اتفاقا تعداد محاسبات سخت ریاضی کمتر و تعداد سوالات توضیحی و مفهومی از متن بیشتر بود.

خب کتاب اقتصاد کلا یک کتاب است و نمیتوان به تفکیک پایه اهمیت کتاب های اقتصاد را رده بندی کرد. اما در بین مباحث کتاب اقتصاد پایه دهم انسانی فصل”آشنایی با شاخص های اقتصادی” با داشتن 5 سوال از 15 سوال بیشترین اهمیت را به خد اختصاص داده است.

مباحث تولید، بازار، پول و بانک و اقتصاد بین الملل مباحث مهم بعدی هستند که برای پاسخ دادن به سوالات اقتصاد کنکور باید به آنها توجه داشته باشید. و در نهایت هم میتوانید مباحث فقر و توزیع درآمد و اقتصاد ایران را در اولویت مطالعه قرار دهید.

البته این اولویت بندی بر اساس تعداد سوالات بود و اگر بخواهیم بر اساس ساده و سخت بودن سوالات دسته بندی کنیم، احتمالا دو فصل آخر در اولویت قبلی میتوانند اولین گزینه برای کسانی باشند که فقط میخواهند سوالات حفظی اقتصاد کنکور را پاسخ دهند.

در سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1402 جمعا 4 یا 5 سوال پیچیده و نکته دار (البته نه خیلی سخت) بود که داوطلبان ممکن بود برای پاسخ به آنها دچار مشکل شوند. سوالات 146، 150، 151، 154و 158 جزو سوالات تاحدی چالش برانگیز یا حداقل وقت گیر بودند که در ادامه توضیحات کافی درباره نوع سوالات و روش حل آن را در تصاویر مربوطه مشاهده میکنید.

اقتصاد کنکور انسانی 1402 را سوال به سوال بررسی کنیم

گفتیم که برای 15 سوال اقتصاد کنکور انسانی کلا 15 دقیقه زمان در نظر گرفته میشود و البته باتوجه به اینکه در طول مسیر کنکور یاد میگیریم نیازی نیست همه سوالات را تا آخر بخوانیم و برای حل کردن تک تک سوالات تلاش کنیم، این زمان تقریبا معقول به نظر میرسد.

این درحالی است که مثلا برای سوالات وقت گیری مثل ترجمه و تعریب عربی کنکور انسانی هم همین زمان در نظر گرفته شده است کمی بی انصافی است!!

در تصویر زیر پاسخنامه کلیدی سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1402 را مشاهده میکنید و در ادامه این مطلب میتوانید نکات حل تست های اقتصاد و تحلیل سوالات را به صورت جداگانه مشاهده کنید.

image 4

شاید جالب باشد که بدانید باوجود آسان بودن سوالات(که در ادامه علت ساده بودن را در هر سوال میبینید) بازهم 23 درصد از داوطلبان کنکور انسانی بر سخت بودن سوالات این درس اتفاق نظر داشته اند.

اگر دیدگاه ما را به عنوان تیم مشاوره تحصیلی کنکور بخواهید، آنهایی که فکر میکردند سوالات سخت یا خیلی سخت هستند، بی شک زمان کافی برای مطالعه درس اقتصاد در طول سال نگذاشته اند یا منبع درستی برای تست زدن از این درس نداشته اند.

در ادامه تحلیل سوالات اقتصاد کنکور انسانی را به قلم استاد سارا شریفی مشاهده میکنید. اگر به دنبال بهترین استاد اقتصاد میگردید، استاد چینی ساز میتواند تجربه خوبی از تدریس اقتصاد کنکور برای شما به جا بگذارد.

تست 146: گزینه 1

سوال اول سوال ترسناکی بود که میتوانست در همین ابتدا دانش آموز را از پا بیاندازد و از جواب دادن به سوالات اقتصاد منصرف کند. شاید اصلا هدف طراح هم از طرح کردن اولین سوال به این سبک همین بوده که تفاوت دانش آموزان مصمم، آماده و مسلط به شیطنت های کنکوری را مشخص کند! راه حل به شرح زیر است و در تصویر نیز میتوانید روش حل اولین سوال از سوالات اقتصاد کنکور انسانی را مشاهده کنید.

در این تست باید (هزینه خرید مواد اولیه سالیانه)،(مجموع دستمزد سالیانه کارگران)،(هزینه های آب،برق،گاز و اجاره سالیانه)،(سرمایه فیزیکی) را حساب کنیم و سپس درآمد سالیانه حاصل از فروش محصولات و هزینه فرصت را حساب کنیم و در انتها مجموع هزینه های کارگاه را با حساب هزینه فرصت به دست می آوریم.

برای به دست آوردن سود باید از درآمد هزینه ها را کم کنیم و با توجه به اعداد حساب شده،پاسخ گزینه یک است و کارگاه 6640000000 سود کرده است. در تصویر زیر واضح تر روش حل سوالات اقتصاد کنکور انسانی را مشاهده میکنید.

تحلیل سوال 146 اقتصاد کنکور انسانی 1402

تست 147: گزینه 2

در این تست با توجه به صورت مسئله و مقیاس اعداد روی نمودار در ازای به دست آوردن یک واحد بیشتر از خدمات باید از دو واحد کالا صرف نظر کنند. بر طبق این اطلاعات گزینه دوم غلط است و پاسخ گزینه دوم است.

این سوال یک نکته داشت و آن نکته ای که برای حل شدن بدون دردسر سوال نیاز داشتید را در تصویر زیر میبینید. مثلا به نظر ما دانش آموزی که سوال 147 اقتصاد کنکور انسانی 1402 را از دست داده باشد بی شک دانش آموزی بوده که لای کتاب اقتصاد را هم باز نکرده و بدون شک با این کار هم 3 درصد مثبت را از دست داده است.

image 5

تست 148: گزینه 4

در این تست باید مفهوم هزینه فرصت را برای تحلیل اقتصاد کنکور 1402 خوبی درک کرده باشیم و با توجه به آن تست را حل کنیم. در این تست پاسخ صحیح گزینه چهارم ست و هزینه فرصت اجتماعی کمک بلاعوض به فقرا، صرف نظر کردن از فعالیت های مولد است.

از آن دسته سوالاتی که برای حل کردنش نیاز به دانستن تکنیک رد گزینه داشتید و با دانستن ابتداییات اقتصاد میتوانستید به آن جواب دهید و 3 درصد مفت به چنگ بیاورید.

image 6

تست 149: گزینه 1

ساده نبود و تسلط زیادی روی مبحث مالیات و روش جدولی حل آن نیاز داشت. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 این سوال جزو زمان بر ترین ها بود که پاسخ آن به شرح زیر به دست می آمد:

مالیات بر ارزش افزوده خالص جمع آوری شده توسط مغازه دار برابر است با: میزان ارزش افزوده مرحله یک × نرخ مالیات بر ارزش افزوده

image 7

سارا شریفی به عنوان ارائه دهنده پاسخ تشریحیاقتصاد کنکور انسانی 1402 معتقد است که این سوال پیچیده بود و این پیچیدگی سوال 149 اقتصاد کنکور 1402 انسانی را میتوانستیم از دو روش حل کنیم. روش دوم از نظر این استاد به شرح زیر است:

image 8

تست 150:گزینه 2

این تست مربوط به مباحث مالیات و درآمد است که گزینه درست بر طبق کتاب گزینه دوم است. یعنی دولت بخشی از درآمد خود را از طریق ایجاد بدهی تامین می کند. و مشکل گزینه 2 هم در قسمت پایدار بودن یا نبودن است. یعنی گزینه 2 به شرطی درست بود که بگوید “پایدار نیست”. صورت سوال را در تصویر زیر میبینید و میتوانید بهتر قضیه را درک کنید.

این سوال تسلط بالایی روی قضیه مالیات و درآمد میخواست و کمی پیچیده بود و از بین دبیران تهران و شهرستان ها نیز چند نفر در کلید پیشنهادی شان این سوال را اشتباه جواب داده بودند.

image 9

تست 151: گزینه 4

تست شماره 151 از مباحث حفظی درس اقتصاد است و شما باید علاوه بر مسائل بخش های حفظی کتاب را هم مسلط باشید. البته که سوال آسانی نبود و انگار یک ارتباط های کوچکی هم با تاریخ داشته است! این سوال هم نیاز به داشتن توانایی رد گزینه و البته انستن تعریف قرارداد “گات” داشت.

پاسخ صحیح گزینه چهارم است و مربوط به قرارداد گات است که 23 کشور این قرارداد غیر رسمی را امضا کردند و بعد ها به سازمان دائمی تجارت جهانی مبدل شد. بررسی سایر گزینه ها را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

image 11

تست 152: گزینه 1

این تست درباره اشتباهات در تصمیم گیری است که جزء رده تست های آسان اقتصاد به شمار می آید. پاسخ صحیح این تست گزینه اول است که اگر بر این مبحث تسلط داشتید، با مورد اول می توانستید به راحتی این تست را حل کنید.

152 اقتصاد کنکور انسانی

تست 153: گزینه 3

تست 153 در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 مربوط به اشکال کتاب و جریان چرخه اقتصادی بین خانوار ها و نهاد هاست. با توجه به گزینه سوم که پاسخ صحیح است جریان 3 و 4 مطابق شکل داده شده، جریان درآمد و عوامل تولید را نشان می دهد. در تصویر زیر میتوانید سوال و توضیحات کافی برای پاسخ تست 153 اقتصاد کنکور انسانی 1402 را مشاهده و مطالعه کنید.

153اقتصاد1402

تست 154: گزینه 2

این نوع بیکاری گفته شده در تست بیکاری اصطکاکی نامیده می شود بنابراین پاسخ درست بین گزینه اول و دوم است. که طبق فرمول هایی که باید در مبحث بیکاری و جمعیت یاد بگیرید پاسخ صحیح گزینه دوم است.

تحلیل اقتصاد کنکور 1402 نشان میدهد که این سوال جزو سوالات وقت گیری بوده است که باید هم اطلاعات تشریحی و هم اطلاعات فورمولی خوبی برای پاسخگویی بهش میداشتید. در تصویر زیر توضیحات کافی برای حل این مسئله به همراه نکات مهم ذکر شده است.

154 اقتصاد کنکور انسانی

تست155:گزینه 4

مباحثی که مربوط به جریان توسعه و تغییر شکل پول هست هم مباحثی حفظی به حساب می آیند. تنها نکته ای که برای حل تست 155 اقتصاد کنکور انسانی  باید بدانید همین جمله است: نقش اصلی پول در معادلات، آسان سازی و تسهیل مبادله است و افزایش سطح عومی قیمت ها یا همان تورم نشان دهنده ناتوانی در حفظ ارزش پول است.

هیچ نکته دیگری در این سوال دیده نشده است و برای بچه هایی که میدانستند چطور ضربدر منفی را اجرا کنند و از سه یا چهار سوال سخت و وقت گیر اولیه بگذرند و به سوال 155 برسند، با رد گزینه احتمالا سه درصد این سوال را بدون ذره ای شک به دست آورده اند.

بررسی تکنیک های آزمون دادن

این سوال جزو تفهیمی های دو بخشی بود که بخش اول واضح بود و دو گزینه به راحتی حل میشدند و شاید زیر 1 دقیقه هم برای رسیدن به جواب این سوال کافی بود.

image 12

تست 156:گزینه 3

فکر نمیکنیم که سوال 156 اصلا نیازی به توضیحات اضافی داشته باشد. سوال به قدری آسان بود که حتی اگر کسی کتاب اقتصاد کنکور انسانی را نخوانده بود و فقط کمی در این زمینه اطلاعات عمومی داشت هم میتوانست این سوال را جواب دهد. تنها مشکل این سوال دو موردی بودن گزینه ها بود که نیاز به دانستن تکنیک تست زنی برای حل سوالات دو گزینه داشت.
خصوصیت اعتباری به این معناست که پشتوانه پول در دسترس خود پول نباشد.در گزینه اول و چهارم، تهاتری اعتباری نیست و در گزینه دوم پول فلزی اعتباری نیست. بنابراین گزینه صحیح، گزینه سوم است. توضیحات بیشتر درباره این سوال را در تصویر زیر میبینید.

image 13

تست 157: گزینه 3

از روش هایی که بانک مرکزی کشور ها برای کنترل تورم نقدینگی در گردش به کار می گیرند، سیاست بازار باز است و همچنین در حالت رکود اقتصادی باید سیاست خرید اوراق مشارکت ایجاد شود. در قسمت آخر هم سیاست پولی انقباضی  برای حفظ ارزش پول و حجم نقدینگی اجرا می شود.

image 14

تست 158: گزینه 1

پاسخ صحیح این تست گزینه اول است و نیاز است به مباحث حفظی و تاریخی مسلط بوده باشید. بررسی گزینه های تست 158 از سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1402 را در تصویر زیر میبینید.

سوال 158 اقتصاد کنکور انسانی 1402

تست 159: گزینه 4

این تست در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 جزء تست های آسان به حساب می آید و نیازمند درک شما از نمودار هاست. هنگامی که محصول هم در خوشه گندم و هم در جو افزایش پیدا می کند به یک میزان بنابراین نمودار به صورت یکسان بالا می رود بنابراین پاسخ صحیح گزینه چهارم است.

توضیحات مورد سوال طراح قیقا در کتاب درسی بررسی شده است و در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 این سوال جزو سوالات ظاهرا ترسناک اما بدون نکته محسوب میشد.

image 16

اگر نیاز دارید نمودار های گزینه های غلط سوال 159اقتصاد کنکور 1402 را بررسی کنی، میتوانید این تصویر را از تحلیل اقتصاد کنکور انسانی 1402 کانون فرهنگی آموزش مشاهده نمایید. برای دانلود فایل کامل پاسخ های تشریحی اقتصاد کنکور انسانی 1402 از زبان سارا شریفی که توسط کانون فرهنگی آموزش منتشر شده است، میتوانید روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

پاسخنامه تشریحی اقتصاد کنکور انسانی سارا شریفی

image 17

تست 160: گزینه 2

این سوال سوال سختی در تحلیل اقتصاد کنکور 1402 به شمار می آمد و شاید اگر در سوالات آسان تر وقت بیشتر آورده بودیم، باید روی این سوال هدرش میدادیم. اما به هرحال باید یک تفاوت بین رتبه های برتر و داوطلبان هادی باشد و به همین دلیل است که رتبه 1 کنکور همه سوالات را درست جواب داده است.

توزیع درآمد به علت اختلاف طبقاتی کمتر در کشور بی مناسب تر است بنابراین گزینه صحیح بین گزینه اول ودوم است و همچنین کمترین درصد درآمد ملی را دهک اول کشور سی دارد. توزیع درآمد در کشور سی از همه نامناسب تر است بنابراین پاسخ صحیح گزینه دوم است.

image 18

مطالعه اقتصاد برای کنکور 1403 براساس تحلیل اقتصاد کنکور 1402 چگونه باشد؟

با توجه به سوالات کنکور و تحلیل اقتصاد کنکور 1402 ،احتمالا متوجه شه اید که برای به دست آوردن درصد خوب باید هم به مسائل و نموار ها و فرمول های کتاب اقتصاد توجه کنید و هم به بخش های حفظی آن. در کنار این موضوع تسلط به زمانبندی، تکنیک های تست زنی و حل کردن هر مدل سوالی از جمله فورمولی، تفهیمی، چند بخشی، رد گزینه و … برای رسیدن به نتیجه درست لازم بود.

یعنی هیچیک بدون دیگری نمیتوانست شما را در سوالات اقتصاد کنکور 1402 یاری کند. البته همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، امسال کلا طراحان سوالات کنکور چه در کنکور انسانی و چه در کنکور های تجربی و ریاضی خیلی نوآوری ها کرده بودند و سوالاتی با درون مایه “تصمیم گیری برای شرایط بوجود آمده اقتصادی در صورت سوال” در سوالات اقتصاد کنکور 1402 هم از همین نو آوری ها بود.

پس دو نکته اینجا اهمیت دارد! اول از همه اینکه اگر میخواهید درصد خوبی در اقتصاد داشته باشید، نباید به یک کتاب تست یا صرف حل کردن نمونه سوالات کنکور های سال های قبل اتکا کنید و طبیعتا بدون برنامه ریزی برای مطالعه های مبحثی و مرتبط نمیتوانید در سوالات ترکیبی موفق عمل کنید.

نکته دوم هم اینکه یاد بگیریم در زمان محدود کنکور نمیتوان به همه سوالات حتی اگر سوالات ساده اما طولانی و زمان گیری باشند جواب داد. پس باید یاد بگیریم (اگر یک رتبه خوب برای ما کافی است) نیازی نیست همه سوالات را تا آخر بخوانیم و زمان خود را هدر دهیم.

حالا اگر میخواهی از مشاور کنکور برای برنامه ریزی بهتر استفاده کنی، میتونی با شماره های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنی یا از طریق ادمین های تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو درخواست یک جلسه مشاوره رایگان حضوری را ثبت کنی.

تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن