مشاور من

برنامه ریزی برای عید سال کنکور

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

عید زمانی بسیار مهم که می‌تواند سرنوشت یک فرد کنکوری را کاملاً تغییر دهد. زمانی که بسیاری خود را به خواب غفلت خواهند زد و برخی دیگر به دنبال رسیدن به بهترین رتبه‌ها یا حتی آغازی پر قدرت قلمداد می‌کنند. در این بین کدام یک پیروز هستند؟ کسانی که نحوه برنامه ریزی برای درس خواندن و البته تفریح کردن در عید نوروز سال کنکور را به خوبی بدانند. با مرکز مشاوره تخصصی کنکور آکو همراه باشید تا در پایان مقاله پاسخ سوال ” چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم ” را بیابید.

در ادامه در مورد روند و شرایط مختلف برنامه ریزی برای درس خواندن در طول عید برای کنکوری ها صحبت خواهیم کرد. سپس قادر هستید که به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید. برنامه و تعهد به اجرای آن از مهم‌ترین موارد در نوروز خواهد بود و در پایان عید افراد به دو گوه موفق و شکست خورده تقسیم خواهند شد. دوست داریم که شما را در سمت موفقیت ببینیم پس همین حالا برای اطلاع از شرایط اردو مطالعاتی نوروز مجموعه آکو با حضور مشاور اختصاصی ، از طریق راههای ارتباطی موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

اردو مطالعاتی عید نوروز کنکور

نحوه برنامه ریزی در عید نوروز سال کنکور

برای شروع برنامه ریزی برای درس خواندن در عید نوروز باید تعیین کنید که در کجا قرار دارید؟ این بدان معنا خواهد بود که ببینید، آیا از ابتدای سال خوب مطالعه کرده‌اید یا خیر؟ در اینجا ابتدا در مورد کسانی که از تیر ماه آغاز به مطالعه کرده‌اند و حالا در میانه راه هستند صحبت خواهیم کرد و سپس در مورد کسانی که از بهمن ماه استارت زده‌اند، حرف خواهیم زد. البته قبل از آن به یک موضوع خیلی مهم تر خواهیم پرداخت و آن هم این است که چگونه در عید پایه به پایه برای کنکور درس بخوانیم؟ اصلا چه پایه هایی را به عید اختصاص دهیم.

خواندن دهم و یازدهم یا دوازدهم در عید نوروز

برای شروع برنامه ریزی درس خواندن کنکوری عید نوروز، باید نحوه برنامه ریزی برای عید نوروز کنکورتان به دو بخش تقسیم شود. در برنامه ریزی که برای عید سال کنکور خود دارید باید در پارت 1 نسبت به مطالعه دروس دهم و یازدهم بپردازید و سپس در بخش دوم مطالعه دوازدهم را بخوانید . فراموش نکنید شما بدون تسلط روی مباحث پایه قادر نخواهید بود که به مباحث سال دوازدهم تسلط پیدا کنید. همچنین حواستان باشد که در این مرز بندی حتماً دروس عمومی نیز باید مطالعه شود و به هیچ وجه آنان را پشت گوش نیندازید. پس حالا تاحدودی پاسخ چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم را میدانیم.

بیشتر بخوانید: اولویت های درس خواندن در عید نوروز کنکور

 این تایم به هیچ وجه زمان مطالعه دروس ترم دوم سال دوازدهم نخواهد بود و باید کاملاً این مقوله را به بعد از عید موکول کنید.

نحوه برنامه ریزی در نوروز و مطالعه برای کنکور

شروع از تیر ماه برای کنکور و عید نوروز

این گروه در نحوه برنامه ریزی در نوروز باید ابتدا دقت کنند که چه چیزی را مطالعه کرده اند و چه چیزی را نخوانده‌اند. این افراد عموماً در مورد مطالعه، مقطع دهم را در تابستان و مقطع یازدهم را در ترم اول سال دوازدهم به صورت خردخرد مطالعه کرده‌اند.

اما کیفیت تعیین کننده خواهد بود و کمیت و ساعات درس خواندن ملاک این برنامه ریزی برای درس خواندن در عید نوروز سال کنکور نیست. برای برنامه ریزی همان طور که دیده اید، باید از پایه شروع کنید. بهتر است طبق اولویت بندی که در قالب مقاله اولویت بندی نوروز ارائه کردیم، اقدام به جداسازی دروس از نظر قوی و ضعیف بودن کنید. با این کار قادر هستید که به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

میتوانید از اردوهای مطالعاتی نوروزی برای درس خواندن برنامه ریزی شده در سال کنکور و بهره مندی از مشاوره تخصصی کنکور در دوران طلایی عید بهره ببرید.

نحوه برنامه ریزی مطالعه دروس تخصصی و عمومی در عید کنکور

حال بعد از تفکیک دروس نوبت به تخصیص زمان و مشخص کردن نحوه برنامه ریزی مطالعه دروس تخصصی و عمومی در عید کنکور خواهد رسید. حالا که از تیر ماه خسته ایم، چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم ؟ نکته مهم این است که باید به ازای هر 3 ساعت دروس اختصاصی یک ساعت درس عمومی در برنامه باشد. آیا این وحی منزل و حقیقتی بدون جا به جایی است؟ خیر. قادر هستید که کمی این موضوع را بالا و پایین کنید.

البته همه چیز به نحوه و روش مطالعه شما بستگی دارد. این یعنی آن که اگر از نظر دروس اختصاصی مشکلات بیشتری دارید و عمومی‌ها را بلد هستید، زمان بیشتر را برای تخصصی کنار بگذارید. البته شاید این قاعده بر عکس باشد، پس باید برای مطالعه عمومی وقت گذاشت؟ جواب خیر خواهد بود. در حقیقت شما نهایتاً می‌توانید به میزانی برابر با تخصصی، عمومی در برنامه قرار دهید.

در مورد ساعات تخصصی باید شیوه مطالعه را تغییر دهید. اگر ضعیف هستید، کاملاً همچون مبحث جدید آن را بخوانید و سپس شروع به حل سوال تستی کنید و مرحله به مرحله لول سوالات را بالا ببرید. در این کار به هیچ وجه شتاب زده اقدام نکنید.

دروس عمومی و نحوه برنامه ریزی برای آن در عید نوروز سال کنکور بهتر است که حتماً تایمی که اختصاص می‌دهید به گونه ای باشد که بتوان به خوبی درس را مطالعه کرد. تایمی بین 60 الی 75 دقیقه بهترین گزینه خواهد بود.

در مورد نحوه مطالعه دروس تخصصی نیز بین 75 الی 90 دقیقه باید باشد. البته این موارد را کنار که بگذاریم، باید حتماً در برنامه درسی این نکته را لحاظ کنید که دروس عمومی نیازمند یک تایم تست زنی هستند که در برخی دروس مانند دینی باید نهایتاً 48 ساعت بعد از تایم مطالعاتی باشد.

چگونه در عید شروع کنیم برای کنکور درس بخوانیم

نکته دوم در برنامه ریزی در عید نوروز کنکور ، نحوه قرار گرفتن درس‌ها خواهد بود. برای این موضوع بهتر است که در آغاز روز حتماً درس خواندن را از دروس اختصاصی شروع کنید. در این بین درسی که به آن علاقه بیشتری دارید را حتماً قرار دهید. بهتر است که در برنامه هر یک تایم مطالعه اختصاصی یا نهایتاً دو تامی مطالعاتی، یک درس عمومی در برنامه قرار بگیرد.

برنامه ریزی عید نوروز کنکور

نکته بعدی که بسیار سوال می‌شود، در مورد تنوع دروس در طول یک روز خواهد بود. نیازی نیست که حتی اگر تایم مطالعاتی بالایی دارید، چند درس را بخوانید. در حقیقت نهایتاً دو درس اختصاصی و بین یک الی دو درس عمومی را در برنامه قرار دهید. البته باید این دروس را به میزان قابل توجهی در هنگام مطالعه بخوانید و خیال خود را بابت به انتها رسیدن یک مطلب راحت کنید.

از طرفی دیگر این کار باعث خواهد شد که تمرکز داشته باشید و به راحتی متوجه شوید که وضعیت خودتان چند چند است. در این کار به هیچ وجه نکات مختلف را فراموش نخواهید کرد. تست‌ها در یک راستا ثابت زده خواهد شد و نتیجه گیری انجام می‌شود.

به عنوان نکته برجسته سعی کنید که بعد از تایم ناهار و در اولین تایم مطالعاتی، حتماً حواستان باشد که از دروس عمومی شروع نکنید، زیرا امکان خوابیدن وجود خواهد داشت. در برنامه ریزی حتماً تایم استراحت را قرار دهید. به هیچ وجه این زمان نباید از 15 دقیقه فراتر رود. انسجام مطالعه خود یکی از نکات موفقیت آمیز خواهد بود.

نحوه برنامه ریزی در نوروز برای کسانی که از بهمن شروع کرده اند

برای این افراد شرایط بسیار متفاوت‌تر خواهد بود. اما درست است که این افراد که بازه تابستان و مهر را از دست داده اند، اما همه چیز تمام شده نیست و هنوز هم می‌توانند به عرصه رقابت برگردند. اما چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم که مثل رستگار رحمانی با برنامه ریزی برای درس خواندن از بهمن و عید نوروز تا کنکور رتبهبرتر شویم؟ اصلاً باید از کجا آغاز کرد؟

بیشتر بخوانید: اهمیت بهمن ماه در کنکور

چینش صحیح دروس برای شروع از عید برای کنکور

در اولین مرحله از برنامه ریزی برای درس خواندن در عید نوروز سال کنکور باید درس‌ها را بچینید. شاید برای این گروه تعیین نقاط ضعف و قدرت کار سختی باشد. پس باید چه کار کرد؟ تیم آکو پیشنهاد می‌دهد که بر اساس دو فاکتور کار کنید. یکی پایه ای بودن و دومی ارزش کنکوری است. در این دوران شما باید بهینه درس بخوانید. کمک گرفتن از مشاور و برنامه ریز برای این چندماه آخر کنکور هم فکر بدی نیست.

بیشتر بخوانید: آنالیز اختصاصی دروس کنکور

برنامه ریزی برای درس خواندن در سال کنکور

در ابتدا حتماً باید در برنامه مطالعاتی دو زنگ یا تایم مطالعاتی برای دروس عمومی قرار دهید. شاید برخی بگویند که تخصصی اولویت دارد؟ بله مهم است، اما عمومی اسانسور خواهد بود. قطعاً کسی که در عید می‌خواهد مطالعه کند، حداقل 6 الی 7 ساعت در روز را برای شروع مطالعه خواهد داشت. پس نحوه برنامه ریزی برای کنکور در عید به صورت زیر خواهد بود.

با یک جمع و تفریق ساده مشخص خواهد شد که در بدترین حالت و کمترین زمان مطالعه، فرد 4 ساعت برای درس خواندن وقت خواهد داشت. پس برای دروس تخصصی خواهد بود. بهتر است که در این برنامه از دروس دهم آغاز و به دروس یازدهم انتقال پیدا کند.

هدف پایان یک مقطع است و نه یک کتاب. پس اگر دینی دهم تمام شد، سراغ پایه یازدهم نروید و این تایم را به یک درس عمومی دهم که نیاز به کار دارد، بدهید تا سریع‌تر مبحث عمومی دهم جمع شود و سپس به مقطع یازدهم بروید. البته در مورد دروس تخصصی مسئله متفاوت خواهد بود و شما به علت پیوستگی در درسی همچون ریاضی به طور ناخود آگاه به مقطع یازدهم کوچ می‌کنید که مشکلی ندارد.

حواستان باشد که همه دروس باید در برنامه ریزی که برای درس خواندنن در عید نوروز سال کنکور انجام میدهید جا شوند و حذفی وجود ندارد، مگر آنکه آن درس در کنکور ضربی معادل صفر داشته باشد. البته دروس زمین شناسی و هندسه از موارد استثنا خواهد بود.

نحوه برنامه ریزی دس خواندن برای عید تشریحی باشد یا تستی و کنکوری

شاید بسیاری از این گروه بیان کنند که وقت نداریم، پس برویم و نکات تستی را بخوانیم. یک سوال پیش می‌آید، آن هم این که شما وقتی مفهوم تابع را نمی‌دانید یا اندوخته‌هایتان قدیمی است، چگونه می‌خواهید به ریزه کاری‌هایی که در تست می‌آید یا در قالب نکات تستی بیان می‌شود، دست پیدا کنید. در حالی که کار غلطی خواهد بود و کاملاً نحوه برنامه ریزی در نوروز را تحت شعاع قرار خواهد داد.

شما باید در ابتدا شروع به مطالعه خود درس کنید. در زمان برنامه ریزی و تخصیص زمان و تعداد زنگ برای مطالعه آن درس، این موضوع باید لحاظ شود. کاری که می‌توانید انجام دهید این خواهد بود که به جای آنکه اقدام به مطالعه و حل سوال تشریحی و تستی کنید، می‌توانید مستقیم به سراغ سوالات تست بروید و چند سوال اول را در قالب سوالات سطح اسان و جا گذاری مانند، پیدا کرده و حل کنید.

فراموش نکنید در تایم مطالعاتی حتماً زمانی را در قالب تست باید لحاظ کرد. چون در حال شروع هستید و برای این که تعداد تست قابل قبول که برای دروس اختصاصی حداقل 20 تست و دروس عمومی 15 تست هست، بزنید، حتماً باید زمانی 120 ثانیه ای به ازا هر تست را در نظر بگیرید.

از نکات قابل توجه در نحوه برنامه ریزی برای درس خواندن در عید نوروز سال کنکور این است که هنر تست زدن را یاد بگیرید و در هنگام درس خواندن رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: پاسخ مشاور به سوال های متداول شما درباره کنکور و تست زدن

نقش مشاوران کنکور در نحوه برنامه ریزی در عید نوروز

واقعیت این است که فردی دیگر که از بیرون به قضیه نگاه می کند، می‌تواند همه چیز را برای شما دگرگون سازد. علت این است که او نکاتی را می‌بیند که شما شاید متوجه آن نشوید. این فرد به بهترین نحو برای شما برنامه ریزی خواهد کرد.

تیم مشاوران آکو معتقد هستند که صرف داشتن برنامه خوب به معنای موفقیت نخواهد بود. همواره بودن کسی در کنار شما که کار را برایتان آسان کند، می‌تواند عامل موفقیت شما باشد. در حقیقت این فرد مشاور در زمان عید در کنارتان خواهد بود و نکات مهم را تاکید می‌کند. مهم‌تر از همه اینکه باید باسخگو باشید. یعنی این که نسبت به وقایع اتفاق افتاده باید جوابگو باشید و به هیچ وجه نمی‌توانید کم کاری انجام دهید.

همچنین این مشاور است که در صورت بروز مشکل اقدام به جا به جایی مباحث موجود در برنامه خواهد کرد تا بتوانید به خوبی به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. برای روزهایی که تنبلی کرده اید ایستگاه جبرانی در نظر میگیرد و حتی میزان مناسبی تفریح نیز برای شما در نظر خواهد گرفت.

مورد بعدی که اهمیت دارد، موضوع تجربه خواهد بود. عاملی که می‌تواند استرس را کاملاً از شما دور کند و به سمت ساحل آرامش شما را سوق دهد. در حقیقت قادر هستید که همه چیز را در کنار هم داشته باشید. کافی است که به او اعتماد کنید.

چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم

ایستگاه جبرانی برای درس خواندن از عید تا کنکور

ایستگاه جبرانی یعنی ایستگاه‌هایی در پایان هفته یا یک زمان کوتاه در پایان هفته در نظر بگیرید که در آن تست هایی که یکبار غلط زده اید را حتماً دوباره بزنید. هر چقدر که برنامه منطبق بر ویژگی‌ها و توانایی‌های شما نوشته شده باشد، باز هم عوامل نا خواسه ممکن است که همه چیز را تحت شعاع قرار دهد و شما نتوانید به نتیجه مطلبو دست پیدا کنید. پس برای این که از برنامه عقب نیفتید، یک الی دو زنگ مطالعاتی در طول هفته را خالی بگذارید تا به هر علتی عقب ماندگی داشتید، آن دروس را در آن جا مطالعه کنید.

اگر مشکلی نبود، آن زمان را به ضعیف‌ترین درس تخصیص دهید. بدین ترتیب یک بازی برد برد خواهید داشت و برای هر شرایطی آماده هستید.

عید سال کنکور یعنی کامل درس خواندن و تفریح نکرد

در حقیقت عید برای درس خواندن است، اما بدان معنی نیست که همه زمان‌ها باید بخوانید. یک فرد به طور ماکزیمم می‌تواند 12 ساعت مطالعه مفید در روز داشته باشد و تحقیقات نشان داده که بیشتر از آن کاملاً بی معنا خواهد بود.

مورد بعدی این است که در این برنامه شما دو روز را به عنوان مرخصی خواهید داشت. البته به آن به دید جایزه مطالعه کردن نگاه کنید. پس در صورتی که درس نخواندید، آن را فراموش کنید. اولین مورد روز اول عید خواهد بود که در اختیار خود هستید و می‌توانید هیچ برنامه ای برای مطالعه نداشته باشید.

مورد دوم روز 13 فروردین است که توصیه می‌کنیم، حتماً به استراحت بپردازید. شاید بتوان گفت این آخرین روز است که تا خود کنکور به راحتی می‌توانید استراحت داشته باشید. پس با انرژی برگردید.

بیشتر بخوانید: تفریح کردن در سال کنکور چقدر مجاز است؟

مرکز مشاوره آکو میگوید چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم

اینکه چگونه در عید برای کنکور درس بخوانیم به اختصاص هرشخص و شرایط ویژه مطالعه او متفاوت خواهد بود. اما هرآنچه که به صورت عمومی و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص هرفرد لازم بود گفته شود را آموزش دادیم . با این حال کلا نحوه و روش برنامه ریزی برای درس خواندن موثر در عید نوروز سال کنکور یک کار سخت و پیچیده خواهد بود. توصیه می‌کنیم که در این مسیر از وجود مشاوران استفاده کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. برنامه خوب و اجرای درست آن شما را قادر می‌سازد که به هدف خود که رتبه و قبولی در رشته دلخواهتان است، نزدیک شوید.

این موارد که در بالا بیان کردیم، از نظر زمان بندی کاملاً متغیر خواهد بود و بستگی به توانایی‌های فردی و همچنین میزان مطالعه در گذشته دارد. حواستان باشد که در این دوران اولویت با دهم و یازدهم و سپس دوازدهم ترم 1 خواهد بود.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا