نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

انتخاب رشته کنکور سراسری

نحوه مطالعه پایه دوازدهم و کنکور سراسری

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
3.5/5 - (6 امتیاز)

پایه دوازدهم همیشه برای دانش آموزان پایه مهم و پرکار به حساب می‌آید چراکه در این مقطع از دوران تحصیلی دانش آموزان باید هم خود را برای امتحانات نهایی آماده کنند و هم برای کنکور درس بخوانند. معمولاً در پایه دوازدهم دانش آموزان با چالش‌های بسیار زیادی مواجه می شوند. بسیاری از افراد نمی دانند که چطور هم برای پایه دوازدهم درس بخواند و هم برای کنکور برنامه ریزی درستی داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم به نحوه مطالعه همزمان برای امتحانات نهایی و کنکور بپردازیم. همچنین در سایت پرسا روش های برنامه ریزی درسی و ده ها مقاله دیگر برای محصلان و دانشجویان را قرار داده ایم که مطالعه آن ها بسیار موثر خواهد بود. اگر شما هم جز افرادی هستید که از برنامه ریزی برای پایه دوازدهم واهمه دارد خواندن این مقاله را از دست ندهید.

اهمیت پایه دوازدهم

در پایه دوازدهم امتحانات به صورت نهایی برگزار می شود و نهایی بودن امتحانات به این معناست که در پایه دوازدهم امتحانات به صورت سراسری و همگانی کشوری با برنامه‌ریزی کاملاً یکسان و سوالات یک سال توسط اداره کل آموزش پرورش و ارزشیابی تحصیلی تهیه و تدوین می شود.

با توجه به تغییراتی که در کنکور مرحله اول ۱۴۰۲ و مرحله دوم ۱۴۰۲ رخ داده است بدون شک چالش‌های بسیار زیادی برای دانش آموزان و داوطلبان بوجود آورده است. در سال‌های اخیر تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت بوده و مثبت بودن تاثیر معدل به این معنی است که اگر داوطلبان معدل مناسبی داشته باشند نمره آنها روی سوابق تحصیلی لحاظ می‌شود و داوطلبانی که معدل مناسبی در امتحانات نهایی کسب نکرده اند معدل آنها بر روی رتبه نهایی تاثیری نخواهد داشت.

افرادی که شامل سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می شوند را در مطلبی جدا بطور مفصل تر توضیح داده ایم.

اما این مورد برای کنکور ۱۴۰۲ صدق نمی کند. در کنکور ۱۴۰۲ شرایط به این شکل است که تاثیر معدل در کنکور به صورت قطعی است و به میزان ۴۰ درصد تاثیر گذار است. این به این معنی است که نتیجه نهایی کنکور سراسری را سوابق تحصیلی داوطلبان با نمره ۴۰ درصدی و نتیجه کنکور با نمره ۶۰ درصدی تعیین میکند. این مهم نشان دهنده این است که دانش آموزان در پایه دوازدهم علاوه بر تلاش بسیار زیادی که برای موفقیت در کنکور سراسری می‌کنند نیاز است تا در دروس سال دوازدهم نیاز به مهارت کافی برسند زیرا اهمیت دروس و امتحانات سال دوازدهم در کنکور زیاد است. در خصوص دروس عمومی که از کنکور حذف شده و کاملا بر اساس امتحانات نهایی داوطلب سنجش میشود.

 پایه ۱۲ در کنکور

با تحلیل دفترچه های کنکور که در سال‌های اخیر برگزار شده است می توانیم متوجه شویم که بسیاری از سوالات از سرفصل های پایه دوازدهم است. همین موضوع به خوبی نشان می دهد که نمی توان به راحتی از مطالعه دروس پایه دوازدهم گذشت متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان گمان می‌کنند مطالعه کنکوری با مطالعه برای دروس مدرسه منافات دارد در حالی که تا زمانی که دانش آموز نتواند سوالات درسی را به صورت تشریحی پاسخ بدهند هرگز نمی توانند به حل سوالات چهارگزینه‌ای بپردازند.

در نتیجه در قدم اول دانش آموزان باید سوالات را به صورت کاملا مفهومی و تشریحی درک کنند و بتوانند به آنها پاسخ دهند و پس از آن و در مرحله بعد می‌توانند به حل سوالات چهارگزینه‌ای و استفاده از تکنیک های مناسب برای حل سوالات بپردازند. پایه دهم و یازدهم در کنار همدیگه بیش از ۵۰ درصد سوالات کنکور را به خود اختصاص می‌دهند. ولی پایه دوازدهم خود به تنهایی سهم ۵۰ درصدی را در سوالات کنکور دارد این نشان دهنده این است که دانش آموزان باید اهمیت زیادی به دروس پایه دوازدهم بدهند.

نحوه برنامه ریزی و مطالعه

آنچه که در پایه دوازدهم بسیار حائز اهمیت است تناسب مطالعه بین دروس پایه و کنکور است. یعنی دانش آموز باید بتواند با برنامه‌ریزی مناسب مطالب درسی دو سال گذشته یعنی پایه دهم و یازدهم را به حافظه بلند مدت به صورت دوازدهم را با دقت بسیار زیادی مطالعه کند.  همینطور نحوه مطالعه دروس در سال دوازدهم با سال دهم و یازدهم متفاوت است.

چرا که بیشتر دانش آموزان در سال دهم و یازدهم تنها برای گذر از امتحانات درس می خوانند ولی پایه دوازدهم به این شکل نمی باشد. چرا که حجم مطالبی که دانش آموز باید مطالعه کند بسیار زیاد است و همینطور شرایطی که دانش آموز در آن قرار دارد متفاوت است. بسیاری از دانش آموزان از استرس و اضطراب زیادی رنج می برند که باید در پایه دوازدهم آن را کنترل کنند. جالب است بدانید با تغذیه مناسب می توانید استرس را کاهش دهید.

58

داوطلبانی که در پایه دهم و یازدهم بهتر و بیشتر درس خوانده اند و همینطور تست زده اند میتوانند مسیر خود را با موانع کمتری طی کنند. چرا که از سال های قبل خود را برای کنکور آماده کرده اند و این باعث می شود که حجم کاری آنها به نسبت کمتر از باقی داوطلبان باشد. این دسته از افراد می توانند زمان بیشتری را برای حل تست از پایه دهم و یازدهم بگذارند و از باقی زمان خود برای مطالعه درسنامه درس دوازدهم و همچنین حل تست استفاده کنند اما این بدین معنا نیست که دیگر نیازی به مطالعه درسنامه درس پایه نباشد بلکه این دسته از افراد تنها وقت کمتری را صرف مطالعه خواهند کرد.

اما داوطلبانی که سال های دهم و یازدهم را به خوبی پشت سر نگذاشته اند نیاز است تا تلاش بیشتری کرده و از تمام فرصت های خود برای مطالعه استفاده کنند تا علاوه بر مطالعه دروس پایه دوازدهم بتوانند دروس دهم و یازدهم را نیز مطالعه کنند. به همین منظور با شروع برنامه ریزی اصولی و انگیزه کافی باید شروع به مطالعه کنند.

دانش آموزان باید توجه داشته باشند در ابتدا مفهوم سوالات را درک کنند و بتوانند از طریق راه حل های تشریحی به آن پاسخ دهند و پس از آن به سراغ حل تست های متنوع رفته و تیپ متفاوتی از تست ها را ببینند و حل کنند. توجه داشته باشید که حل تست های آموزشی بدون در نظر گرفتن زمان بسیار مهم است.

همینطور حل نمونه سوالات تشریحی برای آمادگی در امتحانات تشریحی پیشنهاد میشود که در سایت پرسا می توانید تعداد زیادی از سوالات کنکوری را همراه با حل تشریحی پیدا کنید. داوطلبان با شرکت در آزمون های آزمایشی نیز میتوانند به سنجش خود در طول سال دوازدهم بپردازند و از بودجه بندی آزمون ها در جهت پیشرفت خود استفاده کنند. البته باید در نظر داشت که بودجه بندی آزمون ها برای هر فرد باید شخصی سازی شود تا به نتیجه درستی منجر شود.

در جدول زیر لینک بودجه بندی آزمون ها را مشاهده خواهید کرد:

بودجه بندی آزمون های منتابودجه بندی گزینه دو
بودجه بندی آزمون های گاجبودجه بندی آزمون های 1400 گاج
بودجه بندی آزمون های سنجشبودجه بندی آزمون های 1400 قلم چی
بودجه بندی آزمون های قلم چیبوودجه بندی آزمون های آزمایشی گاج

مشاوره تحصیلی آکو

امید داریم که با مطالعه این مقاله نکات مهم در خصوص مطالعه مفید برای پایه دوازدهم و کنکور را فرا گرفته باشید. در صورتی که برای برنامه ریزی درسی نیاز به مشاوره تحصیلی داشتید با مشاوران حرفه ای پرسا در ارتباط باشید و یا از طریق مشاوره رایگان از یک جلسه مشاوره رایگان بهره مند شوید.

برای دیدن اخبار درسی و کنکوری در اینستاگرام آکو عضو شوید.

رومینا

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن