نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

تحلیل و برنامه ریزی دروس

کاملترین تحلیل زیست کنکور تجربی 1402

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
4/5 - (2 امتیاز)

اگه میخوای تو زیست کنکور موفق عمل کنی باید از الان خودت رو برای سبک سوالات کنکوری زیست شناسی آماده کنی. یه بخش زیادی از این آمادگی با آزمون های آزمایشی و تست های کتاب کمک درسی یا تست های تالیفی بوجود میاد و در دوران جمع بندی هم بخش زیادی از این آمادگی به حل چند باره تست های کنکور های مختلف برمیگرده.

حالا سوالات کنکور 1402 رو حل کردی، چطور برای روش های تست زنی و بودجه بندی آماده باشی؟ چطور پیش بینی کنی که سوالات امسال چطوری میشه؟ پس تو به یک تحلیل زیست کنکور تجربی 1402 نیاز داری!

این تحلیل نه تنها برای زیست شناسی کنکور 1402 بلکه باید چند سال اخیر را با یک مشاور آگاه بررسی کنید. یعنی شما در دوران جمع بندی کنکور برای زیست کنکور دی 1401 و حتی زیست کنکور تیر 1401 نیز باید تحلیل ببینید و بخوانید و خودتان را برای بودجه بندی و میزان سختی سوالات و روش های تست زنی زیست شناسی در کنکور آماده کنید.

با تیم مشاوره تخصصی کنکور تجربی همراه باشید تا کاملترین تحلیل سوالات زیست کنکور 1402 را باهم داشته باشیم. برای دریافت مشاوره تخصصی به صورت خصوصی میتوانید با شماره 02633408944 تماس بگیرید.

مشاوره تحصیلی کنکور

تحلیل زیست کنکور تجربی 1402 با تیم مشاوره آکو

قبل از اینکه به تحلیل سوالات زیست کنکور 1402 بپردازیم لازم می دانیم چند نکته درباره کنکور تجربی 1402 به داوطلبان پر طرفدار ترین کنکور سال گذشته بگوییم!(تعداد داوطلبان کنکور 1402) اول از همه اینکه قرار است در کنکور دفترچه سوالات زیست جداگانه باشد و به عنوان اولین دفترچه منتظر سوالات زیست باشید. 50 سوال در پیش دارید که در زیست کنکور 1402 تجربی بیش از 35 سوال متوسط رو به بالا بودند اما 15 سوال آسان هم نسبت به سال های قبل کم نبود!

روش مطالعه زیست به صورت مفهومی

نکته بعدی درباره خود سوالات زیست کنکور 1402 تجربی اینکه برای زیست شناسی کنکور تجربی 1403 حواستان به سوالات ترکیبی باشد. در سوالات زیست کنکور تیر 1402 تعداد سوالات چند موردی نسبت به سالهای قبل به شدت کاهش یافته بود کلا شش سوال چند موردی مطرح شده بود ، سوالات  7-23-27 – 44 جز سوالات جدید در سوالات چند موردی بودند ولی به نسبت سالهای قبل این نوع سوالات مطرح شده ساده بود.

نوع دیگری از سوالاتی که در کنکور سراسری دیده می شود صورت متفاوت سوالات بود که به این صورت آمده بود با توجه به متن یا شکل کتاب درسی کدام گزینه درست یا غلط است ببینید در این مورد از سوالات شما با تسلط به متن کتاب درسی بود که می توانستید به سوالات پاسخ دهید.

در کل در یک نگاه کلی کنکور زیست کنکور چالشی نبود به نسبت سالهای قبل ساده تر بود اما تسلط روی شکل ها و جرییات کتاب درسی لازم بود و دانش آموز برای انکه بتواند درصد خوبی در زیست داشته باشد باید حتما متن کتاب درسی و تصاویر دقیق کتاب را میخواند.

دانلود فایل پاسخ های تشریحی زیست شناسی کنکور 1402

و نکته دیگری که در سوالات دیده می شد به این شکل بود که بازی با قید های طبق معمول همیشه وجود داشت و سوالات مخصوصا صورت سوال اینبار درگیر این بازی شده بودند ک شما با تشخیص و رمزگذاری کردن صورت سوال  میتوانستید به سوالات پاسخ دهید.

نکات دیگری که برای پاسخ دادن به سوالات کنکور مورد توجه بود و مانند سایر دروس می شد از این تکنیک استفاده کرد تکنیک رد گزینه بود. شما با تسلط روی تکنیک رد گزینه به راحتی می توانستید با ذخیره کردن زمان به سوالات پاسخ دهید.

تحلیل آماری سوالات زیست شناسی کنکور تیر 1402

تحلیل زیست کنکور تجربی 1402از دیدگاه استاد عابدی قلمچی

تحلیل زیست کنکور تیر 1402 از نظر بودجه بندی پایه ای و مبحثی

امسال برخلاف هرسال دوازدهم بیشترین سهم را در سوالات زیست کنکور 1402 نداشت و مثل شیمی کنکور تجربی 1402 پایه مهم تر را یازدهم در نظر گرفته بودند. تحلیل بودجه بندی سوالات زیست کنکور تیر 1402 ما را به یک لیست از تعداد سوالات زیست به صورت مبحثی و سوالات ترکیبی رساند که نهایتا به ترتیب زیر بود.

  • زیست شناسی پایه دوازدهم: 16 سوال(هم تراز با دوازدهم! فصول دوم، چهارم، پنجم و ششم بیشترین تعداد سوال مستقیم را داشتند)
  • زیست شناسی پایه یازدهم : 18 سوال (بیشترین تعداد سوال را داشت ولی دارای سوالات آسان زیادی بود و فصول اول، دوم، پنجم و هفتم بیشترین سهم سوالات را داشتند )
  • زیست شناسی پایه دوازدهم: 16 سوال (32 درصد از کنکور را شامل میشد ولی عموما سوالات سخت بودند و باید از آنها میگذشتیم، در فصول دوم و سوم و چهارم و ششم تمرکز سوالات بیشتر بود)

از میان تعداد تست هایی که گفته شد حدود 7 تست جزو سوالات ترکیبی بودند که میشد در هر دو پایه جا داد اما سعی کردیم به آسان ترین شکل ممکن آن ها را برای شما دسته بندی کنیم و شاید کمی خطا در این دسته بندی وجود داشته باشد.

اگر بخواهیم خیلی دقیق تر این قضیه بودجه بندی سوالات زیست کنکور 1402 را بررسی کنیم باید با دیدگاه مبحثی پیش برویم که در بررسی بودجه بندی مبحثی سوالات زیست کنکور امسال به نتیجه زیر رسیدیم:

  • مبحث جانوری: 5 تست
  • ژنتیک (فصل 3 دوازدهم +ترکیبی): 3 تست
  • زیست گیاهی: 6 تست
  • دستگاه های بدن (دهم و یازدهم): 11 تست
  • متابولیسم و چرخه ها: 4 تست
  • سایر مباحث ترکیبی : 16 تست

بررسی تک به تک سوالات زیست کنکور 1402 تجربی

شماره سوالمباحثمیزان سختی
1گوارش + تنفسساده
2کراسینگ اور + ژنتیکسخت
3تولید پروتئین + تسلط روی مفهوم و شکل + چند موردیطولانی ولی ساده
4مبحث چشم + تسلط روی شکلساده
5تسلط روی تمامی سلول های سفید انسانساده
6مبحث rna  پلیمراز + تمرکز روی قیدها + تسلط روی مفهومساده
7چند موردی سبک جدید + تسلط روی زیست جانوریمتوسط
8غالب و نهفته بودن و وابسته به x  بودن بیماریساده
9از رد گزینه می شود حل کردساده
10گل تک برچه ایی+ سوالات رمزگذاری شدهمتوسط
11چند موردی سبک قدیمیساده
12مغز+ اعصاب +هورمون سوال ترکیبیمتوسط
13فصل چهارم  دوازدهم + تسلط روی کتابساده
14تسلط روی همه موارد+ چرخه هامتوسط
15تنفس + تسلط روی شکل های کتاب+رد گزینهساده
16مراحل تولید مثلمتوسط
17فصل هفتم دوازدهم + تسلط روی شکلساده
18ساختار های پروتنینمتوسط
19تنظیم بیان ژنمتوسط
20کلیه + تسلط روی شکلساده
21هورمونمتوسط
22ژنتیک + تولید مثل گیاهیساده
23ماهیچه ها + چند موردی های جدیدمتوسط
24نمودار زنگوله ایی از ژنتیکطولانی + زمانبر+سخت
25گیاهی + تسلط روی مفاهیممتوسط
26استخوان + حرکت + تسلط روی شکلمتوسط
27موردیساده
28تقسیم سلول و قلب و dna + rnaمتوسط
29بیگانه خوار هامتوسط
30قلبساده + زمانبر
31تسلط کتاب درسی + زیست فناوریمتوسط
32تمرکز روی شکلسخت
33هورمونساده
34فصل چهار دوازدهممتوسط
35قلب بخش خونمتوسط
36ویژگی مشترک همه جانورانمتوسط
37گیاهی + چرخه کالوینمتوسط
38پپسین + معده + گوارشساده
39آناتومی + تسلط روی شکلمتوسط
40مورچه هاساده
41گوارش +غده هاساده
42مغز میانیساده
43شرطی شدن + مفهومیساده
44گباه آزولا + چرخه ها + تولید نیتروژنمتوسط
45سلول های که برای حل نیاز به تسلط روی همه موارد داشتمتوسط

همانطور که میبینید بیش از 80 درصد سوالات زیست کنکور تیر 1402 به رنگ زرد و متوسط یا به رنگ سبز و ساده هستند. این درحالی است که در تحلیل ریاضی کنکور تجربی 1402 تعداد سوالات سخت و زمانبر بیشتری را مشاهده کردیم و حتی رتبه 1 کنکور تجربی هم نتوانسته بود سوالات ریاضی را بیش از 50 درصد پاسخ دهد.

البته درست است که صورت سوال و مبحث خیلی ساده بود اما باتوجه به طراحی ها و ایده های جدیدی که در سوالات زیست کنکور 1402 دیده میشد، بعد از اعلام نتایج کنکور خیلی هم درصد های بالایی در زیست شناسی کنکور داوطلبان ندیدیم.

اما خیلی دلتان را صابون نزنید! امسال اولین سال برگزاری تغییرات کنکور بود و شاید طراحان خواسته اند با آسان کردن دفترچه اول کمی استرس داوطلبان را مدیریت کنند! اما ممکن است در سال آینده از این خبر ها نباشد! پس برای سخت ترین حالت زیست شناسی در کنکور 1403 باید آماده بود!

تلگرام تیم مشاوره تحصیلی آکو

چند توصیه بر اساس تحلیل زیست کنکور تیر 1402 برای بچه های 1403

باتوجه به تحلیل زیست کنکور تجربی 1402 برای کنکور 1403 تجربی از جزییات غافل نشوید چون روش طراحان کنکور بازی با جزییات است، بازی با قید ها. تسلط به کتاب درسی به شدت در زیست مهم است اینکه توانایی اتصال و ترکیب دو یا چند فصل را با یکدیگر داشته باشید تا بتوانید سوالات ترکیبی را پاسخ دهید.

اگر میخواهید یک درصد 20 تا سی درصدی در زیست شناسی کنکور داشته باشید کافی است سوالات ساده زیست کنکور را درست جواب دهید. به این منظور روی تست های فصل اول دهم، فصل چهارم و نهم زیست یادهم و فصل 5 و 7 پایه دوازدهم تجربی را جدی بگیر!

عملا زیست در کنکور تجربی تیرماه 1402 وارد یه سبک جدید شده بود و می شود گفت سطح سوالات زیست تیرماه حتی از دی نیز ساده تر بود. نوع دیگری از سوالات کنکور که در تحلیل زیست کنکور تجربی 1402 به آن برخوردیم، سوال رمزگذاری شده بود یعنی داوطلب باید اول تشخیص می داد صورت سوال دارد درباره کدام اندام یا …… صحبت می کند و بعد تازه وارد فرآیند پاسخ دهی به سوالات می شد.

نیاز برای پاسخ گویی به اینگونه سوالات تسلط کامل به مفاهیم کتاب درسی است و داوطلب می بایست با تمرکز و تسلط به تمام مطالب کتاب درسی و فصول مختلف به سوال پاسخ دهد.

با برگزاری کنکور تیر ماه 1402 مشخص شد که طراح به متن کتاب درسی بیش از پیش اهمیت می دهد و برای صد بار هم که شده پیشنهاد ما به بچه ها خواندن با دقت و با جزییات کتاب درسی  و از همه مهم تر شکل های کتاب درسی است.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن